Spis treści
- Biegunka u psa - przyczyny
- Jak zatrzymać biegunkę u psa?
- Leczenie biegunki u psa
- Biegunka u psa – dieta
Biegunka u psa sama w sobie nie jest chorobą, tylko objawem klinicznym. Najczęstszym powodem wystąpienia biegunki u psa jest zatrucie pokarmowe.
Biegunka u psa - przyczyny
Biegunkę może spowodować nieświeża żywność, którą pies znajdzie na przykład podczas spaceru i zje, zanim zdążymy zareagować. Czasem jakiś składnik karmy, którego nasz pupil nie toleruje, podrażnia żołądek i powoduje biegunkę. W innym jeszcze przypadku może się zdarzyć, że pies ma alergię na jakiś typ żywności i jego organizm w ten sposób broni się przed jej przyjmowaniem.
Niestety biegunka u psa może mieć wiele poza żywieniowych przyczyn, na które nie mamy żadnego wpływu. Może być bowiem reakcją organizmu na podanie szczepionki lub jakichś innych leków, których zwierzę nie toleruje, wywołać ją może nawet stres.
Oczywiście biegunka może być również objawem wielu chorób: nowotworów czy schorzeń narządów układu pokarmowego, np. jelita grubego – objawia się wówczas obecnością krwi w kale.
Częstym źródłem tej dolegliwości są wirusy, np. parwowzirozy, nosówki (wtedy często połączone są z wymiotami) i bakterie (salmonella, E. coli), a także pasożyty (nicienie, glisty, tasiemce i inne). Przyczyn może być mnóstwo i warto o tym pamiętać.
Biegunce u psa może towarzyszyć:
- apatia
- wymioty
- niechęć do zabawy i wychodzenia na dwór
- podwyższona temperatura
- odwodnienie
Nie dokarmiaj psa resztkami ze stołu
Podawanie psu ludzkiego jedzenia może skończyć się niestrawnością i biegunką. Nie wolno karmić psa czekoladą, ciastem drożdżowym, cytrusami, awokado czy winogronami.
Jak zatrzymać biegunkę u psa?
Jedno jest w tym wszystkim dobre. Biegunki nie da się nie zauważyć. Jak już się zdarzy, od razu wiemy, że coś jest nie tak. Brudna podłoga to kłopot dla właściciela, ale też znak, że dzieje się coś niedobrego. Łatwiej wtedy o należytą reakcję. Co więc robić?
Na początek kilka słów teorii. Jak głoszą poradniki weterynaryjne - biegunka może mieć dwie formy, ostrą lub przewlekłą. Ta pierwsza występuje nagle, trwa krótko i zazwyczaj da się ją zwalczyć zwykłą głodówką. Jeśli jednak choroba się przedłuża, trwa powyżej 14 dni, staje się stanem przewlekłym, dużo bardziej niebezpiecznym. Oczywiście trudno sobie wyobrazić właściciela czekającego aż dwa tygodnie na ustąpienie rozwolnienia.
Praktycznie rzecz biorąc, po 48 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów, gdy stan chorobowy trwa, powinniśmy zjawić się w przychodni weterynaryjnej. Bez względu bowiem na przyczynę biegunki, samo jej zatrzymanie staje się dla naszego psa ratunkiem.
Najważniejsza jest zwykła obserwacja zwierzęcia. Bardzo często biegunka jest jedynie wynikiem zatrucia i trwa krótko, poniżej 24 godzin. Jeśli podejrzewamy, że właśnie tak jest w przypadku naszego psa, bo na przykład podczas spaceru połknął jakąś nieświeżą żywność zanim zdążyliśmy zareagować, warto poczekać kilkanaście godzin, by oceniać sytuację.
Jeśli zwierzę poza luźnym stolcem nie wykazuje żadnych innych niebezpiecznych objawów, nie wymiotuje i wygląda na to, że jego samopoczucie jest w jak najlepszym stanie, możemy sami spróbować pomóc mu w pokonaniu biegunki. W tym celu należy zafundować pupilowi czasową głodówkę, odstawić pokarm na dobę, podając psu przez ten czas tylko świeżą wodę. Można spróbować podać mu węgiel leczniczy lub smectę, choć aplikacja w psim pysku może nie być łatwa.
W przypadku psów różnica między alergią pokarmową a nietolerancją pokarmową jest zasadnicza i często mylona przez właścicieli. Alergia pokarmowa to specyficzna immunologiczna odpowiedź organizmu na kontaktową reakcję z alergenem – białkiem, mniejszymi polipeptydami czy lipoproteinami. Często alergenem jest specyficzna budowa białka występująca w danym jego źródle. Stąd przykładowo przekonanie o alergenności białka kurczaka czy wieprzowiny – tylko czy to jest zasadne w każdym przypadku?
Uważa się, że reakcję immunologiczną powoduje przejściowy lub powtarzający się w pewnych odstępach czasu kontakt z antygenem, a nie stała jego obecność w karmie – co utrudnia dodatkowo prawidłową diagnozę.
Objawami alergii pokarmowej są najczęściej objawy skórne oraz rzadziej objawy ze strony przewodu pokarmowego, które mogą, ale nie muszą towarzyszyć objawom skórnym; często zapalenie ucha zewnętrznego może być powodem alergii pokarmowej.
W przypadku nietolerancji pokarmowej zwierzę reaguje bez objawów immunologicznych na pewien specyficzny skład diety (obecność mikroorganizmów i ich toksyn, reakcja farmakologiczna na obecność substancji dodatkowych w karmie) lub w wyniku niedoboru jakiegoś enzymu (przykładowo laktazy). Reakcją organizmu jest najczęściej biegunka.
Leczenie biegunki u psa
Jeżeli stan psiaka nie poprawia się po upływie doby, warto zwrócić się po pomoc do weterynarza. Zwłaszcza, gdy biegunce towarzyszą inne objawy, jak nudności, wymioty, osłabienie, które może wynikać z odwodnienia. Pamiętajmy, że objaw ten może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.
Bez względu na to jaka jest jej przyczyna, biegunka osłabia zwierzęcy organizm, pozbawia wody i elektrolitów. Zwłaszcza dla szczeniąt oraz dla psów starszych, zbyt duży ubytek tych substancji może prowadzić nawet do śmierci – niedobory sodu i potasu wpływają negatywnie na pracę serca zwierzęcia.
Osłabionemu psu należy podać kroplówkę z płynem wieloelektrolitowym. Dodatkowo konieczne jest leczenie, które weterynarz dobiera w zależności od przyczyny choroby.
Jeśli przyczyną biegunki były bakterie, konieczne jest podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania, np. amoksycykliny.
Wykrycie pasożytów wymaga natomiast podania leku na odrobaczenie.
Aby postawić diagnozę i wykryć przyczynę biegunki, weterynarz może zlecić badania krwi oraz testy pozwalające wykryć np. parwowirozę czy obecność pasożytów. Niekiedy pomocne może być też wykonanie USG lub zdjęcia rentgenowskiego.
Biegunka u psa – dieta
Pies, który ma biegunkę nie powinien nic jeść. Wbrew pozorom zwierzę jest w stanie wytrzymać głodówkę nawet kilkudniową. Można podawać psu kleik ryżowy – jeśli zechce go zjeść.
Gdy tylko pies pozuje się lepiej, powinien dostawać posiłki lekkostrawne, niskotłuszczowe i bezmleczne, aby osłabiony układ pokarmowy nie nadwerężał się trawieniem ciężkich pokarmów.
Psu można też podąć specjalne karmy dostosowane do konkretnych dolegliwości, np. ostrej biegunki, które wspierają regenerację układu pokarmowego i łagodzą objawy dolegliwości.
Czytaj więcej na Se.pl/dolinazwierzat