Nowofundland - delikatny i opiekuńczy gigant

2017-10-25 14:39

Nowofundland jest dużym psem, niegdyś wykorzystywanym do pracy jako siła pociągowa. Dziś te psy to przede wszystkim przyjaciele rodzin, ale też świetni ratownicy, którzy często ruszają na pomoc tonącym.

Nowofunland

i

Autor: thinkstockphotos.com Nowowfunland to idealny dla dużej rodziny.

Spis treści

  1. Nowofundland – historia rasy
  2. Nowofundland – wygląd
  3. Nowofundland – usposobienie
  4. Nowofundland – zdrowie
  5. Nowofundland – dla kogo ta rasa?

Nowofundland to duży, masywny pies wywodzący się z grupy górskich molosów. Jego nazwa pochodzi od Nowej Fundlandii (w Kanadzie), która jest uważana za kolebkę tej rasy.

Nowofundland – historia rasy

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia rasy, ale najbliższa prawdzie i najczęściej powtarzana to ta, która mówi, że nowofundlandy pochodzą z wyspy zamieszkiwanej przez Indian - Nowej Fundlandii. To tam swoje psy tropiące przywieźli Wikingowie, a na skutek krzyżówek z rasą tamtejszą, powstała właśnie rasa nowofundlandzka. W XVIII wieku populację zaczęto wywozić do Europy, głównie do portowych miejscowości. Tam psy zaczęto wykorzystywać przy połowach ryb – pilnowały połowów, ciągnęły łodzie i wyławiały ryby z sieci. Trudne warunki pracy sprawiły, że psy stały się odporne na niskie temperatury i do dziś są świetnymi pływakami.

Nowofundland – wygląd

Nowofundland wygląda trochę jak ogromna, pluszowa maskotka. Jest masywny, wysoki i ma gęstą, długą sierść. Jego włosie jest bardzo charakterystyczne. Ewolucja sprawiła, że jest odporne na moczenie i wilgoć. Umaszczenie może być jednokolorowe (czerń, brąz) lub dwukolorowe (czerń i biel). Dorosły osobnik osiąga 70 cm wysokości i nawet 70 kilogramów wagi. Jest bardzo sprawny i energiczny, cechuje go duża siła i wytrzymałość. Pies ma niedługi, prosty grzbiet, szeroką głowę z wypukłym czołem, małymi uszami nisko osadzonymi i opadającymi oraz nisko noszony, bujnie owłosiony, długi ogon. Psi krok sprawia wrażenie ociężałego, ale gdy nowofundland biegnie, robi to zaskakująco lekko i elastycznie.

Nowofundland – usposobienie

Rasa ta jest bardzo przyjaźnie nastawiona do człowieka i innych zwierząt. Mimo swoich gabarytów, pies jest bardzo delikatny np. wobec dzieci i świetnie się z nimi „dogaduje”. Jest znany ze swojej opiekuńczości – to najprawdziwszy i najwierniejszy przyjaciel. Słynie również z dużej inteligencji – szybko się uczy, choć powtarzanie tych samych ćwiczeń może go nudzić. Ze względu na swoje warunki fizyczne, nowofundland sprawdza się jako pies ratownik np. w wodnych służbach ratunkowych. Świetnie pływa, jest bardzo wytrzymały. Ma w sobie tak silny instynkt ratowniczy, że pobyt z nim nad wodą może rozpalić w nim ambicje psa ratownika i zacznie wyciągać na brzeg pływających ludzi. Nowofundland może być też psem zaprzęgowym.

Nowofundland – zdrowie

Najczęstszą dolegliwością notowaną u tych psów jest dysplazja stawów biodrowych, ale też skręt żołądka. Ze względu na stawy, warto unikać zbyt częstego chodzenia z psem po schodach. Pies ma tendencję do otyłości, więc bardzo ważna w jego życiu jest zbilansowana dieta. Przekarmienie psa zagraża jego zdrowiu. Nowofundlandy zapadają często również na choroby serca oraz oczu, rzadziej chorują na nerki. Niektóre psy tej rasy miewają też problemy z tarczycą.

Nowofundland – dla kogo ta rasa?

Pies świetnie nadaje się na towarzysza do życia i wspaniale odnajduje się w domowym środowisku. Idealny dla dużej rodziny, która poświęci mu swój czas. Bardzo lubi dzieci i świetnie się nimi opiekuje, dbając by nie stała się im krzywda. Równie szczęśliwy będzie, jeśli po przeszkoleniu stanie się pomocnikiem człowieka i powierzy się mu odpowiedzialne zadania np. w ratownictwie wodnym. Psu – niezależnie od przeznaczenia - należy zapewnić dużo ruchu, więc nie jest to rasa dla leniwych.