Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

2019-11-13 15:44

Urządzając pokoik dla dziecka, zwróćcie uwagę na to, czym pomalowane są ściany i podłoga, a także z czego wykonano meble. Często nie mamy świadomości, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w przedmiotach, z którymi dziecko ma kontakt od pierwszych dni życia. Podpowiadamy, jak urządzić ekopokoik dla dziecka.

Pokój dziecka Smyki Design

i

Autor: smyki.pl Meble tworzą kompozycję w stylu etno/boho. Główną funkcją fotela jest zapewnienie miejsca do karmienia. Stolik z trawy morskiej pozwoli zawsze mieć pod ręką potrzebne akcesoria

Warto przy urządzaniu pokoju dla dziecka wziąć pod uwagę zasady ekologii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko przebywa w zdrowym otoczeniu.

Spis treści:

    1. Ekologiczny pokój dla dziecka ma zdrowe ściany
    2. Ekopodłoga w pokoju dla dziecka
    3. W pokoju dziecka dywan bez chemii
    4. Meble dla dziecka powinny być z atestem
    5. Ekooświetlenie dziecięcego pokoju

Ekologiczny pokój dla dziecka ma zdrowe ściany

Największą powierzchnię w pokoju mają ściany, a więc to, czym są pokryte, może najbardziej szkodzić. Pomalowane „oddychają”, emitując parę wodną i różne substancje, np. rozpuszczalniki. Ponieważ to zwykle od ścian zaczynamy myślenie o pokoju jako o całości, warto zawczasu wybrać nieszkodliwą farbę.

Najlepsze do dziecięcego pokoju są emulsyjne albo akrylowe, dedykowane najmłodszym. Szukaj farb antyalergicznych, ekologicznych, zawierających stosowne certyfikaty i atesty. Produkty bez takich oznaczeń mogą zawierać rozpuszczalniki i szkodliwe substancje lotne.

Czytaj: Farby zmywalne do pokoju dziecka. Akrylowa, lateksowa, ceramiczna czy...?

Bezpieczne są również farby klejowe – ich spoiwem są różne kleje rozpuszczalne w wodzie. Mają one jednak minus: ścian nie można szybko przemalować na inny kolor, bo farbę trzeba uprzednio zmyć wodą. Jeżeli wolicie tapety, lepiej unikać takich z tworzyw sztucznych. Najbezpieczniejsze są te z papieru lub włókien nadających się do malowania.

Dobrze wiedzieć

Farby i lakiery zawierają szkodliwe substancje zwane Lotnymi Związkami Organicznymi, które przedostają się do naszej atmosfery i reagując ze światłem, obniżają poziom ozonu i zwiększają zanieczyszczenie powietrza. Substancje te szkodzą nie tylko ludziom, ale również zwierzętom i środowisku.

Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła regulację, według której producenci farb powinni na etykietach produktów podawać informację o dopuszczalnej liczbie gramów LZO na litr wyrobu (w wypadku farb matowych jest to 30 g/l). Muszą również informować o wartości zawartej w tym konkretnym produkcie.

Ekopodłoga w pokoju dla dziecka

Najbardziej ekologicznym surowcem na podłogę jest drewno. Decydując się na deski, zadbajcie o to, by były pokryte lakierem bezzapachowym, niezawierającym szkodliwych substancji. To, czy taki jest wybrany przez was produkt, również potwierdzają atesty, np. Atest hipoalergiczności, a także, w przypadku niektórych produktów, Certyfikat Zgodności z przepisami Unii Europejskiej „Bezpieczeństwo zabawek” (co oznacza m.in., że może być stosowany np. w żłobkach).

Ale drewno to nie jedyna możliwość. Jeśli chcecie zmniejszyć ryzyko alergii na roztocza kurzu, rozwiązaniem jest podłoga z korka. Korek jest materiałem niehigroskopijnym. Nie pochłania wody, a więc nie stwarza dobrego środowiska dla roztoczy, które nie mnożą się na nim aż w takim tempie jak na podłogach drewnianych. W dziecięcych ekopokojach w Szwecji, słynącej ze stylu życia w zgodzie z naturą, popularne są też podłogi z linoleum z naturalnych surowców: mieszaniny olejów, żywicy, mączek roślinnych, na warstwie nośnej z juty.

Polecamy
Pokój dziecka Smyki Design

Autor: smyki.pl

Spokojny klimat tworzony przez meble z naturalnych materiałów zapewnia dziecku i mamie poczucie równowagi oraz domowego ciepła

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

W pokoju dziecka dywan bez chemii

Popularne kolorowe wykładziny z nadrukami mogą być podczas produkcji nasączane szkodliwymi środkami chroniącymi przed molami i ogniem. Alternatywa? Dywany i wykładziny ekologiczne z naturalnych materiałów – bawełny, lnu, kokosu, sizalu, juty. Ale i tu może tkwić haczyk, bo nie każdy dywan z naturalnych materiałów jest bezpieczny – niektóre mają spody z tworzyw sztucznych, dywany z żywej wełny są często nasączane permetryną odstraszającą insekty, szkodliwą dla układu nerwowego człowieka.

Pewność, że dywan jest ekologiczny, można mieć wówczas, gdy użyte do jego produkcji materiały pochodzą z kontrolowanych gospodarstw ekologicznych, a na metce są informacje o certyfikatach, atestach i znakach ekologicznych. Znak „Natureplus” wyróżnia te dywany, które wykonano w 95 proc. z surowców odnawialnych, klejono za pomocą naturalnego lateksu, a w procesie produkcji nie stosowano trutek na mole i inne owady ani środków ognioodpor-nych. Znak „GuT” oznacza z kolei, że dywan wyprodukowano bez dodatku chemikaliów.

Meble dla dziecka powinny być z atestem

W jaki sposób szafa, łóżeczko czy półki mogą być eko? Będą, jeśli wykonano je z drewna i pokryto bezpiecznym lakierem, bejcą czy farbą. Ale nie jest to takie oczywiste. Jak wynika z testów przeprowadzanych przez niemieckie czasopismo „Ökotest” (na które powołują się także polskie organizacje konsumenckie), niektóre dziecięce łóżeczka malowane są farbami zawierającymi dużo formaldehydu. Ta substancja, stosowana m.in. do wyrobu barwników, jest silną trucizną.

Po czym poznać, że mebel jest pomalowany szkodliwym dla zdrowia barwnikiem? Na pewno nie będzie miał atestu! Producenci, którzy używają preparatów bezzapachowych i nietoksycznych, dbają o to, by ich produkty miały pozytywną opinię niezależnych ekspertów. Na certyfikat trzeba też zwrócić uwagę, kupując materacyk. Testy pisma „Ökotest” wykazały, że zarówno wypełnienia, jak i pokrycie niektórych materaców wykonano z substancji mogących uczulać. Jeśli materac ma atest lub certyfikat (najbardziej znanym jest ÖkoTex Standard 100, Klasa 1), możecie mieć pewność, że wszystkie materiały zostały dokładnie przebadane i nie zawierają szkodliwych substancji.

Ekooświetlenie dziecięcego pokoju

Oświetlenie również może być Eko. Uznawane za ekologiczne żarówki energooszczędne są przyjazne dla środowiska tylko wtedy, gdy długo się świecą – w przeciwnym razie są większym obciążeniem niż tradycyjne, bo podczas rozruchu pobierają dużo prądu.

miesięcznik "M jak mama"