Nie będziemy was oszukiwać – sprzątanie z dziećmi w domu to niekończąca się historia. Cały czas jest coś, co można by zrobić, sprzątać, zebrać, ułożyć, uprać czy uprasować. Dzieci brudzą cały czas – wystarczy, że wrócą z zabawy na dworze i już masz cały przedpokój pełen piasku, zaczną bawić się klockami i jest co zbierać.
Irytuje cię to, że obiad jesz na stole między ich rysunkami a ciastoliną? Pora wprowadzić kilka zasad, które pomogą wam wspólnie ogarnąć mieszkanie. I nie oszukuj się – rozrzucone klocki tylko tobie przeszkadzają.
Spis treści
- Jak ogarnąć dom mając malutkie dziecko?
- Zabawa w Pan Bałagan
- Zasady!
- Na bieżąco
- Nie dramatyzuj
- Piątkowe porządki
Jak ogarnąć dom mając malutkie dziecko?
Żeby ogarnąć jednocześnie i dom, i dziecko musisz zaprosić malca do sprzątania. Na początku nie będzie to łatwe, dlatego najlepiej użyć podstępu i sprzątać w formie zabawy. Dziecko może ogarniać swoje zabawki, nauczyć się porządkować je, odkładać na miejsce, kompletować.
Ale żadne „ma być posprzątane, bo jak nie to wyrzucę” nie zadziała. A jeśli już tak mówisz, to niestety, ale konsekwentnie powinnaś wyrzucić zabawki. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób nie podważasz swojego autorytetu. Jeśli coś mówisz, to musisz tak zrobić. Nie ma odwrotu. Dlatego lepiej nie rzucać haseł bez pokrycia, jak z tym wyrzuceniem zabawek, których będzie ci szkoda.
Zawsze jest dobry moment na naukę sprzątania. Pamiętaj, że małe dziecko będzie miało problemy z koncentracją na zadaniu lub braki w wiedzy – zwyczajnie nie będzie wiedziało, gdzie położyć kredkę, a gdzie klocka. Dobrze, żebyś mu w tym pomagała i wydawała jasne komendy, np. Włóż czerwoną kredkę do piórnika. Podnieś z podłogi papierek i wyrzuć do śmietnika. Chwal za każdą wykonaną czynność.
Zabawa w Pan Bałagan
Pan Bałagan przejął nasz dom! Ma kontrolę nad wszystkim, atakuje! Z takim bojowym okrzykiem zaproś dzieciaki do wspólnego sprzątania i pokonania Pana Bałagan. Starsze maluchy z pewnością podejdą z radością do takiej zabawy, która w dodatku może być poprowadzona na dwa sposoby:
- cichy – chodzimy na paluszkach, żeby się Pan Bałagan nie zorientował, że chcemy go wymeldować z domu.
- głośny – przypuszczamy atak na niego, żeby jak najszybciej pozbyć się go z domu!
Niestety dzieci nie zawsze będą mieć ochotę do zabawy w sprzątanie. Czasem będziesz musiała twardo wyznaczyć granicę i powiedzieć, co mają zrobić.
Czytaj również: Świąteczne porządki: jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?
6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania
5 najbardziej irytujących zdań wypowiadanych przez dzieci. Znasz je?
Zasady!
Omówienie zasad przed zabawą sprawdzi się w przypadku gości twoich maluchów. Najlepiej przed zabawą ustalić, że po skończonych harcach następuje wspólne sprzątanie, które nadzorujesz lub bierzesz w nim udział. W ten sposób dzieci od razu będą wiedziały, co je czeka i nie będą zaskoczone sprzątaniem. Tobie ułatwi to ogarnięcie mieszkania po wizycie małych gości.
Na bieżąco
To najlepsze sprzątanie – na bieżąco sama lub z dzieckiem sprzątasz, dzięki czemu nie piętrzą się niepoukładane zabawki. Czasami jest to bardzo trudne, ale konsekwentnie staraj się tak działać. Ucz dziecko systematyczności i zapraszaj zawsze do pomocy.
Nie dramatyzuj
Niech sprzątanie nie dominuje twojego życia. Brudna podłoga czy skarpety nie do pary to nie koniec świata. Nie trać czasu na przejmowanie się takimi drobiazgami – ogarnij to w wolnej chwili, ale nie trać czasu rano na np. dopasowanie skarpet. Wtedy już na pewno się spóźnisz.
Piątkowe porządki
Sobota i niedziela jest po to, żeby odpocząć. Jeśli chcesz sprzątać, to zrób to w piątek – odkurz, umyj podłogę, zmień pościel. Spokojnie, metodycznie, po kolei. Nie rób czegoś na szybko, w nerwach, byle jak – potem będziesz poprawiać. Sobotę i niedzielę odpoczywaj, a od poniedziałku wróć do obowiązków.
Na koniec mamy jeszcze jedną radę – postaraj się tak aranżować przestrzeń w domu, żeby była funkcjonalna. Bibeloty możesz zamknąć w szafce, żeby się nie kurzyły, na stół nałożyć zmywalną ceratę (z powodzeniem zastąpi obrus, który trzeba prać – ceratę można przetrzeć jak się zaplami), a klocki dzieci trzymać w kilku pudełkach, żeby było mniej sprzątania.
Czytaj również: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów