Z reguły, wedle której, by uzyskać psi odpowiednik ludzkiego wieku, liczbę lat życia psa trzeba pomnożyć przez 7, często korzystają nawet weterynarze. Tymczasem badacze już jakiś czas temu udowodnili, że jest to błąd, który nie ma najmniejszego oparcia w dowodach naukowych.
- To logiczne, jeśli się nad tym zastanowić - przecież 9-miesięczny pies może mieć szczenięta, więc już wiedzieliśmy, że liczenie według reguły 1:7 nie jest dokładną miarą wieku - mówi prof. Trey Ideker z wydziału bioinżynierii University of California w San Diego.
Badacze pod jego kierownictwem odkryli, że dużo właściwsza - aczkolwiek bardziej skomplikowana - jest formuła przeliczania wieku, której zasady oparto na badaniach genetycznych. Zespół przyjrzał się cząsteczkom zwanym grupami metylowymi - chemicznymi "znacznikami" - i ich kumulacji w miarę starzenia się psów i ludzi.
Naukowcy przebadali próbki krwi 104 labradorów retrieverów w wieku od 4 tygodni do 16 lat, analizując nagromadzenie w nich grup metylowych. Metylacje DNA, czyli modyfikacje niektórych segmentów DNA pozwalają śledzić wiek biologiczny psa.
Na tej podstawie autorzy badania opracowali specjalny algorytm pozwalający właścicielom obliczyć "ludzki" wiek pupila. By to zrobić, należy pomnożyć logarytm naturalny właściwego wieku psa przez 16 i do wyniku dodać 31. Logarytm naturalny najłatwiej jest wyciągnąć za pomocą kalkulatora (oznaczony jest symbolem In).
Wzór na ludzki wiek psa wygląda więc tak:
ln (faktyczny wiek psa) x 16 + 31.
Badacze podkreślają, że psi zegar biologiczny tyka zupełnie inaczej, niż ludzki. Młody pies w porównaniu do młodego człowieka starzeje się bardzo szybko: rocznego psa można porównać do ludzkiego 30.latka, czteroletni pies natomiast wiekiem biologicznym przypomina człowieka 52-letniego. Jednak gdy pies skończy 7 lat, jego proces starzenia się mocno zwalnia.
Czytaj też: Rasy psów najbardziej przyjazne człowiekowi
Polecany artykuł: