Czy dziecko może zarazić się robakami od kota? Te objawy powinny cię zaalarmować

2023-03-13 14:07

Robaki u kota niestety zdarzają się często i to niezależnie od tego, czy domowy pupil wychodzi na zewnątrz, czy też głównie przebywa w domu. Czy robaki u kota są niebezpieczne dla dzieci?

Dziecko i kot

i

Autor: Getty Images Dziecko może zarazić się pasożytami od kota, dlatego należy często odrobaczać pupila.

O kotach w domu krąży wiele mitów. Mówi się, że są niebezpieczne dla kobiet w ciąży i niemowląt, ale najczęściej nie ma w tym krztyny prawdy. Niektórzy pediatrzy wręcz uważają, że jeśli w domu jest pupil, zmniejsza to ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

O kota w domu (tak jak i o inne zwierzęta) trzeba jednak należycie dbać. Jeśli nie będziemy regularnie uczęszczać z nim do weterynarza, istnieje ryzyko, że zwierzę zacznie chorować lub złapie robaki. Co się dzieje w takiej sytuacji i czy pasożyty u kota są niebezpieczne dla dzieci?

Spis treści

  1. Czym są robaki u kota?
  2. Jak rozpoznać, czy kot ma robaki?
  3. Czy pasożyty u kota są niebezpieczne dla dziecka?
  4. Jak rozpoznać, że dziecko zaraziło się robakami od kota?
  5. Jakie badania zrobić, by sprawdzić, czy dziecko ma pasożyty?
  6. Naturalne sposoby na pozbycie się pasożytów u dziecka
Zwierzęta w domu a choroby zagrażające ciąży

Czym są robaki u kota?

Robaki u kota to przede wszystkim pasożyty wewnętrzne, które mogą pojawić się zarówno u kota wychodzącego na zewnątrz, jak i u takiego, który spędza czas głównie w domu. Najczęściej zalicza się do nich glistę kocią, która bytuje w jelicie cienkim i mocno wyniszcza organizm kota. Oprócz tego zwierzę wychodzące na zewnątrz i polujące na myszy czy ptaki, może zarazić się tasiemcem lub... złapać pchły.

Jak rozpoznać, czy kot ma robaki?

Jeśli w organizmie kota namnażają się pasożyty, wpływa to na jego zachowanie oraz wygląd. Nasz domowy pupil może:

  • nagle stać się apatyczny i osowiały
  • stracić apetyt
  • wydrapywać sobie kawałki futra
  • często lizać okolice odbytu
  • krztusić się
  • mieć biegunki
  • wymiotować
  • zmienić zachowanie.

Czy pasożyty u kota są niebezpieczne dla dziecka?

Niestety, jeśli mamy kota w domu, którego często głaszczemy i z którym chętnie się bawimy, istnieje ryzyko, że zarazimy się od niego pasożytami. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Co prawda, takie sytuacje nie zdarzają się często, ale teoretycznie są możliwe. Wystarczy po zabawie z pupilem nie umyć dokładnie rąk (co dzieci dość często robią), a istnieje ryzyko zarażenia się robakami.

Może ono być wyższe przy maluchach, które wszystko biorą do buzi lub raczkują po podłodze. W takiej sytuacji trzeba nie tylko regularnie odrobaczać domowe zwierzę, ale również dbać o czystość w mieszkaniu i codziennie czyścić podłogi. 

Nie da się jednak wykluczyć wszystkich zarazków z mieszkania. Dziecko przecież może znaleźć się w miejscu, w którym chwilę wcześniej leżał kot, złapać go za sierść, gdy akurat odwrócimy się na moment lub mieć z nim kontakt w innej sytuacji. Co wtedy robić? Przede wszystkim — nie panikować. Jeśli należycie dbamy o swoje zwierzę i regularnie uczęszczamy z nim do weterynarza, a także przestrzegamy zasad higieny w mieszkaniu, szansa złapania pasożytów przez dziecko jest naprawdę niewielka.

Jak rozpoznać, że dziecko zaraziło się robakami od kota?

Jeśli po kontrolnej wizycie u weterynarza okazało się, że nasz kot ma pasożyty, istnieje ryzyko, że ktoś z domowników mógł się nimi zarazić. Na początku jednak należy obserwować malucha. Jeśli zachowuje się normalnie, chętnie je i nie widzimy żadnych objawów choroby, nie powinniśmy poddawać się panice. 

Sytuacja się zmienia, gdy wiemy, że kot ma robaki, a dziecko zaczyna skarżyć się na bóle brzucha, ma nawracające biegunki lub odmawia jedzenia. W takiej sytuacji trzeba udać się do pediatry i poinformować go, że nasze zwierzę domowe ma pasożyty. Lekarz powinien wystawić skierowanie na badania, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie u dziecka. Jeśli wynik będzie pozytywny, dziecko dostanie odpowiednie antybiotyki, które zwalczą robaki.

Jakie badania zrobić, by sprawdzić, czy dziecko ma pasożyty?

Aby potwierdzić, czy dziecko zaraziło się pasożytami, należy wykonać badania kału. Takie badania wykrywają nie tylko dorosłe pasożyty, ale również i glisty lub jaja. Badanie z krwi nie będzie miało tutaj zastosowania. Niekiedy wykonuje się również badania obrazowe, np. USG jamy brzusznej.

Naturalne sposoby na pozbycie się pasożytów u dziecka

Jeśli obawiamy się zakażenia pasożytami, powinniśmy zwrócić większą uwagę na dietę dziecka. Warto wprowadzić do niej różnego rodzaju kiszonki, które wzmacniają mikroflorę jelitową. Robaki nie lubią kwaśnego środowiska, dlatego dieta bogata w kiszone ogórki, kapustę czy zakwas z buraka, może stanowić naturalną profilaktykę antypasożytniczą.

Oprócz tego starszym dzieciom warto podawać pestki z dyni. Są one skuteczne w likwidowaniu pasożytów i to nie tylko kocich, ale również np. owsików. W pestkach dyni znajduje się kukurbitacyna, która uszkadza ich układ nerwowy i przyspiesza usuwanie ich z organizmu. Pestki dyni wystarczy rozdrobnić i podać dziecku na czczo.

W zwalczaniu robaków pomocny jest także czosnek, nasz naturalny antybiotyk. Warto dodawać go do różnych dań dla dzieci, nie tylko, by pozbyć się pasożytów, ale również wzmocnić odporność malucha.

Czytaj: Czy kot w domu przy dziecku to dobry pomysł?