Spis treści
- Bokser – historia rasy
- Bokser – wygląd
- Bokser – usposobienie
- Bokser – zdrowie
- Bokser – dla kogo ta rasa?
Bokser to rasa sklasyfikowana w grupie molosów, w typie dogowatym. Nie ma zbyt długiej historii, ale dziś rzadko wykorzystuje się jego wrodzone umiejętności w pracy, z którą był kiedyś kojarzony.
Bokser – historia rasy
Kolebką tej rasy są Niemcy. To tam w XIX wieku wyhodowano pierwsze boksery. Choć boksery pochodzą od starożytnych molosów, są efektem krzyżówki francuskiego brabantczyka z niemieckim bullenbeiserem. Pierwowzorem dzisiejszego boksera był Lechners Box – stąd nazwa bokser. Z założenia pies miał pełnić funkcję stróża, obrońcy, ale też wykorzystywano go do szczucia byków. W Polsce boksery pojawiły się dopiero w XX-leciu międzywojennym. Wielokrotnie rasa ta w kraju była zagrożona wyginięciem, ale dzięki staraniom hodowców, którzy sprowadzali boksery m.in. z Czech, Węgier czy Niemiec, udało się utrzymać ją przy życiu.
Bokser – wygląd
Wygląd boksera miał budzić respekt, tymczasem wiele osób uważa pysk tego psa za sympatyczny. Rasa ta zaliczana jest do dużych psów. Tułów robi wrażenie silnego. Dorosły osobnik osiąga ponad 60 cm wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Boksery mają krótką sierść, dlatego źle znoszą chłody. Charakterystyczną cechą pyska boksera jest wysunięta dolna szczęka tzw. przodozgryz. To, co może niektórych rozczulać, tak naprawdę jest celowym zabiegiem. Taki układ szczęki sprawiał, że pies mógł swobodnie oddychać, nie zwalniając uścisku. Głowa psa jest duża i kwadratowa. Od nasady nosa przebiegają fałdy skóry. Grzbiet nosa psa jest mocno skrócony, uszy małe i oklapnięte. Umaszczenie psa może być żółte (w różnych odcieniach) lub pręgowane.
Bokser – usposobienie
Choć boksery miały z natury być psami bojowymi i obronnymi, dziś nie są już tak groźne dla otoczenia jak kiedyś. Nadal trzeba mieć jednak respekt do tej rasy, bo siedzą w niej instynkty obronne i może wykazać się agresją. Pies lubi dominować, więc by mieć nad nim kontrolę, należy go szkolić. Potrzebuje też dużo ruchu, bo jest pełen energii. Z drugiej strony to bardzo rodzinne i oddane psy, lubią dzieci. Mogą agresywnie reagować na inne zwierzęta. Dziś częściej niż do obrony, boksery hoduje się na przyjaciół rodziny. Niemniej są miejsca, gdzie wykorzystuje się ich umiejętności np. w pracy policyjnej czy w przewodzeniu osób niewidomych.
Bokser – zdrowie
Ze względu na budowę głowy, boksery są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury. Bardzo łatwo się przegrzewają. W lecie więc zaleca się ograniczenie czasu spędzanego na słońcu. Z drugiej strony, z powodu krótkiej sierści, boksery cierpią również w zimie, dlatego zaleca się zakładanie im specjalnych ubranek. Jako duża rasa psów, ma tendencję do zapalenia stawów biodrowych czy skrętu żołądka. U bokserów często odnotowuje się przypadki spondylozy, czyli zwyrodnień kręgosłupa. Psy miewają też choroby serca i częściej niż inne rasy zapadają na nowotwory. U zwierzęcia ponadto mogą pojawić się alergie czy problemy z oczami.
Bokser – dla kogo ta rasa?
Choć boksery to rodzinne psy, kochające dzieci – nie są to zwierzęta dla każdego. Ich właścicielami powinny być osoby, które potrafią zdyscyplinować psa i nie dadzą mu dominować. Ponieważ to inteligentne zwierzęta, łatwo uczą się zasad. Bokser to pies z instynktem obrońcy, dlatego jest świetnym stróżem. Jeśli ktoś zamierza hodować boksera na psa obronnego, musi poddać go fachowemu szkoleniu. Samodzielne próby szkoleń z obrony mogą wywołać w nim agresję. Bokser może nie tolerować innych zwierząt w domu czy na spacerze, kocha zaś dzieci, którymi się wspaniale opiekuje. Należy zapewnić mu dużo ruchu na świeżym powietrzu, z drugiej strony w domu to pies typowo kanapowy.