Spis treści
- Suche powietrze przyczyną problemów
- Nawilżacz powietrza - antidotum na kłopoty
- Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz?
Jakość powietrza, którym oddychamy, jest dla organizmu niemal tak samo ważna, jak to co jemy. Zasada ta dotyczy wszystkich, a zwłaszcza niemowląt i dzieci. Ich układ odpornościowy dopiero się kształtuje, przez co jesienią i zimą zwykle chorują częściej. Nie zawsze jednak winne są wirusy i bakterie. Typowe dziecięce infekcje, tj. uciążliwe przeziębienie często wynikają z faktu, że maluchy oddychają przesuszonym powietrzem. Dlatego tak ważne jest, by dbać o nawliżanie powietrza.
Suche powietrze przyczyną problemów
Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 45 do 55 procent. W sezonie grzewczym spada ona niemal o połowę. Wówczas zaczynają się problemy, gdyż organizm malca natychmiast wyczuwa, że powietrze jest zbyt suche. Dziecko może być rozdrażnione, mieć problemy z zasypianiem, a rano budzić się ze spierzchniętymi ustami, wysuszoną i podrażnioną skórą. Przesuszone śluzówki nosa i gardła przestają pełnić swoją funkcję ochronną i zaczynają przepuszczać wirusy i bakterie. W przypadku bardzo małych dzieci problemy może sprawiać również zatkany nos, w którym za sprawą zbyt suchego powietrza, zaczynają tworzyć się zatory ze śluzu. Zatory blokują swobodny przepływ powietrza, czego efektem jest sapka objawiająca się „furczeniem” w nosku, a nawet katar.
Nawilżacz powietrza - antidotum na kłopoty
Z pomocą maluchom i rodzicom śpieszy zaawansowana technologia, zastępując mokre ręczniki wieszane na kaloryferach specjalnie do tego przeznaczonymi urządzeniami - nawliżaczami powietrza.
- Odpowiednie nawilżenie powietrza eliminuje uciążliwe dolegliwości, których przyczyn występowania doszukujemy się gdzie indziej. – zaznacza Waldemar Dołęgowski z HB Polska Sp. z o.o.. - Badania potwierdzają, że zbyt suche powietrze jest sprawcą problemów ze skórą szczególnie dzieci, kobiet i osób starszych, których skóra jest cieńsza i delikatniejsza, kłopotów z górnymi drogami oddechowymi i funkcjonowaniem układu immunulogicznego - wysuszenie śluzówki powoduje, że nie spełnia ona swej funkcji ochronnej - a także wydajnością organizmu. Korzystne efekty działania nawilżaczy powietrza można zauważyć już po kilku godzinach od momentu pierwszego uruchomienia.
Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz?
Dobierając nawilżacz, warto zwrócić uwagę nie tylko na technologię nawilżania, lecz również na parametry i funkcje urządzenia dzięki którym dopasujemy go dokładnie do swoich potrzeb. Przede wszystkim warto upewnić się, że wydajność nawilżacza jest odpowiednia do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używany. Istotna jest też wielkość zbiornika na wodę – im mniejszy, tym częściej trzeba ją będzie uzupełniać. Waldemar Dołęgowski z firmy HB Polska podkreśla, że ważne jest, aby nawilżacz posiadał filtr wody – surowa woda przed użyciem powinna być uzdatniona, a więc wstępnie oczyszczona. Warto sprawdzić rodzaj filtra, bo różnią się one funkcjami, np. filtry wapienne zmiękczają wodę i zapobiegają osadzaniu się kamienia w urządzeniu, filtry węglowe wyłapują zanieczyszczenia z wody i oczyszczają powietrze, zaś wkłady filtrujące z dodatkiem żywicy jonowymiennej wychwytują z wody związki mineralne, a także eliminują bakterie i usuwają nieprzyjemny zapach. Nawilżacze mają różne ceny, modele podstawowe są najtańsze, ale też najmniej praktyczne. Dużo wygodniejsze w eksploatacji są urządzenia wyposażone w różne przydatne funkcje. Przy małych dzieciach najlepiej sprawdzają się nawilżacze ultradźwiękowe, bo ich cicha praca nie zakłóca snu malucha.
Więcej o rodzajach nawilżaczy, ich pożytecznych funkcjach oraz o tym, jak prawidłowo używać nawilżacza, przeczytasz w najnowszym wydaniu miesięcznika M jak mama (12/2014). O nawilżaczach powietrza rozmawiamy także na forum Mjakmama24.pl
miesięcznik "M jak mama"