Buldog angielski, o czym nie wszyscy jednak wiedzą, to ras, która ma bardzo burzliwą historię. Dawni przodkowie statecznych, przyjacielskich zwierzaków, to psy hodowane do walk z bykami na arenie, do polowań na dużą zwierzynę czy do pilnowania niewolników.
Buldogi angielskie pochodzą prawdopodobnie od starożytnych molosów i początkowo były psami bojowymi. Od starożytnosci, przez średniowiecze aż do XIX w. używane były do walk psów.
Dopiero niedawno rasę zaczęto hodować pod kątem selekcji łagodnych osobników.
W Polsce pojawiły się w XIX wieku, ale pierwsza hodowla powstała w latach 70. XX stulecia.
Spis treści
- Buldog angielski: charakter i zachowanie
- Buldog angielski: wygląd
- Buldog angielski: pielęgnacja
- Buldog angielski: żywienie
- Buldog angielski: zdrowie
Buldog angielski: charakter i zachowanie
Buldog angielski ma bardzo spokojny, zrównoważony charakter, a temperament umiarkowany. Mimo, że jego przodkowie byli wojownikami, dziś uznaje się tę rasę za wyjątkowo łagodną i sympatyczną. Z tego powodu jest doskonałym psem do towarzystwa. Poradniki tresury psów podkreślają, że jest to rasa inteligentna, ale bardzo uparta. Dlatego też jej szkolenie wymaga czasu i cierpliwości. Żeby zapanować nad buldogiem angielskim w domu, należy bardzo szybko, stanowczo, choć łagodnie pokazać mu, kto jest tutaj panem. Jeśli się to uda, będzie on wiernym towarzyszem i wzorowo podporządkowanym członkiem rodziny.
Buldog angielski: wygląd
Można go śmiało uznać za dość osobliwy. Buldogi mają głowę nieproporcjonalnie dużą w stosunku do tułowia, szeroką i kwadratową. Obliczono, że jej obwód odpowiada wysokości w kłębie. Kufa jest szeroka i krótka, a bruzda czołowa - głęboka. Także szyja jest krótka, przechodząca w muskularny tułów.
Sylwetka psa sprawia wrażenie krępej i przysadzistej. Masywne kończyny, przednie nieco krótsze od tylnych i krótki, nisko osadzony ogon dopełniają wrażenia siły i stabilności.
Psy tej rasy są niezbyt wysokie: osiągają do 40 cm w kłębie, ważyć mogą nawet 25 kg.
Oprócz tej masywnej, trochę groźnej sylwetki, najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu buldoga są fałdy. Od pyska przez szyję po grzbiet skóra tych psów jest pofałdowana. To wywołuje wrażenie miękkości i łagodności.
I takie te psy w gruncie rzeczy są. Szata buldogów jest krótka i gęsta, umaszczenie zaś raczej jednolite, przede wszystkim rude i płowe, także pręgowane.
Buldog angielski: pielęgnacja
Buldogi to psy krótkowłose, ich czesanie nie powinno przysparzać kłopotów. Psa kąpie się i obcina mu pazury według potrzeby.
To, na co właściciele muszą zwrócić szczególną uwagę, to czyszczenie i osuszanie fałd. Inaczej, w okolicach nosa i grzbietu może dochodzić do odparzeń, a także infekcji grzybiczych.
Należy dbać, aby skóra w okolicach fałd na skórze buldoga była zawsze sucha. Można ją pielęgnować specjalnymi preparatami, np. w postaci chusteczek nawilżanych lub przemywać i wycierać miękką szmatką.
Buldog angielski: żywienie
Buldogi angielskie to typ obżarciucha, dlatego miewają kłopoty z nadwagą. W żywieniu lepiej unikać dokarmiania smakołykami czy resztkami ze stołu.
Najlepiej sprawdzają się gotowe karmy. Są one zbilansowane, przeznaczone dla konkretnych typów zwierząt.
Jeśli decydujemy się na zwykłe domowe menu, warto suplementować je preparatami witaminowymi i mineralnymi.
Buldog angielski: zdrowie
Buldogi są rasą dość wymagającą, a hodowcy muszą być przygotowani na długą listę potencjalnych przypadłości.
Psy źle znoszą wysokie temperatury, dlatego latem trzeba chronić je przed przegrzaniem.
Przedstawiciele tej rasy, z uwagi na specyficzną budowę, miewają też kłopoty z oddychaniem oraz wadami kręgosłupa.
Sam rozwój hodowli bywa sprawą skomplikowaną z uwagi na dość powszechne kłopoty z rozrodem: śmiertelność szczeniąt jest wysoka.
- Cane corso italiano: niezawodny stróż i obrońca
- Chihuahua: najmniejsze psy na świecie
- Mops: wygląd, dieta, choroby
- Amstaf (amerykański staffordshire terrier)
- Beagle: ruchliwy rozrabiaka
- Akita: pies samurajów