ZDROWIE DZIECKA: dzieci zakażone wirusem HIV ukrywają to przed otoczeniem

2014-10-13 14:10

Coraz więcej dzieci jest nosicielami wirusa HIV. W tej chwili w Polsce ze zdiagnozowanym wirusem żyje co najmniej 113 dzieci. Otoczenie najczęściej nie jest tego świadome, ponieważ nie chcą się one przyznać, że są nosicielami. Strach przed wyeliminowaniem z grupy jest silniejszy.

Zdrowie dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com Dzieci zakażone wirusem HIV nie chcą o tym mówić. Boją się, że zostaną wykluczone przez rówieśników.

Spis treści

  1. Zdrowie dziecka: dyskryminujemy, bo wierzymy w przesądy?
  2. Zdrowie dziecka: dlaczego warto zachować rozsądek?
  3. Jak wygląda test na HIV?

Dziś w Polsce żyje co najmniej 113 dzieci ze zdiagnozowanym wirusem HIV. Wiele osób jednak nie wie o chorobie, dlatego szacuje się, że nosicielami może być nawet kilkaset osób. Jednak nawet te dzieci, które są świadome, jaki mają status serologiczny, niechętnie mówią o tym innym. Zbyt mocno obawiają się napiętnowania i wykluczenia społecznego.

- Dzieciom jest trochę trudniej w społeczeństwie, to znaczy o ile dorosły człowiek jest już rozwinięty emocjonalnie i z pewnymi rzeczami jest w stanie sobie poradzić, o tyle dzieci nie zawsze mogą dawać sobie z tym radę. Nie polecamy dzieciom, aby zbyt wielu osobom wyjawiały swój status serologiczny. Jeżeli takie dziecko zbyt wcześnie dowie się o swojej chorobie, o tym jakiego typu jest to zakażenie, może powiedzieć komuś w swoim otoczeniu - mówi agencji Newseria Lifestyle Maciej Nazarewicz, rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS.

>> HIV w CIĄŻY to nie wyrok. Zdecydowała się na dziecko i urodziła. Zdrowe [WYWIAD] >>

Zdrowie dziecka: dyskryminujemy, bo wierzymy w przesądy?

Niestety, w Polsce wciąż dyskryminuje się osoby, będące nosicielami wirusa HIV. Kiedy rodzice się dowiadują, że koleżanka lub kolega ich dziecka jest zakażony, natychmiast urywają kontakty i izolują dziecko od potencjalnego źródła zakażenia. Panicznie obawiają się, że ich maluch zostanie zarażony, nie kierują się więc rozsądkiem, tylko lękiem. Zwykle okazuje się, że mają małą wiedzę na temat wirusa HIV i obawiają się, że dziecko zarazi się poprzez kontakt fizyczny, polegający np. na złapaniu się za ręce w czasie zabawy.

- W rzeczywistości jest to nieuzasadnione, dlatego że nie było takiego przypadku, żeby jedno dziecko zakaziło drugie. Musimy pamiętać, że HIV zakażamy się w bardzo określonych sytuacjach, czyli w kontaktach seksualnych, w bezpośrednim kontakcie z krwią, czyli to musi być kontakt krwi z raną lub krwi z błoną śluzową. Trzecia droga to jest wertykalna, czyli z zakażonej matki na dziecko. Mimo że obawy są absurdalne, lęk jest jednak bardzo duży – mówi Maciej Nazarewicz.

>> Jak pomóc dziecku pokonać kompleksy? >>

Zdrowie dziecka: dlaczego warto zachować rozsądek?

Nie można się dziwić, że dzieci nie chcą się zwierzać z tego, że są nosicielami wirusa HIV, kiedy spotykają się z takimi reakcjami. Boją się wyobcowania i tego, że będą samotne. Z powodu zakażenia mają zaniżoną samoocenę i trudniej jest im odnaleźć się w obcym środowisku. Dlatego tak wielka odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości.

Jak wygląda test na HIV?

Jak wygląda test na HIV?