5 powodów, dla których warto mieć psa

2022-01-10 10:48

Pies radośnie przywita cię w progu, cierpliwie „wysłucha”, da ci szczęście i... zapewni zdrowie. Czworonożny pupil bezwarunkowo cię zaakceptuje i obdarzy szczerą miłością. Dzięki niemu łatwiej poradzisz sobie ze stresem i nawiążesz nowe znajomości.

pies

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pies poprawia zdrowie
  2. Pies pomaga radzić sobie ze stresem
  3. Pies ułatwia nawiązywanie znajomości
  4. Pies pomaga utrzymać zgrabną figurę
  5. Pies pomaga w rozwoju dziecka
Choroby przenoszone przez zwierzęta

Pies zawsze ma dla ciebie czas – czeka tylko na twój sygnał. Rozmowy z nim (a właściwie twój monolog) przyniosą ci ukojenie. Zawsze możesz liczyć, że swoją obecnością doda ci otuchy, a czasem nawet ciężko westchnie, jakby rozumiał twoje strapienie. Innym razem „uśmiechnie się” do ciebie, pozwoli się przytulić, poliże – zrobi wszystko, byś poczuł się lepiej. Ten wymiar więzi człowieka z psem zaspokaja potrzebę kontaktu emocjonalnego, pomaga pozbyć się napięć. Wiąże się też ze świadomością, że ulubieniec nas nie skrytykuje, nie okłamie i nie wykorzysta.

Dlaczego warto mieć w domu psa? 

Pies poprawia zdrowie

Według licznych badań osoby mające psy rzadziej cierpią na:

  • katar,
  • kaszel,
  • bóle pleców,
  • bezsenność.
  • w mniejszym stopniu dopada je depresja
  • rzadziej odwiedzają lekarza i zażywają leki.

Posiadanie pupila redukuje niektóre czynniki chorób sercowo-naczyniowych i zmniejsza aż o jedną trzecią ryzyko zawału, łagodzi także skutki reumatyzmu i kłopoty ze stawami. To w dużej mierze zasługa codziennych spacerów z psem.

Pies pomaga radzić sobie ze stresem

Udowodniono, że kontakt z psem uspokaja i wycisza, zmniejsza napięcie, obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że spada poziom hormonu stresu, zaś wydziela się więcej endorfin, które poprawiają nastrój. Pies daje wiele ciepła i czułości, przekazuje energię, która dodaje sił, pozwala walczyć z codziennymi trudami i nabrać dystansu do problemów.

Pies ułatwia nawiązywanie znajomości

Właściciele zwierząt są przyjaźnie nastawieni do otoczenia i otwarci na innych ludzi. Zaobserwowano, że w towarzystwie swoich ulubieńców zmieniamy tonację głosu, rozluźniamy mięśnie, częściej się uśmiechamy i jesteśmy spokojniejsi. To wszystko sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. A punktem wyjścia do rozmów są nasi podopieczni.

Pies pomaga utrzymać zgrabną figurę

Spacery z pupilem i zabawy na świeżym powietrzu pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów prawie bez wysiłku, za to w doborowym towarzystwie radosnego psiaka. Twój kompan, przyzwyczajony do regularnych spacerów, nie da ci spokoju, jeśli zapomnisz z nim wyjść. A wspólne spacery i biegi poprawiają wydolność organizmu, przyśpieszają przemianę materii, wzmacniają mięśnie nóg i pośladków. Odchudzanie z psem jest nie tylko przyjemniejsze, ale też skuteczniejsze, a efekty utrzymują się dłużej, bo pupil mobilizuje do aktywności także po zakończonej kuracji.

Pies pomaga w rozwoju dziecka

Dziecko wychowywane z psem ma lepiej rozwiniętą empatię, jest więc wrażliwsze na potrzeby innych ludzi i zwierząt, łatwiej rozumie ich emocje. Staje się też bardziej otwarte, spontaniczne i obowiązkowe. Łatwiej radzi sobie z problemami, bo ma powiernika swoich smutków. Jeśli w pierwszym roku życia dziecko ma kontakt z psem, w mniejszym stopniu jest też podatne na alergię.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Zdrowie"

Błędem jest traktowanie psa jak człowieka, a dokładniej – jak dziecko

Jednym z największych błędów jest traktowanie psa jak człowieka, a dokładniej – jak dziecko. Zwierzak od początku powinien poznać hierarchię panującą w domu i wiedzieć, że pierwszeństwo zawsze mają ludzie. Klasyczne błędy to na przykład pozwalanie psu na spanie w jednym łóżku z właścicielem czy karmienie pupila ze stołu.

Jaki pies do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Jak dużo czasu spędzasz w mieszkaniu?