Żółw domowy to jedno z najpopularniejszych zwierząt terraryjnych. Zwierzę to ma opinie niekłopotliwego w hodowli, jednak sama wiedza na temat pielęgnacji czy karmienia żółwia nie wystarczy, by zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Warto dodatkowo poznać zwyczaje tego zwierzęcia oraz upodobania, by wiedzieć, czy to pupil dla nas.
Spis treści:
- Żółw domowy – rasy
- Żółw wodno-lądowy – wymagania
- Żółw lądowy – terrarium
- Żółw domowy – co je?
- Żółw domowy – o czym pamiętać przed zakupem?
Żółw domowy – rasy
Żółwie hodowane w domu dzielimy na dwa rodzaje – żółwie lądowe oraz wodno-lądowe. Najpopularniejsze w hodowli domowej żółwie lądowe to żółwie stepowe lub greckie. Wodno-lądowe żółwie najczęściej wybierane do domowej hodowli to żółwie czerwonolice i żółtolice. Trzeba jednak pamiętać, że to żółwie ozdobne wpisane do rejestru gatunków inwazyjnych i do ich hodowli wymagane jest zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Żółw wodno-lądowy – wymagania
Zarówno żółwie lądowe, jak i wodno-lądowe muszą mieszkać w terrarium, najlepiej szklanym. Warunki w terrarium (wypełnienie, oświetlenie, dodatkowe elementy) powinny być zbliżone do tych panujących w naturalnym środowisku tych zwierząt.
Bardziej wymagające są pod tym kątem żółwie wodno-lądowe. Powinny mieć one zakupione tzw. akwaterrarium, w którym zostanie wydzielona strefa wodna (większa) i lądowa (mniejsza). W takim terrarium powinna być zamontowana grzałka (utrzymująca stałą temperaturę 24-25 stopni Celsjusza w zbiorniku) oraz filtr do wody (o dużej mocy, by skutecznie czyścił wodę z odchodów).
Dobrze jest kupić od razu akwaterrarium o odpowiednich wymiarach (minimum 100x50 cm), by nie trzeba było wymieniać go, gdy żółw urośnie. W zbiorniku dla żółwia wodnego powinny się znaleźć poza grzałką i filtrem: żwirek, lampa (z żarówką grzewczą), wyspa.
Żółw lądowy – terrarium
Żółwie lądowe potrzebują podobnej wielkości terrarium (120x50 cm), ale bez strefy wodnej. Dobrze, gdy zbiornik zostanie podzielony na dwie części, a w każdej z nich będą panować nieco odmienne warunki klimatyczne (wysoka temperatura i niska wilgotność, niższa temperatura i wysoka wilgotność).
Potrzebne do wyposażenia będą więc: lampy – jedna lampa grzewcza (utrzymująca temperaturę pod nią 35-40 stopni Celsjusza), druga lampa UVB 10.0 (dba ona o wytwarzanie witaminy D3), podłoże (darń, kora, piasek, torf, suche liście), kryjówki (np. donice), pojemnik z wodą (sprawdzają się podstawki pod doniczki), pojemnik na pokarm.
Żółw domowy – co je?
- pożywienie żółwia wodno-lądowego
Żółwie wodno-lądowe potrzebują urozmaiconego pokarmu – roślinno-zwierzęcego. W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe granulaty zaspokajające potrzeby żółwia, ale warto i tak urozmaicać dietę zwierzęciu np. dając mu do jedzenia ślimaki, dżdżownice, małe rybki. Elementem wyposażenia terrarium powinny być też wodne rośliny, które żółw będzie sobie skubał. Uzupełnieniem diety żółwia muszą być witaminy i wapno (w gotowych kostkach), by zwierzę nie chorowało.
- pożywienie żółwia lądowego
Żółwie lądowe są roślinożerne. Wymagają dużej ilości zieleniny – w zimie można im podawać suszone zioła. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe mieszanki dla żółwia, ale warto urozmaicać dietę zwierzęciu świeżymi roślinami np. rzeżuchą, babką lancetowatą, fiołkami, mleczem, majerankiem, miętą itd. Dopełnieniem pokarmu powinny być witaminy i wapno. Unika się podawania żółwiom soczystych owoców i warzyw. Można to robić bardzo sporadycznie i w małych ilościach.
Żółw domowy – o czym pamiętać przed zakupem?
Zanim zdecydujemy się na zakup żółwia do domu, trzeba wiedzieć, że to nie jest typowy pupil, którego będzie można głaskać i wypuszczać, by pochodził po mieszkaniu. Żółwie nie mają stałej temperatury, dlatego komfortowo czują się tylko w odpowiedniej temperaturze, pod lampami. Sam żółw nie potrzebuje wychodzić „na spacer” poza terrarium, bo zbiornik w którym przebywa zaspokaja wszystkie jego potrzeby. To zwierzę bardziej do oglądania niż dotykania.
Warto również wiedzieć, że żółwie przenoszą poważne choroby np. salmonellę, dlatego po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem należy dokładnie myć ręce.
Pamiętajmy też, że żółwie to zwierzęta długowieczne, dlatego dzieciom mogą szybko się znudzić. Na dodatek gady te szybko rosną i dorosłe osobniki mogą zrobić dziecku krzywdę np. dotkliwie je gryząc. Nie można się więc decydować na tego zwierzaka pod wpływem chwili czy mody. To przyjaciel na co najmniej kilkadziesiąt lat.