Spis treści
- Pekińczyk – historia rasy
- Pekińczyk – wygląd
- Pekińczyk – usposobienie
- Pekińczyk – zdrowie
- Pekińczyk – dla kogo ta rasa?
Pekińczyk jest uważany za jedną z najstarszych ras na świecie, która najpewniej wywodzi się od azjatyckich wilków. Był hodowany na psa świątynnego, a jego istnienie od zawsze było związane z religią buddyjską.
Pekińczyk – historia rasy
Pekińczyk pochodzi z Chin, a jego przodkowie zajmowali tereny Mandżurii. W czasie drugiej wojny opiumowej pekińczykom groziło całkowite wyginięcie, jednak Brytyjczykom udało się uratować pięć osobników. W 1893 roku w Wielkiej Brytanii, pokazano pierwszego psa pochodzącego z tej rasy. Do Polski pierwszy pekińczyk przybył dopiero w 1928 roku. Pochodzenie psów było związane z różnymi tajemniczymi legendami. Jedna z nich głosi, że pekińczyk czuwał nad Buddą, a w razie niebezpieczeństwa przeistaczał się w lwa. Do dzisiaj Chińczycy wierzą, że pies jest wcieleniem legendarnego pieska „Fu”, który odgania złe duchy. Po śmierci cesarza jego pekińczyki, złożone w ofierze, również miały chronić jego życie pozagrobowe. Dawniej psy były traktowane jako półbóstwa, a kradzież takiego osobnika była karana śmiercią.
Pekińczyk – wygląd
Małe, długowłose lwy, tak można określić wygląd tej rasy. Psy mają charakterystyczną głowę, która jest osadzona na krótkiej i grubej szyi. Ciemne, dobrze widoczne oraz wypukłe oczy. U tej rasy można także zauważyć sercowate uszy, przylegające do czaszki oraz czarny, szeroki, o otwartych nozdrzach nos. Suki pochodzące od rasy pekińczyka są cięższe i większe od psów. Osobnik tej rasy ma bardzo gęste oraz długie włosie oraz puszysty, lekko zawinięty i uniesiony ku górze ogon.
Pekińczyk – usposobienie
Mimo iż pekińczyk nie żyje już w królewskich czasach. to nadal zachowuję się jak dumny i niezależny od nikogo arystokrata. Jest psem, który lubi wygodę i dostatnie życie, ceni sobie spokój i porządek. Jego właściciel nie może być chaotyczny i głośny, ponieważ osobniki tej rasy czują się wtedy odepchnięte i niechciane. Z takich powodów często się obrażają, a potem długo chodzą oburzone i smutne. Zatem nie jest łatwym zadaniem pojednać się z takim pupilem. Pekińczyk charakteryzuje się także dużą inteligencją, śmiałością oraz chęcią do zabawy.
Pekińczyk – zdrowie
Pekińczyk nie ma dużych problemów ze zdrowiem, jednak budowa psa może przyczyniać się do trudności z oddychaniem, a krótkie kanaliki łzowe mogą prowadzić do różnych stanów zapalnych. Właściwa pielęgnacja oczu oraz odpowiednia ilość ruchu i ochrona przed zbyt dużą ilością słońca może zmniejszyć występowanie takich dolegliwości. Psy mają problemy z rozmnażaniem, suczki bardzo ciężko znoszą poród, który z powodu dużych rozmiarów czaszki zazwyczaj kończy się cesarskim cięciem.
Pekińczyk – dla kogo ta rasa?
Pekińczyk nie potrzebuje dużych przestrzeni do codziennego funkcjonowania, odnajdzie się w każdym mieszkaniu. Nie wymaga dużej aktywności ruchowej i wielu długich i częstych spacerów. Jest bardzo miłym i spokojnym psem, który dobrze odnajduje się w towarzystwie. Właściciel nie może przebywać zbyt długo poza domem i zostawiać psa samego, ponieważ pekińczyk nie lubi samotności i odtrącenia. Brak zainteresowania może doprowadzić do depresji naszego pupila. Pekińczyk nie jest odpowiednim psem dla dzieci, ponieważ nie lubi częstych zabaw i ciągłego zainteresowania ze strony małych towarzyszy. Choć jest inteligentny nie nadaję się do wymagającej nauki.