Maltańczyk - radosna, biała kulka

2017-12-01 17:28

Maltańczyk (Maltanase mana) to niewielki piesek, który z wyglądu przypomina pluszową zabawkę. Ale nie jest to wyłącznie piesek „kolankowy”. Jest inteligentny i skory do zabawy, chętnie też się uczy. To dobry towarzysz całej rodziny.

Maltanczyk

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Maltańczyk – historia rasy
  2. Maltańczyk – wygląd
  3. Maltańczyk – usposobienie
  4. Maltańczyk – zdrowie
  5. Maltańczyk – dla kogo ta rasa?

Maltańczyk należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Cechą charakterystyczną maltańczyka jest piękna, biała sierść i żywe usposobienie. Pieski te są miłymi towarzyszami rodziny, należy jednak pamiętać, że wymagają one systematycznej i dokładnej pielęgnacji.

Maltańczyk – historia rasy

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras na świecie. Pieski były znane i cenione już w starożytności. Pewne jest, że rasa pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, bardzo możliwe, że właśnie z wyspy Malty, która była strategicznym punktem handlowym. Stamtąd maltańczyki mogły zawędrować na statkach handlowych w dowolne miejsce na świecie.

Inne źródła podają jednak, że maltańczyki wywodzą się z Azji, jeszcze inne, że miejscem jego pochodzenia są Wyspy Kanaryjskie. Ponieważ jednak, żadne z tych źródeł nie jest stuprocentowo pewne uznano kraje śródziemnomorskie.

W Europie hodowla maltańczyków na szeroką skalę rozpoczęła się w XIX w. Wzmianki o maltańczykach w Polsce sięgają XIV, kiedy to zagościły na dworach.

Maltańczyk – wygląd

Maltańczyki dorastają do wysokości maksymalnie 25 cm i ważą zazwyczaj od 3 do 5 kilogramów. Ich głowa jest średniej wielkości, o krótkim pysku zwieńczonym czarnym nosem. Uwagę zwracają ciemne, lekko wypukle oczy o żywym i wesołym spojrzeniu. Wysoko osadzone uszy maltańczyków przylegają do głowy na tyle, ile pozwalają włosy.

A skoro już jesteśmy przy włosach… piękna biała sierść to znak rozpoznawczy maltańczyków. Szatę mają długą, prostą i lśniącą, na łapkach może występować sierść kędzierzawa. Co ciekawe, te pieski prawie wcale nie linieją, jednak ich włos wymaga codziennej pielęgnacji.

Maltańczyk – usposobienie

Maltańczyki to psy radosne i przyjazne, a jednocześnie inteligentne. Są bardzo podatne na szkolenie i warto je u nich przeprowadzić. Na pewno od małego trzeba uczyć je przebywania w samotności. Jeśli się do tego nie przyzwyczają w okresie szczenięcym, szczęśliwy właściciel może mieć zawsze u nogi białą puchatą kulkę. To urocze… na chwilę. Na dłuższą metę może stać się uciążliwe. Maltańczyki szybko przywiązują się do swoich właścicieli, jednocześnie są bardzo wrażliwe, dlatego nie należy na nie podnosić głosu.

Maltańczyk – zdrowie

Maltańczyki to psy które mogą żyć nawet do 20 lat. Z reguły są zdrowe, miewają jedynie problemy z oczami: zdarza im się niedrożność kanalików łzowych i zapalenie spojówek. Te małe pieski mają zazwyczaj dość duży apetyt, co naraża je na otyłość. Dlatego należy kontrolować dietę psa i nie przekarmiać go. Dużo uwagi należy poświęcić na pielęgnację jego szaty. Decydując się na maltańczyka warto jednak pamiętać, że jego sierść wymaga codziennej pielęgnacji. Jeśli nie mamy czasu na codzienne zabiegi, można pieska regularnie strzyc. Profesjonalne zabiegi groomerskie są jednak dość kosztowne. Ze względu na tendencje do odkladania się kamienia nazębnego, warto regularnie czyścić zęby pupila.

Maltańczyk – dla kogo ta rasa?

Maltańczyki to psy bardzo przyjazne. Właściwie każdy może mieć maltańczyka. Pieski znakomicie dogadują się z dziećmi, ale nie poleca się ich do towarzystwa maluchom, które nie rozumieją jeszcze tego, że piesek jest bardzo delikatny i łatwo można zrobić mu krzywdę. Maltańczyki lubią ruch, ale nawet wielbiciele kanapy mogą sobie na nie pozwolić na takiego pieska. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że może poganiać za piłka nawet w mieszkaniu.