Spis treści
- Tego nie rób
- Liszaj u dziecka: czym się objawia?
- Liszaj u dziecka: leczyć?
- Liszaj u dziecka: kiedy do lekarza?
Tego nie rób
Przyczyny powstawania liszajów u dzieci ciągle nie są do końca zbadane. Niektórzy lekarze twierdzą, że to reakcja alergiczna, inni sądzą, że jest ona powiązana z atopowym zapaleniem skóry, a kolejni, że to bakteryjne zakażenie skóry, które wywołują paciorkowce i gronkowiec złocisty. Niezależnie od tego, co powoduje liszaj u dziecka, choroby tej nie wolno lekceważyć.
Liszaj u dziecka: czym się objawia?
Liszaj u dziecka to drobna zmiana skórna, wielkości 2 mm-2 cm, składająca się z drobnych guzków, która szybko się rozprzestrzenia. Najczęściej pojawia się na nadgarstkach, stopach, klatce piersiowej i narządach płciowych. Można się nim zarazić poprzez kontakt z chorą osobą, ale może również pojawić się w okresie spadku odporności lub jako powikłanie po infekcji czy grypie.
Liszaj u dziecka: leczyć?
Odpowiedź jest jedna - tak, leczyć. Nawet jeśli zmiany będą łagodne i ustąpią samoistnie po kilku dniach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Niedoleczony liszaj u dziecka może spowodować poważne konsekwencje, włącznie z kłębuszkowym zapaleniem nerek czy zapaleniem pęcherzowym skóry. Zapalenie to jest bardzo bolesne, a skóra dziecka obrzmiała.
Zanim udacie się do lekarza, możecie obmyć ranę roztworem nadmanganianu potasu i zawinąć w gazę. Być może dzięki temu unikniecie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Później natychmiast udajcie się do lekarza.
Liszaj u dziecka: kiedy do lekarza?
Do lekarza należy udać się natychmiast po tym, jak zobaczymy zmiany skórne u dziecka. W przypadków liszajów, konieczne jest stosowanie antybiotyków, dlatego nie wolno zwlekać z wizytą. Leczenie trwa zwykle około 10 dni, w przypadku braku rezultatów może się wydłużyć ze względu na konieczną zmianę leków. Antybiotyki mogą być stosowane miejscowo, jak i doustnie.