Świnka miniaturka - jak wygląda i czy nadaje się dla dziecka? Charakterystyka, żywienie

2023-03-09 9:57

Świnka miniaturka to nie świnka morska. Zwierzątko cieszy się coraz większą popularnością, jest inteligentne i przyjazne. Czy świnka miniaturka nadaje się dla dziecka?

Świnka miniaturka

i

Autor: Getty Images Świnka miniaturka to mała świnka wietnamska.

Świnka miniaturka to zwierzę hodowlane, bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Jest bezpieczne dla alergików, przyjazne i inteligentne, dlatego i w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Co trzeba wiedzieć o śwince miniaturce?

Spis treści

  1. Czym jest świnka miniaturka?
  2. Charakterystyka świnki miniaturki
  3. Jak pielęgnować świnkę wietnamską?
  4. Co je świnka miniaturka?
  5. Ile kosztuje świnka wietnamska miniaturka?
Zwierzęta w domu a choroby zagrażające ciąży

Czym jest świnka miniaturka?

Świnka miniaturka to zwierzę, które należy do gatunku świni domowej. Jest jednak od niej zdecydowanie mniejsza — osiąga długość ciała ok. 30-45 cm i wagę od 25 do 30 kg. Świnka ta jest połączeniem kilku ras, m.in. wietnamskiej, a także Gloucester Old Spot czy Ossabaw Island. Ma charakterystyczny wygląd i lekko zwisający brzuch, a także jest długowieczna — żyje nawet do 20 lat. 

Charakterystyka świnki miniaturki

Świnka w wersji mini to zwierzę, które coraz częściej jest kupowane jako pupil dla malucha. Z jednej strony ma to sens — świnki te są przyjazne, wesołe i inteligentne, nie lnieją, są bezpieczne dla dzieci, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Z drugiej strony — świnki te nie są ani psem, ani kotem, muszą mieć odpowiednie warunki do życia, by dobrze się rozwijały i prawidłowo zachowywały.

Świnka miniaturka niestety nie nadaje się do mieszkania w bloku. Potrzebuje stałego dostępu do terenów zielonych, by mogła ryć w ziemi. Zachowuje się tak jak jej większa kuzynka świnia domowa, dlatego najszczęśliwsza jest, gdy może przebywać na zewnątrz, ryć i taplać się w kałuży.

To oczywiście generuje dużo obowiązków, ponieważ świnkę nie tylko trzeba regularnie wypuszczać na zewnątrz, ale również myć i czyścić po każdym wyjściu z domu. Jeśli jednak zapewnimy zwierzęciu dostęp do ogrodu, będzie bardzo szczęśliwe i najprawdopodobniej łatwo podda się tresurze. Świnki te dość chętnie współpracują z ludźmi, jeśli mają jasno ustalone zasady i od początku wiedzą, kto jest ich panem.  

Jak pielęgnować świnkę wietnamską?

Świnka mini wymaga stałej pielęgnacji. Co ciekawe, można nauczyć ją załatwiania się do kuwety, tak jak kota, wystarczy jedynie od początku narzucić jej jasne zasady pobytu w domu. Kuwetę oraz miejsce do spania wyściełane słomą trzeba stale utrzymywać w czystości. Oprócz tego można świnkę co jakiś czas kąpać, ponieważ pomaga to pozbyć się pasożytów, których może się nabawić, ryjąc w ziemi w ogródku. Do pielęgnacji sierści zwierzęcia najlepiej używać produktów kupionych w sklepie zoologicznym lub u weterynarza.

Co je świnka miniaturka?

Świnka miniaturka powinna jeść dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto pilnować godzin posiłków, bo jeśli będziemy częściej karmić zwierzę, to może dość szybko przybrać na wadze. Świnki te niestety są strasznymi łakomczuchami i nigdy nie odmówią dodatkowej porcji jedzenia, zatem jeśli nie chcemy wyrządzić im krzywdy, nie powinniśmy ich przekarmiać.

Świnka ta bardzo chętnie zjada nie tylko warzywa i owoce, ale również... makaron czy ryż. Nie odmówi także kasz czy pestek oraz nasion. Jej dieta jest zatem dość różnorodna. 

Świnka przy jedzeniu bardzo bałagani, więc jeśli dysponujemy ogrodem, to warto chociaż w sezonie wiosenno-letnim karmić ją na zewnątrz. Zwierzę powinno mieć również stały dostęp do świeżej wody.

Ile kosztuje świnka wietnamska miniaturka?

Świnka miniaturka nie należy do najtańszych zwierzątek. Można ją kupić w specjalnych hodowlach, a jej cena waha się w zależności od jej wieku oraz masy ciała. Im mniejsza świnka, tym więcej za nią zapłacimy. Cena może oscylować od 300 do nawet tysiąca złotych. 

Czytaj: To już pewne! Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka