Kupowanie używanej odzieży jest nie tylko modne, ale i potrzebne. Wyjaśniamy, czy warto kupować używane ubranka dla niemowlęcia i małego dziecka i podpowiadamy, jak je przygotować do noszenia.
Spis treści
- Moda na używaną odzież trwa
- Argumenty za kupowaniem używanych ubranek
- Argumenty przeciw kupowaniu używanych ubranek
- Jak wybierać używane ubranka i gdzie je kupować?
- Jak przygotować używane ubranka do noszenia?
Moda na używaną odzież trwa
Coraz częściej do ludzi dociera, że kupujemy za dużo ubrań i za dużo ich produkujemy. Wystarczy zajrzeć do własnej szafy, aby sprawdzić, jak wiele koszulek czy spódnic zalega w niej bez sensu.
Oczywiście, nie można zaprzestać produkcji ubrań, ale warto czasem zamiast nowego ubrania, kupić używane i dać mu nowe życie.
Ponieważ wiele osób tak myśli, dlatego popularność cieszą się serwisy, na których możesz sprzedać i kupić odzież z drugiej ręki oraz sklepy, tzw. second-handy. O ile jednak nie mamy oporu z kupowaniem używanych ubrań dla siebie, to rzadziej kupujemy je dla dzieci, bojąc się, czy to bezpieczne. Jaka jest prawda? Czy warto kupować ubranka dla dzieci z second handu? Oto za i przeciw.
Czytaj również: Jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka?
Eko-dom, czyli jak wybierać ekologiczne środki czystości?
Argumenty za kupowaniem używanych ubranek
- Oszczędzasz pieniądze – używane ubrania są tańsze niż nowe. Biorąc pod uwagę, że małe dzieci szybko z wyrastają ze swoich rzeczy, wydaje się być bardziej opłacalne kupowanie tych z drugiej ręki. Łatwiej wydać 50 zł na używaną kurtkę, którą maluch ponosi przez jeden sezon, niż 150 zł na nową, którą potem z żalem i tak będziemy musieli oddać innemu dziecku.
- Dbasz w ten sposób o ekologię - produkcja ubrań i kupowanie wciąż nowych to nie tylko starta pieniędzy, ale i szkodzenie środowisku – wyprodukowanie t-shirtu „kosztuje” nas mnóstwo wody i energii, a owocuje ogromną emisją zanieczyszczeń.
- Bierzesz udział w akcji przeciwko pracy dzieci – wiele firm produkujących ubrania korzysta z fabryk w Azji, które zatrudniają kilkunastoletnich pracowników. Rezygnując z kupowania rzeczy produkowanych w Bangladeszu czy Kambodży przyczyniasz się do walki z tym procederem.
Argumenty przeciw kupowaniu używanych ubranek
- To, co kupujesz jest nowe i ładne - wielu rodziców chce dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze, dlatego wolą kupować rzeczy nowe, prosto ze sklepu. Takie ubranko nie będzie zniszczone, nie ma też ryzyka, ze dziecko zarazi się przez nie jakimiś pasożytami czy chorobami.
- Kupując nowe ubranka, masz większy wybór - jeśli w sklepie spodoba ci się jakiś sweterek dla malca, możesz dostać go w różnych rozmiarach czy kolorach. W second handzie nie masz takiego wyboru, tam dostaniesz ubranko w tym jednym konkretnym rozmiarze.
- Nowe posłużą kolejnym dzieciom - nowe ubranka wytrwają dłużej, więc jeśli planujemy kolejne dzieci, możemy mieć większą pewność, że posłużą wiele lat także kolejnemu maluchowi.
Jak wybierać używane ubranka i gdzie je kupować?
Dla wielu rodziców problemem jest to, czy używane ubranka są czyste i bezpieczne dla ich dziecka. To oczywiście ważne, dlatego warto zwracać uwagę na to, gdzie zaopatrujemy się w odzież z drugiej ręki. Najbezpieczniejsze jest przyjmowanie lub odkupywanie ubrań od znajomych lub rodziny. Wiemy wtedy, że ubranko pochodzi od zdrowej osoby i jest oddawane po prostu dlatego, że pierwszy właściciel z niego wyrósł.
Jeśli kupujemy ubranka w sklepie z odzieżą używaną, dobrze jest zrobić selekcję. Na wieszakach często znajdziemy ubranka z metkami, czyli takie, których dziecko nie zdążyło nawet raz założyć. Inne, noszone, muszą być w dobrym stanie, niezbyt znoszone.
Takie ubranie można uprać i podać zabiegom dezynfekującym, aby wyeliminować ewentualną pleśń lub pasożyty. Nie kupujmy ubranek z plamami po marchewce czy po farbach, bo prawdopodobnie, nie da się ich wywabić.
Najbardziej ryzykowne jest kupowanie ubranek w sieci – nie możesz ich obejrzeć przed kupnem, a nie zawsze można je zwrócić. Warto wtedy korzystać z usług sprzedającego, który ma w internecie dobre opinie – swoje komentarze pod ogłoszeniami zostawiają zadowoleni lub niezadowoleni klienci – warto je poczytać przed zamówieniem.
Czytaj również: W czym prać używane ubranka dla niemowlaków?
Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?
Jak przygotować używane ubranka do noszenia?
Większość osób pierze nawet nowe ubranka ze sklepu, aby usunąć z nich środki chemiczne, którymi pokryte są w trakcie produkcji czy transportu z kraju pochodzenia. Z używanymi ubrankami takich problemów nie ma, warto za to pozbyć się z nich ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących od pierwszego właściciela.
Czasem ubranka z drugiej ręki pachną stęchlizną lub środkami czyszczącymi stosowanymi w magazynach z używaną odzieżą. Może się też zdarzyć, choć to rzadkość, że żyją w nich pluskwy, wszy, mole czy rozwinęła się na materiale pleśń.
Dlatego każde używane ubranie ze second-handu trzeba uprać, najlepiej w najwyższej dopuszczalnej na metce temperaturze. Jeśli nie jest ona wysoka, zanurz ubrania occie, który usuwa szkodliwe drobnoustroje i insekty.
Potem upierz ubranie w detergencie, który stosujesz do prania innych ubranek dziecka – w te sposób zapobiegniesz ewentualnej alergii na nowy proszek czy płyn do prania.
Czyste ubranko warto suszyć na słońcu – ma to na celu wyeliminowanie pozostałości bakterii lub pleśni. W przypadku białej odzieży promienie UV przywrócą jej blask, jednak kolorowe ubrania mogą nieco wyblaknąć, dlatego stosuj ten trick tylko jednorazowo, przy pierwszym praniu.