Babeszjoza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

2020-04-22 11:17

Babeszjoza u psa to choroba, którą zwierzę może zarazić się od kleszcza. Ponieważ jest ona dość powszechna, to o objawach i metodach leczenia psiej babeszjozy powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga.

Babeszjoza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

i

Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Babeszjoza u psa: przyczyny
  2. Babeszjoza u psa: objawy
  3. Babeszjoza: rozpoznanie
  4. Babeszjoza: leczenie
  5. Babeszjoza u psa: zapobieganie

Babeszjoza zwana jest również piroplazmozą. Na babeszjozę może zachorować każdy pies, jednak bardziej podatne na zarażenie są szczenięta do 8. miesiąca życia oraz psy rasy pitbull oraz greyhound.

W Polsce jeszcze do niedawna chorobę tę najczęściej diagnozowało się we wschodnich regionach kraju, obecnie jednak spotykana jest praktycznie wszędzie, co ma związek ze znaczącym wzrostem ilości kleszczy.

Pies może zachorować na babeszjozę przez cały rok, nawet zimą (jeśli przez kilka dni temperatura będzie wyższa, niż 5 stopni Celsjusza), jednak szczyt zachorowań przypada wczesną wiosną i wczesną jesienią. Wynika to z faktu rozwojowego kleszcza – by mógł się on przepoczwarzyć, musi napić się krwi.

Babeszjoza u psa: przyczyny

Babeszjozę wywołuje pierwotniak z rodzaju Babesia, przenoszony przez kleszcze. Choć istnieje ponad 100 gatunków Babesia, psy atakują dwa z nich: Babesia canis i Babesia gibsoni. Pierwotniak ten jest także pasożytem kleszcza i żyje w jego gruczołach ślinowych.

Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy kleszcz-nosiciel ukąsi psa i zostanie w jego skórze przez dłuższy czas (minimum dobę). Wówczas, wraz z jego śliną, pierwotniaki przedostaną się do krwi zwierzęcia i przenikną do czerwonych krwinek, gdzie zaczną się namnażać. Gdy układ odpornościowy rozpozna zagrożenie, spróbuje zniszczyć pasożyta – wraz z nim usunie również jednak czerwone krwinki, przez co u psa rozwija się niedokrwistość, a często również ciężki stan zapalny różnych narządów, m.in. nerek, wątroby, oka, a także układu oddechowego i nerwowego.

Czytaj: Jak chronić psa przed kleszczami?

Chory na babeszjozę pies może zarazić inne psy – do zakażenia dochodzi na skutek pogryzienia lub poprzez przetoczenie krwi. Babeszjozę może przekazać również ciężarna suka swoim szczeniętom.

Babeszjoza u psa: objawy

Objawy babeszjozy pojawiają się dopiero po pewnym czasie od wniknięcia pierwotniaka do organizmu. Zazwyczaj okres inkubacji choroby wynosi od 10 do nawet 21 dni. Pierwszym objawem jest apatia, ospałość, zmiana koloru moczu z żółtego na czerwony, niechęć do jedzenia.

Pozostałe objawy zależą od tego, czy choroba przebiega bez powikłań, czy też z powikłaniami. Babeszjoza niepowikłana ma ostry przebieg: oprócz wymienionych wyżej objawów pies ma gorączkę, powiększoną śledzionę, niekiedy żółtaczkę, blade błony śluzowe – wynika to z niedokrwistości.

Z kolei babeszjoza powikłana objawia się m.in. zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami oddychania i dusznościami, niskim ciśnieniem krwi, zapaleniem trzustki, obrzękiem kończyn, niewydolnością nerek, niekiedy wymiotami. Może również dojść do śmierci zwierzęcia.

Ukąszony przez kleszcza-nosiciela pies nie zawsze choruje – bywa, że staje się nosicielem pasożyta, który przez wiele miesięcy nie daje o sobie znać. Do rozwoju choroby może jednak dojść wówczas, gdy zwierzę przeżyje silny stres.

Babeszjoza: rozpoznanie

Najbardziej skuteczną metodą rozpoznania babeszjozy jest wykazanie obecności pasożytów w rozmazie krwi. Czasem zdarza się jednak, że mimo wyraźnych objawów choroby w pobranej próbce nie widać pasożytów. W takim przypadku zazwyczaj trzeba pobrać dodatkową próbkę krwi z żyły brzeżnej ucha, niekiedy też wykonać psu badanie morfologiczne, gdyż w przebiegu tej choroby niemal zawsze dochodzi do obniżenia poziomu płytek krwi.

W wątpliwych przypadkach konieczne są również dodatkowe badania, które pomogą ocenić proces krzepnięcia oraz pracę narządów wewnętrznych - chodzi o to, by wykluczyć inne przyczyny niedokrwistości.

Babeszjoza: leczenie

Nie ma jednego leku, który szybko wyeliminowałby pierwotniaka. Babeszjozę leczy się, podając psu leki przeciw pierwotniakom, antybiotyki oraz sterydy (pies może mieć założony wenflon). W niektórych przypadkach zwierzę trzeba poddać transfuzji krwi, co ustabilizuje poziom czerwonych krwinek.

Leczenie trwa przynajmniej kilka dni - dokładny czas zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby, a także od ewentualnych powikłań. Najlepsze rokowania są wówczas, gdy zakażenie zostało wykryte nim jeszcze doszło do rozwoju ciężkiej niedokrwistości.

Czytaj: Kleszcz u psa - usuwanie, objawy chorób odkleszczowych

Babeszjoza u psa: zapobieganie

Przeciwko babeszjozie można psa zaszczepić, jednak szczepionka nie zapobiegnie chorobie, lecz jedynie złagodzi jej objawy, jeśli dojdzie do zakażenia.

Podstawą profilaktyki jest zapobieganie ukąszeniu przez kleszcze. Psa najlepiej zabezpieczyć na kilka możliwych sposobów. Najbardziej popularne są obroże ochronne.

To skuteczne narzędzie profilaktyczne w walce z kleszczami czy pchłami. Zawiera odpowiednio dobraną kompozycję olejków eterycznych, które działają w sposób sumujący się i uzupełniający.

Dzięki temu skutecznie zniechęcają pasożyty do przebywania w towarzystwie zwierząt.

Można również zastosować krople lub tabletki smakowe, które podaje się psu do żucia.

W kwestii wyboru preparatu najlepiej poradzić się weterynarza, bo weźmie on pod uwagę nie tylko aktualne zagrożenie kleszczami na danym terenie, ale również funkcje danego środka antykleszczowego, w tym to, czy środek ten jedynie odstrasza kleszcze, czy również je zabija.

Czytaj: Jak chronić psa przed kleszczami?