Spis treści
- American pit bull terier – historia rasy
- Pitbull – wygląd
- Pitbull – usposobienie
- Pitbull – zdrowie
- Pitbul – dla kogo ta rasa?
Wokół pitbulli narosło wiele mitów, krąży o nich sporo półprawd i niedomówień. Powszechnie kojarzą się z agresją i rządzą walki. Pierwotnie wykorzystywane były do walk psów, stąd ich potrzeba walki i rywalizacji. Jednak wielu właścicieli pitbulli twierdzi, że to bardzo kochane i towarzyskie psy, najlepsi przyjaciele jakich mieli. Prawda, jak zwykle leży pewnie gdzieś pośrodku.
American pit bull terier – historia rasy
Pitbulle wywodzą się od potężnych molosów, które krzyżowano z terierami, aby dodać im zaciętości i sprytu. Wszystko to aby stworzyć silne, a jednocześnie szybkie psy, które będą zażarcie walczyć w organizowanych na zapleczach pubów i piwnicach (pit – ang. dół) walkach psów. Jedynym celem doboru było uzyskanie psów zwinnych, nieustępliwych i rwących się do walki, jeśli chodzi o wygląd psy te były bardzo nierówne.
Usystematyzowanie rasy nastąpiło w Stanach Zjednoczonych, dokąd psy przybyły wraz z angielskimi osadnikami w 1870 r. Tam też dokonał się podział rasy na dwie linie, mające wspólne korzenie. American staffordshire terier - popularnie nazywany amstaffem oraz american pitt bull terier. Psy tej drugiej rasy nadal hodowane były do walk – są bardzo bojowe, odważne i gotowe do starcia z większymi osobnikami. Ich hodowcy zrzeszeni są w United Kennel Club, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, do której należy Polska, nie uznała jej dotychczas. W niektórych krajach rasa jest zakazana.
Pitbull – wygląd
Pitbulle mają atletyczną sylwetkę o kwadratowym kształcie. Duża głowa jest okrągła z mocną szczęką i z głęboko osadzonymi i szeroko rozstawionymi, małymi oczami w kształcie elipsy. Osadzone wysoko na głowie uszy mogą być przycięte, lub nie. Uwagę zwraca wydatna umięśniona szyja i szeroka klatka piersiowa z wydatną muskulaturą. Ogon pit bulla jest krótki w porównaniu z rozmiarem psa, nisko osadzony i zwężający się ku końcowi. Nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu i nie może być cięty. Waga nie jest bardzo istotną cechą pit bulla, ale preferowane są osobniki o masie od 13,6 kg do 22,7 kg, a dla psów od 15,9 kg do 27,2 kg. Wysokość w kłębie oscylują pomiędzy 43 a 56 cm.
Pitbulle mają grubą skórę, ciasno przylegającą skórę, jedynie na szyi i klatce piersiowej jest luźna i tworzy pionowe fałdy. Sierść pit bulli jest krótka, sztywna i błyszcząca. Umaszczenie bardzo różnorodne – dozwolony jest każdy kolor i znaczenie.
Pitbull – usposobienie
Psy tej rasy mają zrównoważony temperament , a jednocześnie charakteryzuje je siła, waleczność i odporność na ból. Ich mityczna wręcz agresja skierowana jest przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji pitbull potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów.
Dobrze skojarzone a następnie właściwie prowadzone osobniki mogą być lojalnymi towarzyszami całej rodziny. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że to znakomici opiekunowie najmłodszych. Pamiętajmy jednak, że pitbull wymaga bardzo konsekwentnej i starannej socjalizacji i pełnego szkolenia, więc to pies nie dla każdego.
Pitbull – zdrowie
Schorzeniami typowymi dla rasy są: dysplazja stawów biodrowych, problemy z rzepką, zaburzenia czynności tarczycy i wrodzone wady serca. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest to rasa wymagająca, jednak psy te potrzebują dużo ruchu.
Pitbul – dla kogo ta rasa?
Znawcy rasy twierdzą, że pit bulle to psy znakomite dla rodzin, łagodne, opiekuńcze dla dzieci. Ale pod jednym warunkiem – pies musi być od szczenięctwa socjalizowany i szkolony. Wtedy nie stanowi zagrożenia. Niebezpieczne mogą być osobniki o nieznanym pochodzeniu, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do adopcji takich osobników. Pewne jest, że pitbull to nie jest pies dla każdego. Właściciel musi zapewnić psu odpowiednią dawkę uwagi i konsekwentne wychowanie. Pitbull to także pies dla osób aktywnych, potrzebuje dużo ruchu, więc właściciel nie może być miłośnikiem kanapy.