Spis treści
- Kastracja kota – co to za zabieg?
- Kastracja kota - zalety zdrowotne
- Kastracja kota – wiek
- Kastracja kota - przygotowanie do zabiegu
- Kastracja kocura – przebieg zabiegu
- Kastracja kota - pielęgnacja po zabiegu
Kastracja kota to zabieg pozbawiający zwierzę zdolności do rozmnażania. W związku z nadpopulacją kotów, przepełnionymi schroniskami oraz stale wzrastającą liczbą bezdomnych zwierząt – właściciele czworonogów powinni rozważyć decyzję o kastracji kota. Zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt jest wyrazem odpowiedzialności i świadomości właściciela. To jednak nie wszystkie zalety zabiegu: kastracja wpływa także korzystnie na komfort życia wykastrowanego zwierzęcia, a pośrednio – i jego właściciela.
Nie istnieją bardzo dokładne statystyki, oceniające populację kotów zamieszkujących nasz kraj, ale szacunkowe dane mówią o siedmiu, być może nawet ośmiu milionach sztuk. Jest to liczba ogromna, co ciekawe polskie - rodziny coraz częściej decydują się na posiadanie kota. Możemy go spotkać już w co trzecim polskim domu. Liczba tych czworonogów rośnie najszybciej i wkrótce może przegonić liczbę psów. Powodem jest nie tylko miłość właścicieli do tego gatunku zwierząt. Chodzi również o brak kontroli nad rozmnażaniem się kotów. Warto w tym miejscu dodać, że zdrowa kotka w wieku rozrodczym może wchodzić w okres rui nawet do czterech razy w roku, co sprawia, że każdego roku może urodzić kilkanaście kociąt. To sprawia, że obserwujemy potężny wzrost populacji kotów, niestety także tych bezdomnych, wyrzucanych przez nieodpowiedzialnych właścicieli.
Kastracja kota – co to za zabieg?
Kastracja kota polega na wycięciu gonad, czyli jąder (w przeciwieństwie do sterylizacji, która polega jedynie na podwiązaniu nasieniowodów), co powoduje trwałą bezpłodność. Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w gabinecie weterynaryjnym pod narkozą.
Kastracja kota - zalety zdrowotne
Kastracja pozytywnie wpływa na zdrowie kota. Zapobiega wystąpieniu nowotworów złośliwych jąder – ich brak sprawia, że nie występuje ryzyko schorzeń tych narządów, czyli zapalenia jąder, najądrzy, krwiaków i urazów.
Badania pokazują też, że kocury po zabiegu kastracji żyją dwa razy dłużej. Właścicieli kotów ucieszy fakt, że kastracja zbawiennie wpływa również na zachowanie zwierzęcia. Przy zaburzeniach behawioralnych mających źródło w wysokim poziomie testosteronu, stosuje się kastrację, by wyeliminować agresywne zachowania. Zwłaszcza, gdy zabieg przeprowadzony jest na młodym osobniku, kot staje się po niej łagodniejszy. Spada bowiem stężenie testosteronu, a więc i popęd płciowy, który jest odpowiedzialny za walki z innymi kotami o samicę. Stopniowo można więc zapomnieć o kocich ucieczkach za kotką i kocią muzyką, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy dnia zaczyna przybywać i samice rozpoczynają ruję.
Zaletą kastracji jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się kocich chorób, np. FIV, którą zdrowy kot może zarazić się podczas krycia czy wścieklizny i zakaźnej anemii, która rozprzestrzenia się przez kontakt z krwią, np. w czasie walki z innym samcem.
Możliwym, choć nie w stu procentach pewnym, efektem kastracji może być zaprzestanie znaczenia terenu przez kota. Obserwacje pokazują natomiast, że woń moczu staje się z całą pewnością mniej intensywna. To może ułatwić decyzję o przygarnięciu kota, bo często przyszli właściciele obawiają się bardzo niedogodności związanej z posikiwaniem – można tego uniknąć zwłaszcza z w sytuacji, gdy kastrujemy młodego kota.
Czy koty tyją po kastracji?
Właściciele kotów obawiają się często, że ich pupil, po kastracji stanie się otyły albo zaczną mu dokuczać choroby układu moczowego. Badania coraz częściej udowadniają, że kastracja nie wiąże się z takimi predyspozycjami. Koty po zabiegu tyją tak samo jak te niewykastrowane z powodu przejadania się i małej ilości ruchu, natomiast drogi moczowe są u nich tak samo narażone na infekcje, a jak u kotów zdolnych do rozmnażania.
Kastracja kota – wiek
Lekarze zalecają, by kastracji dokonać możliwie jak najwcześniej. W przypadku kocurów warto o to zadbać zanim osiągną one dojrzałość płciową, czyli w wieku 6-8 miesięcy. Warto tu wspomnieć, że wczesna kastracja nie hamuje wzrostu kotów, jak to jest w przypadku psów (choć może go spowolnić, czyli przedłużyć w czasie). Dlatego kocury po zabiegu są tak samo duże, jak ich rodzeństwo, które nie miało przeprowadzonej kastracji. Należy natomiast mieć świadomość, że koty kastrowane rosną wolniej (chociaż niektóre moje 6 kilogramowe smoki przed ukończeniem pierwszego roku nie do końca się w ten schemat wpisują), i mając tego świadomość, tym bardziej zadbać o odpowiednie żywienie, i cierpliwie czekać na wzrost.
Odsetek kotów z mniejszą/większą głową, o mniejszych/większych rozmiarach, itp., jest podobny we wszystkich grupach kotów, tych niekastrowanych, kastrowanych jako dorosłe, i kastrowanych wcześnie.
Kastracja kota - przygotowanie do zabiegu
- Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, warto więc się upewnić, że stan zdrowia zwierzęcia pozwala na jego przeprowadzenie.
- Bezpośrednie przygotowanie wiąże się z wizytą u weterynarza, w celu oceny czy nie występują jakieś przeciwwskazania.
- Generalnie zabieg powinno się wykonywać na zwierzęciu zdrowym.
- Jeśli kot zostaje zakwalifikowany do kastracji, należy poddać go kilkunastogodzinnej głodówce. Młode koty, z uwagi na szybszy metabolizm mogą być poddane sześciogodzinnej głodówce, starsze osobniki – nawet dwunastogodzinnej.
Kastracja kocura – przebieg zabiegu
Po podaniu znieczulenia usuwa się owłosienie z okolic moszny. Następnie, przez nacięcie, uzyskuje się dostęp do jąder. Cały zabieg trwa dosłownie kilkanaście minut, zazwyczaj nawet nie zakłada się szwów, gdyż rana bardzo szybko się goi. Po wybudzeniu podaje się środki głównie przeciwbólowe oraz antybiotyk.
Czasem, jeśli kocur bardzo interesuje się raną, ma tendencję do jej lizania, warto pomyśleć o kołnierzu na szyję, tak by kot nie miał dostępu do miejsca cięcia.
Kastracja kota - pielęgnacja po zabiegu
Rekonwalescencja kota przebiega bardzo szybko. W ciągu pierwszej doby, zastosowana podczas operacji narkoza, może jeszcze wpływać na zachowanie zwierzaka.
Problemy z koordynacją, ospałość, to normalne objawy pozabiegowe. Podczas narkozy następuje obniżenie temperatury ciała zwierzęcia, dlatego po zabiegu trzeba mu zapewnić ciepłe pomieszczenie, ułożyć blisko kaloryfera lub otulić kocem.
Dopóki kot nie do końca się wybudzi, nie powinno się go karmić. Może to spowodować problemy z przełykaniem, a nawet zadławienie. U kotów po kastracji zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie, gwałtownie rośnie apetyt, co możemy zauważyć praktycznie zaraz po zabiegu, nawet w ciągu pierwszych 48 godzin. Dlatego mówi się, że największym niebezpieczeństwem dla kastrowanych kotów jest nadwaga i otyłość. Właściciel musi wykazywać się ogromną siłą woli, by nie ulegać prośbom zwierzęcia o jedzenie.
Czytaj więcej na Se.pl/dolinazwierzat