Wielu rodziców bije się z myślami, czy już kupować smartfon dla dziecka. Co jeśli go zgubi? A jeśli dziecko uzależni się od korzystania z urządzenia? Czy dostęp do internetu będzie dla niego bezpieczny? Na te wszystkie rozterki są sposoby. Znajdziecie je w naszym poradniku i rankingu modeli smartfonów dla dzieci do 400 zł.
Spis treści
- Kiedy kupić smartfon dla dziecka?
- Smartfon dla dziecka, a bezpieczeństwo i wychowanie
- Jaki powinien być smartfon dla dziecka?
- Smartfon dla dziecka do 400 zł - nasz przegląd
Kiedy kupić smartfon dla dziecka?
Decyzja ta zależy od stylu życia całej rodziny. Warto przemyśleć zakup telefonu, jeśli dziecko będzie chodziło samo do szkoły. Nawet jeśli szkoła nie zezwala na wnoszenie telefonów, być może posiada szafki, w których można schować smartfon po skontaktowaniu się z rodzicami.
Własny telefon dla dziecka będzie też potrzebny w przypadku, gdy wyjeżdża ono na kolonie i obozy. Stały kontakt z pociechą podczas wyjazdów zorganizowanych będzie cenny dla rodziców.
W dobie pandemii, coraz więcej dzieci ma swoje telefony komórkowe, chociażby dlatego, że z uwagi na obostrzenia, rodzice nie mogą wchodzić do szkół czy na teren budynków, w których odbywają się zajęcia dodatkowe.
W końcu, ku uciesze najmłodszych, telefon to też rodzaj zabawki dla dziecka. Starsze dzieci uwielbiają grać, korzystać z zabawnych aplikacji, czy robić zdjęcia. To gadżet, który od lat jest w czołówce ulubionych przedmiotów dzieciaków.
Czytaj także: Konsola dla dziecka. Jakie urządzenie do gier wybrać?
Jak odciągnąć dziecko od smartfonu i tabletu?
Smartfon dla dziecka, a bezpieczeństwo i wychowanie
Wielu rodziców obawia się niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą internet. Widzi zagrożenie w uzależnieniu od urządzeń mobilnych itp. Spokojnie, z pomocą przychodzą nam producenci aplikacji, którzy wspomagają rodziców w tych kwestiach.
Aplikacje takie jak Family Link czy Kids Place. Normują one czas korzystania ze smartfona, dają możliwość ustawienia limitu godzin, pór dnia w jakich smartfon działa, a w jakich się wyłącza. Dają możliwość kontrolowania ściąganych aplikacji i gier.
Jaki powinien być smartfon dla dziecka?
Dzieci to specyficzni użytkownicy smartfonów. Dlatego telefony im dedykowane, powinny wyróżniać się pewnymi cechami. Jakimi?
- Niska cena – dziecko to tylko dziecko. Nie jest wykluczone, że telefon zgubi, zniszczy wyświetlacz i tak dalej… Im tańsze urządzenie, tym mniejsza strata. Nie warto więc inwestować, tylko kupić jak najpraktyczniejszy z najtańszych.
- Spory wyświetlacz – dzieci spędzają nad ekranem sporo czasu. Im większy wyświetlacz, tym mniej będą męczyć się ich oczy.
- Mocny procesor – dzieci to mistrzowie w zapełnianiu pamięci komórek. Ściągają masowo gry i aplikacje. Aby wydajnie pracowały, niezbędny jest mocny procesor. Im większa pamięć RAM tym lepiej.
- Lokalizator GPS – każdemu rodzicowi zależy na bezpieczeństwu dziecka. Lokalizator da dorosłym poczucie spokoju, a dziecko będzie pod kontrolą.
- Funkcja wi-fi – to bardzo ważne, bo limity transferu danych szybko się kończą, a korzystanie z telefonu przez dziecko mogłoby generować niemałe koszty. Dlatego, gdy jest w domu lub szkole, warto by mogło korzystać z wi-fi.
- Pojemna bateria – dzieci dużo korzystają ze smartfonów, dlatego słaba bateria nie zda tu egzaminu. Najlepsze będą akumulatory o pojemności powyżej 5000 mAh.