Nie zawsze wszawica była powodem do wstydu. W epoce baroku uważano, że dobrze jest mieć kilka wszy na głowie, by… wypijały „zepsutą krew”. Nie dopuszczano jedynie do ich nadmiernego namnażania się. Dzisiaj jednak wiadomo, że obecność wszy we włosach dziecka może tylko zaszkodzić. Czym jest wszawica i jak pozbyć się wszy u dziecka?
Spis treści
- Jak można zarazić się wszawicą?
- Trzy gatunki wszy ludzkiej
- Objawy wszawicy - na co zwracać uwagę?
- Jak zwalczyć wszy u dziecka?
- Jak odróżnić wszy od łupieżu? Jak wyglądają gnidy?
- Nawroty wszawicy - wszy u dziecka mogą powrócić
- Zapobieganie wszawicy u dzieci
Jak można zarazić się wszawicą?
Wszawica częściej dotyka dzieci, bo to one nie zachowują między sobą dystansu – stykają się głowami podczas zabawy, śpią razem, pożyczają sobie gumki do włosów, szczotki czy czapki. Wszy mogą przejść na głowę podczas bezpośredniego kontaktu z włosami innej osoby, a także przedmiotami takimi jak grzebienie, ręczniki, szaliki.
Dlatego w ramach profilaktyki dobrze jest kontrolować głowę dziecka co dwa tygodnie, a także po powrocie z kolonii czy obozu oraz uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.
Na szczęście wszy tylko pełzają, nie skaczą ani nie latają (należą co prawda do podgromady owadów uskrzydlonych, ale stanowią podrząd owadów wtórnie bezskrzydłych). Bez pożywienia (na meblach czy w pościeli) przeżywają do 48 godzin. Warto wiedzieć, że gęstość czy długość włosów nie ma dla nich żadnego znaczenia.
Trzy gatunki wszy ludzkiej
Wszy bytują tylko na ludziach, nie ma więc potrzeby przeglądania sierści psów i kotów. Nietypowe jest to, że ludzie są żywicielami aż dwóch gatunków wszy. Wesz ludzka (Pediculus humanus) bytuje na głowie i jest spokrewniona z wszą pasożytującą na szympansach, a wesz łonowa (Pthirus pubis) – z wszą gorylą.
Polecany artykuł:
Objawy wszawicy - na co zwracać uwagę?
Niepokojącym sygnałem jest swędzenie głowy u dziecka i czerwone plamki na karku (jak po ugryzieniu komara) – ślady ugryzień wszy, które żywią się krwią. Jak rozpoznać wszy? Żyją 2–3 miesiące, odżywiają się krwią do 4 razy dziennie. Gryzą skórę głowy i wstrzykują ślinę, która powoduje podrażnienie i swędzenie.
Wszy nie przenoszą chorób, ale wszawicy nie można lekceważyć. Jej konsekwencje to: krwawe wybroczyny, uszkodzenia skóry, uczulenie u dziecka, dermatozy, możliwość infekcji wskutek rozdrapywania ranek.
Jak zwalczyć wszy u dziecka?
Gdy odkryjesz wszy, nie wpadaj w panikę. Wszawica nie wynika ani z brudu, ani z biedy czy zaniedbania – może dotknąć każdego. Nie obarczaj dziecka winą za zakażenie się, nie miej do niego pretensji.
Oto 3 kroki, które pomogą ci pozbyć się wszawicy:
1. Raz w tygodniu sprawdź dokładnie głowę dziecka oraz pozostałych domowników:
- Zapewnij sobie dobre oświetlenie, białą kartkę papieru i gęsty grzebień.
- Zacznij sprawdzanie od tyłu głowy, następnie obejrzyj miejsca za uszami i przejdź do czoła.
- Robiąc ok. 2 cm przedziałki, przeczesuj włosy nad kartką papieru.
- Jeśli na głowie znajdują się dorosłe wszy, zobaczysz je na kartce. Gnidy będą przyczepione do włosów u ich nasady.
2. Kup w aptece preparat na wszawicę.
Jak odróżnić wszy od łupieżu? Jak wyglądają gnidy?
Samice wszy składają perłowo-białe jaja (do 10 dziennie) blisko skóry głowy, zwykle nad karkiem i za uszami. Jaja za pomocą klejącej substancji przyczepiają się do włosów i trudno je usunąć. Z jaj po 8–10 dniach wykluwają się nimfy, po 10–12 dniach osiągają one dojrzałość i są gotowe do składania kolejnych jaj. Martwe jaja zwane są gnidami.
Polecany artykuł:
Nawroty wszawicy - wszy u dziecka mogą powrócić
Potem należy co dzień przez 10 dni sprawdzać, czy nie ma nawrotów wszawicy, przeczesując włosy grzebieniem. Jeżeli znajdziesz jaja, zwróć uwagę, gdzie są umiejscowione. Wesz składa je tuż przy skórze, jeśli więc są od niej oddalone, są to martwe jaja, które pozostały po leczeniu.
Po każdej kontroli włosów grzebień trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem. Mycie włosów u dzieci nie zabija wszy, ponieważ mocno chwytają się one włosów i zamykają otwory, przez które oddychają, znajdujące się po bokach ciała. Koniecznie przejrzyj włosy pozostałych domowników.
Zapobieganie wszawicy u dzieci
Trzeba wyprać pościel, ręczniki, ubrania, narzuty, pluszowe zabawki w minimum 60° C. Co się da, wysusz w suszarce lub wyprasuj. Odkurz dokładnie całe mieszkanie, wytrzep dywany, wyparz szczotki i grzebienie. To, czego nie możesz wyprać ani umyć, włóż do plastikowego worka i schowaj na 2 tygodnie.
Gdy wszawica zaatakuje ciężarną lub karmiącą piersią, dziecko do lat 3, z alergią lub astmą bądź też gdy wszy pojawiają się w brwiach lub rzęsach, należy odwiedzić lekarza.
miesięcznik "Zdrowie"