Spis treści
Na łamach czasopisma "Pediatric Search" opublikowano wyniki badań dotyczące wpływu psa na rozwój emocjonalny dzieci. Badania przeprowadzono w rodzinach, w których wychowywały się dzieci w wieku 2-5 lat. Jedne z nich posiadały pieska, a inne nie.
Jak pies wpływa na rozwój dziecka?
Jak informuje serwis focus.pl, australijscy naukowcy udowodnili, że dzieci w wieku przedszkolnym wychowywane z czworonożnymi przyjaciółmi, aż 23% rzadziej cierpią z powodu zaburzeń emocjonalnych i społecznych, a ryzyko zachowań aspołecznych jest u nich 30 proc. niższe. Rzadziej mają problemy z rówieśnikami, ponadto mają zdecydowanie lepszą samoocenę, są empatyczne wobec rówieśników i bardziej odpowiedzialne niż ich koledzy, którzy nie mają na co dzień do czynienia ze zwierzakiem.
Sprawdź: Kalendarz rozwoju dziecka
Posiadanie psa i interakcja z nim poprzez zabawę i spacery mogą być ważnymi mechanizmami ułatwiającymi rozwój społeczno-emocjonalny małych dzieci.
Dokładny opis badań wraz ze szczegółowymi wynikami znajdziesz tutaj.
Pies wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny małego człowieka
Pies dostarcza dziecku tego, czego w dzisiejszych czasach najbardziej mu brakuje - ruchu! Dzieci, które od najmłodszych lat większość wolnego czasu spędzają przed różnego rodzaju ekranami (telewizor, komputer, telefon, tablet) nie mają czasu na aktywność fizyczną, przez co częściej chorują na otyłość.
Czytaj: Nomofobia, czyli lęk przed utratą telefonu komórkowego
Okazuje się, że z pomocą dla dziecięcych maniaków telewizyjnych przychodzą psy, które wymagają codziennych zabaw i spacerów. Wyjście na spacer ze zwierzakiem to duża motywacja dla malucha aby opuścić dom i odłożyć telefon.
Z przeprowadzonych badań wynika, że aktywność fizyczna dzieci posiadających czworonoga jest o 29 minut dłuższa każdego tygodnia.
Czytaj:
Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię
Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria
źródło: focus.pl