Łuszczyca u dzieci to choroba, która może być dziedziczna. Dzieci osób chorych mogą mieć podobne skórne problemy co rodzice czy dziadkowie. Łuszczyca u dzieci zazwyczaj daje o sobie znać po 10 urodzinach. Jak się objawia i jak leczy się łuszczycę u dzieci?
Spis treści
- Przyczyny łuszczycy u dzieci
- Profilaktyka łuszczycy u dzieci
- Pierwsze objawy łuszczycy u dzieci
- Leczenie łuszczycy u dzieci
Przyczyny łuszczycy u dzieci
Skóra żyje własnym rytmem. Komórki najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka (czyli warstwy rogowej) systematycznie się złuszczają, a na ich miejscu pojawiają się nowe, produkowane w tzw. warstwie podstawnej naskórka. Proces ten trwa mniej więcej miesiąc.
W przypadku łuszczycy jest zdecydowanie przyspieszony - mówi się, że aż osiem razy. Ponieważ proces rogowacenia oraz złuszczania jest zakłócony, w warstwie rogowej obecne są w pełni dojrzałe komórki.
Dochodzi do łagodnego rozrostu naskórka, a także do stanu zapalnego skóry właściwej. Pojawiają się brunatne albo różowe grudki pokryte suchą, srebrzystobiałą łuską. Mogą się zlewać i tworzyć większe ogniska różnej wielkości i kształtu.
Charakterystyczne dla łuszczycy jest to, że kiedy zdrapiemy suche łuski, prawie natychmiast pojawiają się mikroskopijne kropelki krwi. Takie punkcikowate krwawienie fachowcy nazywają objawem Auspitza, a bardziej obrazowo mówi się o nim „krwawa rosa”.
Czytaj również: Świerzb u dzieci - objawy, odmiany, leczenie
Łuszczyca paznokci: przyczyny, leczenie. Czy można malować paznokcie z łuszczycą?
Jak dbać o wrażliwą skórę małego dziecka?
Profilaktyka łuszczycy u dzieci
Jeżeli dziecko do łuszczycy ma predyspozycje genetyczne, musisz bardzo uważać na skórę. Czasem wystarczy zadrapanie, by w miejscu strupków pojawiły się łuszczycowe zmiany. Mogą się również ujawnić, gdy dziecko jest osłabione po jakiejś infekcji, ma próchnicę czy problemy z zatokami albo przez dłuższy czas żyje w stresie.
U niektórych dzieci nawet zła dieta - bogata w tłuszcze zwierzęce, z marynatami i ostrymi przyprawami może prowokować wysiew łuszczycy lub zaostrzyć jej objawy. Niestety, choroba nawraca.
Ale przerwy między jej nawrotami bywają długie, kilku-, a nawet kilkunastoletnie. W rzadkich przypadkach jest jednak wyjątkowo uporczywa.
Pierwsze objawy łuszczycy u dzieci
Pierwszy atak łuszczycy łatwo przeoczyć. Bywa to niewielka różowa plamka o średnicy kilku milimetrów pokryta suchą łuską. Nie swędzi, nie boli. Czasem umiejscawia się w owłosionej skórze głowy i wtedy naprawdę trudno ją dostrzec.
Jeżeli dziecko ma mniej szczęścia, łuszczyca atakuje całe ciało. Wtedy zmiany obejmują plecy, okolice pępka, odbytu, uszy, łokcie, kolana, paznokcie (pojawiają się na nich punkcikowate wgłębienia, płytka jest pogrubiała, żółta, staje się łamliwa i rozwarstwia się).
Niektórym postaciom choroby towarzyszą zmiany zapalne stawów, innym - krostki czy wysięki. Czasem skóra swędzi, piecze, rośnie gorączka, występują dreszcze. Jak widać, łuszczyca ma wiele odmian.
Czytaj również: Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – jakie mogą być przyczyny wysypki?
Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji dziecka z AZS
Leczenie łuszczycy u dzieci
Dermatolog na pierwszy rzut oka potrafi ocenić, czy to jest łuszczyca. W razie wątpliwości pobierze próbkę ze skóry i pośle do badania histopatologicznego. Leczenie łuszczycy sprowadza się do łagodzenia objawów i wydłużania okresów tzw. remisji - cofnięcia się choroby między nawrotami. Zmiany na skórze rzadko znikają same.
- Maści
Z reguły zmiany trzeba smarować tzw. maściami keratolitycznymi (złuszczają naskórek) z kwasem salicylowym, mocznikiem, pochodnymi witaminy D lub A, a także kortykosteroidami (działają przeciwzapalnie i hamują mnożenie się komórek). Dermatolodzy zalecają także dziegcie, czyli produkty przemian drewna lub węgla w postaci past lub maści. Stosują też preparaty zawierające cygnoliny.
- Antybiotyki, leki immunosupresyjne, antymitotyczne
Czasem trzeba brać antybiotyki (głównie z grupy tetracyklin), a w cięższych przypadkach tzw. leki immunosupresyjne (oddziałują na układ odpornościowy) lub antymitotyczne (hamują podział komórek).
- Leczenie światłem
Dość często stosuje się również leczenie światłem (fototerapię promieniami UVB lub UVA albo fotochemioterapię - PUVA). Przy metodzie PUVA najpierw zażywa się środki uczulające na światło (tzw. psoraleny), a potem w specjalnym pomieszczeniu poddaje się naświetlaniu promieniami UVA.
Pamiętaj! Jeżeli dziecko cierpi na łuszczycę, powinnaś zrobić wszystko, by nie wstydziło się swojej choroby. Wręcz przeciwnie. Warto o niej mówić jak najczęściej, bo im więcej osób zna tę przypadłość, tym normalniej ją traktują. A jeśli znasz kogoś z łuszczycą, bądź tolerancyjna i pamiętaj, że nie można się nią zarazić.
Łuszczyca to choroba, której nie można zapobiec, ale można osłabić jej objawy i zmniejszyć częstotliwość nawrotów:
- wzbogać dietę dziecka o ryby i oleje roślinne, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę D;
- stałymi elementami jadłospisu powinny być też czerwone winogrona, pietruszka, sałata, marchew i czosnek;
- unikaj podawania dziecku wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kawy, kakao, miodu, warzyw strączkowych, surowych jabłek, czarnych porzeczek, ostrych przypraw.
- chroń skórę przed skaleczeniem, otarciami, podrażnieniami
- nie pozwól dziecku drapać się
- nawilżaj skórę dziecka balsamami
- kąp dziecko w roztworze soli z Morza Martwego
- wyciszenie łagodzi objawy łuszczycy
- unikaj słońca i przegrzania
- przy łuszczycy skóry głowy możesz dziecku płukać włosy naparem z szałwii i rozmarynu (po 30 g zalać 1/2 l wrzątku; parzyć 15 min).
miesięcznik "Zdrowie"