Spanie z psem: wady i zalety

2019-04-26 10:43

Spanie z psem to dla większości - jak pokazują badania - właścicieli czworonogów codzienność. Najczęściej jeśli psa mamy, chcemy z nim spać. Jednak czy spanie z psem jest higieniczne i dobrze wpływa na człowieka? Czy powinno się z tych wspólnych nocy zrezygnować? Poznaj wady i zalety spania z psem!

Spanie z psem: wady i zalety

i

Autor: gettyimages.com Spanie z psem zwiększa u człowieka poczucie bezpieczeństwa.

Spis treści

  1. Spanie z psem: wady
  2. Spanie z psem: zalety
  3. Spanie z psem: jak poprawić jego komfort?

Spanie z psem - tak czy nie? Miłośnicy czworonogów nie wyobrażają sobie, żeby mogło być inaczej, nawet jeśli noc spędzona w jednym łóżku z pupilem oznacza noc nieprzespaną. Z drugiej strony psy nie są i nie będą tak czyste jak ludzie - nie biorą prysznica, nie myją zębów (no chyba że zrobi to za nie człowiek), chodzą na czterech łapach, a nie w czterech butach - czy więc nocleg z czworonogiem jest higieniczny? 

Odpowiedź na to pytanie nie pozostaje obojętna dla większości Polek i Polaków - aż 52% z nas ma zwierzęta domowe, 50% tych zwierząt stanowią psy i koty1. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2017 roku przez American Pet Products Association, prawie połowa właścicieli psów - 45% - z nimi śpi2. Co więcej, jak z kolei doszli do wniosku naukowcy z Canisius College w Buffalo, którzy przeprowadzili ankietę wśród 962 kobiet, paniom lepiej się śpi z psem niż z własnym partnerem3.

Ale jak to właściwie jest - czy sen z psem rzeczywiście działa na nas dobrze? 

Spanie z psem: wady

1. Możliwość nieprzespania nocy

Spanie z psem, jak widać powyżej, doczekało się wielu naukowych opracowań. Pora więc na kolejne - badacze z Mayo Clinic w Minessociezbadali jakość snu osób śpiących z psami. Okazało się, że spanie z psem powoduje gorszą jakość snu - właściciele czworonogów częściej się budzą, jest im bardziej niewygodnie. Z drugiej strony - taki stan rzeczy przeszkadza tylko 10% z nich, co wynika zapewne z miłości do pupila.

Warto wiedzieć, że choć ze śpiącym psem w łóżku może być gorzej niż z małym dzieckiem pod względem jego rozciągania się i anektowania terytorium, nie wynika to z teorii dominacji, o której dawniej często się wspominało. Psy śpią z osobami, przy których czują się bezpiecznie, są zwierzętami społecznymi, nie zaznaczają swojej dominacji poprzez zajmowanie całego łóżka - robią to, gdyż po prostu chcą, by było im wygodnie.

2. Zarazki 

Psy nigdy nie będą tak czyste, jak człowiek. Mogą przenosić pasożyty. Obwąchują rzeczy, których zapachu i widoku człowiek unika oraz lubią wejść w miejsca, które nie należą do czystych. Brudne łapy czy sierść nie przeszkadzają im potem wskoczyć prosto w naszą pościel. Co możemy więc zrobić? Nie zapominajmy o regularnych kąpielach i szczotkowaniu naszych pupili. Pozwoli to nam zachować większą higienę. Nie kąpmy jednak naszych podopiecznych po każdym spacerze, czasami wystarczy przetarcie lub umycie brudnych łap. Warto też pamiętać o odrobaczaniu, psy poddajemy temu zabiegowi ok. 2 razy w roku, dorosłe koty co 3 miesiące.

Beata Przybylak, ekspert marki Wendre
Beata Przybylak, ekspert marki Wendre

Dzielenie łóżka z psem czy kotem to indywidualna sprawa każdego właściciela. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie, by nasz pupil spędził noc w innym pomieszczeniu niż nasza sypialnia, zadbajmy szczególnie o higienę. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Pomogą nam one zachować czystość i cieszyć się obecnością podopiecznych.

Spanie z psem: zalety

1. Poczucie bezpieczeństwa

Większość ludzi czuje się bezpieczniej, gdy śpi z kimś w łóżku. Zwłaszcza jeśli jest to czworonóg, mogący szczekaniem zareagować np. na pojawienie się intruzów. Co więcej, pies jest stworzeniem, wobec którego żywimy ciepłe uczucia, więc zwłaszcza po ciężkim dniu, czujemy się mniej osamotnieni, bezsilni, gdy towarzyszy nam w łóżku.

Nie bez przyczyny powstała przecież dogoterapia, czyli terapia z udziałem psów. Powstało niejedno badanie, które udowadnia, że obecność psa działa na człowieka odstresowująco, a nawet - w niektórych przypadkach - może poprawić jego stan zdrowia. Co więcej, śpiąc z psem, wzmacniamy naszą emocjonalną więź ze zwierzęciem.

Szczegółowe informacje na temat dobroczynnego działania psów na zdrowie człowieka znajdziecie --> w tym artykule.

2. Ogrzewanie podczas snu

Choć, jak wspomniano wyżej, sen z psem nie należy do najwygodniejszych, miarowy oddech zwierzęcia może pomóc człowiekowi zasnąć. Co więcej, jego ciepło - temperatura ciała psa jest wyższa niż człowieka - sprawia, że lepiej poczujemy się w łóżku - zwłaszcza w zimną noc.

Czytaj też:

Pies korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie

Dogtrekking, czyli trening z psem: na czym polega?

Jaka rasa psa do ciebie pasuje?

Spanie z psem: jak poprawić jego komfort?

Załóż ochraniacz na materac

Chcąc chronić swoje łóżko przed zabrudzeniami i wilgocią, jakie mogą przenieść nasi czworonożni przyjaciele, warto pomyśleć o zabezpieczeniu. Użycie ochraniacza znacznie zmniejszy ryzyko zniszczenia i pozwoli utrzymać czystość w naszym łóżku. Ponieważ obecność roztoczy kurzu domowego na sierści kota czy psa jest nieunikniona, dobrym rozwiązaniem będzie pokrowiec antybakteryjny. 

Naucz psa dobrych nawyków

Jeśli przyzwyczailiśmy zwierzaka do bycia kanapowcem, nie ma co się dziwić, że wskakuje on brudny na świeżą pościel i za nic ma nasze komendy. Chcąc oduczyć pupila wchodzenia na łóżko bez pozwolenia, pamiętajmy o byciu konsekwentnym. Złe nawyki trudno wyeliminować, dlatego bądźmy cierpliwi – pies, który do tej pory dzielił z nami sypialnię, z pewnością nie będzie chciał z tego przywileju szybko zrezygnować.

Żeby pupil czuł się bezpiecznie, warto pomyśleć o legowisku nieopodal łóżka. Za każdym razem, kiedy zwierzak położy się na swoim posłaniu, powinna czekać go nagroda – smakołyk, pogłaskanie. Jeśli mimo to będzie próbował wchodzić na łóżko, nie karćmy go, a wytrwale odprowadzajmy do legowiska.

Jeśli będziemy konsekwentni, pies wkrótce nauczy się, że nie wolno mu wchodzić na nasze miejsce do spania bez pozwolenia. Unikniemy wtedy przykrych sytuacji związanych z zabrudzeniem łóżka czy wypranej pościeli.

Pies do zadań specjalnych tarnogórskiej policji