Spis treści
- A może u mamy?
- Hotel lub pensjonat
- Rezerwacja 2+2+1
- Przyjemne z pożytecznym
- Paszport ze zdjęciem czy bez?
- Samolot czy samochód?
Długo wyczekiwane ciepłe dni, planowane wyjazdy, przyjemność związana z oczekiwaniem... Wszyscy znamy to uczucie, ale bardzo często radość mąci świadomość, że znowu będzie kłopot ze zwierzakiem. W polskich domach mieszka od 6 do 8 milionów psów. Niestety brak jest dokładnych danych, ponieważ wszystkie dotychczasowe próby ewidencji czworonożnych pupili kończyły się niepowodzeniem. Jednak z tego co wiemy niemal w co drugim polskim domu znajduje się przynajmniej jeden pies. To stawia nasz kraj w ścisłej czołówce państw europejskich. Niestety szacuje się także, że na każdego domowego pieszczocha przypada jeden bezpański zwierzak...Polacy deklarują swoją miłość do zwierząt, ale w okresach kiedy ta miłość okazuje się kłopotliwa często okazują swoje drugie, niestety okrutne oblicze. Jest to szczególnie widoczne podczas wakacji, kiedy na ulicach zaczynają wałęsać się bezpańskie psiaki, a schroniska dla porzuconych zwierząt pękają w szwach. Na szczęście są także prawdziwi miłośnicy zwierząt, którzy starają się rozwiązać problem nie krzywdząc zwierzaka. Istnieją przecież inne sposoby zapewnienia opieki naszemu pupilowi oprócz wyrzuceniem go na ulicę.
A może u mamy?
Na pierwszy ogień najczęściej idą rodzina i przyjaciele. Niestety część z nich w tym czasie także ma urlop lub po prostu nie ma ochoty zostać z naszym pupilem. Co zrobić, jeśli nie możemy liczyć na nikogo z bliskich? Na szczęście obecnie nie jest to już problemem.
Hotel lub pensjonat
Można skorzystać z bogatej oferty hoteli dla zwierząt. Na tym rynku panuje tak duża konkurencja, że ich właściciele muszą się prześcigać się w wymyślaniu nowych atrakcji. Za niewygórowaną cenę możemy zapewnić naszemu psu doskonałą opiekę, długie spacery, pielęgnację i odpowiednie żywienie. Listę hoteli znajdziesz m.in. na stronie www.hoteledlapsow.com. A może wcale nie chcecie rozstawać się z przyjacielem? Dzisiaj psa można zabrać niemal wszędzie, gdzie prowadzą wakacyjne szlaki.
Rezerwacja 2+2+1
W Polsce z roku na rok przybywa pensjonatów, hoteli i gospodarstw agroturystycznych, które za niewielką dopłatą chętnie przyjmą turystów ze zwierzakiem. W takich miejscach oczywiście obowiązują pewne zasady, np. trzeba wyprowadzać pieski na smyczy, nie pozwalać im wchodzić do kuchni, ani na wydzielone place zabaw dla dzieci. W zamian jednak są przewidziane wybiegi dla czworonogów, na których nasz ulubieniec będzie się mógł wyszaleć. Trzeba się jednak liczyć także z taką możliwością, że wakacyjni sąsiedzi nie będą zachwyceni widokiem biegającego psa, a tym bardziej jego szczekaniem. Dlatego czasem warto sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie i wybrać miejsce, gdzie to nasz pies będzie głównym „urlopowiczem”...
Przyjemne z pożytecznym
W ostatnich kilku latach coraz bardziej popularne stają się obozy dla psów. Podczas takiego turnusu poza wypoczynkiem można nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy: przewidziane są lekcje posłuszeństwa, zajęcia agality czy frisbee. Można także dowiedzieć się czegoś nowego na temat zdrowego żywienia i utrzymania swojego ulubieńca. A poza tym wypoczywa się w przyjaznej atmosferze innych „psiarzy”, którym nie przeszkadzają biegające czworonogi.
Paszport ze zdjęciem czy bez?
Sprawa się nieco komplikuje, jeśli planujecie wyjazd za granicę. Aby wywieźć psa z kraju trzeba spełnić kilka warunków. Formalności nie są bardzo skomplikowane, ale warto zająć się nimi wcześniej, a nie tuż przed samym wyjazdem.Od 1 października 2004 roku, aby za granicę wywieźć psa, kota lub fretkę należy wyrobić zwierzęciu paszport oraz wszczepić mikrochip. Taki paszport wyrabia się raz i jest on ważny do końca życia zwierzaka. W dokumencie zawarte są informacje na temat właściciela, numer mikrochipa, informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (data szczepienia: minimum 30 dni przed wyjazdem i nie później niż 12 miesięcy w chwili przekraczania granicy), informacje o wyniku badania serologicznego wskazującego poziom przeciwciał wirusa wścieklizny (obowiązuje do niektórych krajów). Można tam także umieścić fotografię zwierzęcia, ale nie jest ona obowiązkowa. Warto też dowiedzieć się jakie są indywidualne wymagania kraju odnośnie wwozu zwierząt. Najbardziej restrykcyjne pod tym względem są Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.
Samolot czy samochód?
Jeśli planujecie podróź samolotem, trzeba pamietać, że psy powyżej 10 kg nie mogą podróżować na jego pokładzie. Są one przewożone w specjalnych klatkach w luku bagażowym. Rozmiary klatki są ściśle określone w stosunku do wielkości zwierzęcia – pies musi w niej swobodnie wstać i się okręcić. Dokładne informacje o kryteriach doboru klatki można uzyskać na lotnisku. Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli podczas odprawy obsługa lotniska stwierdzi, że klatka nie jest zgodna z przepisami nie przyjmą psa do samolotu.Trzeba też zdawać sobie sprawę z faktu, że dla większości zwierząt podróż samolotem w luku bagażowym (z dala od właściciela) jest niezwykle stresująca. Dlatego, jeśli jest to możliwe, radziłabym zdecydować się na podróż samochodem lub zostawić psa w kraju, np. w hotelu dla zwierząt.