I nic w tym dziwnego. Jeśli szukacie psa, który będzie wiernym towarzyszem waszych dzieci, golden retriever będzie znakomitym wyborem. Poza wspomnianą łagodnością, również przywiązanie i wierność to cechy, które sprawiają, że golden retriever staje się fantastycznym towarzyszem i członkiem rodziny.
Spis treści:
- Golden retriever – historia rasy
- Golden retriever – wygląd
- Golden retriever – usposobienie
- Golden retriever – zdrowie
- Golden retriever – dla kogo ta rasa
Golden retriever – historia rasy
Rasa pochodzi ze Szkocji. Obecna nazwa rasy – golden retriever - obowiązuje obowiązuje od 1920 roku. Do 1913 r. psy tej rasy rejestrowano pod nazwą złocisty flat coated. Z czasem zaczęto je nazywać żółtymi, a później złocistymi retrieverami. Różne źródła podają nieco inne pochodzenie rasy. Golden retrievery wyhodował Dudley Marjoribanks, lord Tweedmouth.
Jedna z wersji mówi, że lord odkupił przodków dzisiejszych goldenów z rosyjskiego cyrku . W 1858 r. podczas pokazu cyrkowego zachwycił się umiejętnościami psów i ich doskonałą współpracą z człowiekiem. Kupił więc ziwerzęta od właściciela cyrku i zabrał do swojej posiadłości, gdzie dały początek współczesnej rasie.
Inne źródła mówią, że lord skrzyżował żółtego retrievera gładkowłosego z suką tweed water spaniela. Następnie, aby uszlachetnić rasę, potomstwo skojarzono z wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi i prawdopodobnie z bloodhoundami i labradorami.
Golden retriever – wygląd
Golden retrievery to psy duże i mocne. Ich wysokość w kłębie wynosi 51-61 (psy) lub 51-54 (suki). Ich waga w zależności od płci może wynosić od 27 do nawet 40 kg. Długa – prosta lub falowana – wodoodporna sierść może przybierać odcień od kremowego do złocistego. Psy z linii amerykańskiej (nieco mniejsze od europejskich) mogą być również jasnobrązowe. Psy tej rasy nigdy nie mają sierści mahoniowej czy czerwonej. Średniej wielkości uszy golden retrievera osadzone są na wysokości ciemnobrązowych oczu. Nos jest czarny. Uwagę zwraca piękny, sięgający stawu kolanowego, ogon, noszony równo na linii grzbietu. Ogon nie zawija się na końcu.
Golden retriever – usposobienie
Delikatne w usposobieniu golden retrievery są inteligentne i pracowite. Chętnie się uczą i mogą wielokrotnie powtarzać te same czynności. Uwielbiają dostawać od właściciela zadania i znakomicie je wykonują, bo najważniejsze jest dla nich przypodobanie się panu. Goldeny uwielbiają dzieci i mają do nich bardzo dużo cierpliwości. Świetnie „dogadują się” również z innymi psami i zwierzętami domowymi.
Towarzyski i ufny golden retriever nie nadaje się na psa stróżującego. Co prawda głośnym szczekaniem ostrzeże ukochaną rodzinę o wtargnięciu intruza na posesję, jednak każda osoba, która pojawia się w domu bardzo szybko jest w stanie zyskać zaufanie psa, który z radością ją powita. Natomiast ze względu na inteligencję, chęć do pracy oraz niezwykłą wytrwałość znakomicie nadaje się na psa asystującego, poszukiwawczego i ratowniczego.
Golden retriever – zdrowie
Średnia długość życia goldenów to 11-12,5 roku. Ważne jest, aby co roku poddawać psa badaniom kontrolnym, gdyż mają one tendencje do zapadania na konkretne choroby, np. dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu: jaskrę, kataraktę, postępujący zanik siatkówki i dysplazję siatkówki. Przypadłością retrieverów jest dość często występujący, okresowy niedowład ogona. Schorzenie jest wynikiem podrażnienia zakończeń nerwowych u jego nasady, np. podczas kąpieli w zbyt zimnej wodzie lub w razie gwałtownej zmiany temperatury ciała.
Golden retrievery bardzo lubią jeść – w parze z dużym apetytem występuje u nich niestety skłonność do nadwagi. Dlatego trzeba bardzo dokładnie dawkować im porcje jedzenia i nie dawać przysmaków między posiłkami.
Sierść tych psów nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwe włosy. Dwa razy w roku – wiosną i jesienią - goldeny intensywnie linieją i wówczas konieczne jest codzienne szczotkowanie.
Golden retriever – dla kogo ta rasa?
Golden retrivery to psy idealne dla rodziny. Nie wymagają dużego doświadczenia od właściciela, a jedynie łagodnej konsekwencji. To pies domowy, który mieszka i żyje ze swoją rodziną w domu – nie na podwórku czy w kojcu. Jednocześnie potrzebuje dużo ruchu – długich spacerów i możliwości wybiegania się. Te psy uwielbiają wodę, więc jeśli mieszkasz w pobliżu zbiornika, to będzie idealne miejsce na spacery z goldenem.