Dobre kapcie do przedszkola są ważną częścią przedszkolnej wyprawki i muszą spełniać wiele kryteriów. Maluch będzie w nich spędzał kilka godzin dziennie, kapcie muszą być więc nie tylko wygodne, przewiewne i bezpieczne — powinny też wspierać rozwój małej stopy. Dobrze, jeśli będą się łatwo wkładać i zapinać. Jakie jeszcze warunki powinny spełniać? Tłumaczymy poniżej!
Jakie kapcie do przedszkola wybrać? Liczy się rozmiar i kształt
Kapcie to jeden z ważniejszych elementów wyprawki do przedszkola. Muszą zapewniać dziecku komfort noszenia. Ważny jest ich rozmiar. Chociaż nóżka malucha szybko rośnie, nie kupuj mu kapci na wyrost. Dziecku będzie niewygodnie się w nich chodziło. Regularnie sprawdzaj, czy stopa dziecka nie urosła (ono samo może ci nie zgłosić, bo nie będzie zdawało sobie sprawy, dlaczego nagle bolą go stópki). Jeśli dziecko wyrosło z kapci, wymień je na większe, nawet jeśli poprzednie nie są zniszczone.
Kapcie do przedszkola muszą być wygodne: ich podeszwa powinna być elastyczna, aby maluch mógł swobodnie poruszać i skręcać stopę. Aby jednak nóżka nie wykręcała się w czasie biegania lub chodzenia, kapcie do przedszkola powinny mieć usztywniony zapiętek i nieco wyższą w tym miejscu cholewkę.
Maluchowi po 3. roku życia możesz kupić kapcie z lekko wyprofilowaną wkładką, młodsze dzieci jej nie potrzebują, bo w tym wieku ich stopa powinna kształtować się samoistne, a mięśnie powinny mieć swobodę.
Kapcie muszą mieć też antypoślizgową podeszwę, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie zabawy i aktywności, muszą też być wykonane z przewiewnego materiału, aby stopa dziecka nie pociła się i nie odparzała.
Kapcie na rzepy do przedszkola czy wkładane?
Kapcie do przedszkola muszą się łatwo zakładać i zdejmować. Chociaż każdego dnia rano będziesz odprowadzać dziecko do przedszkola i pomagać mu w ubieraniu, to jednak pamiętaj, że w ciągu dnia maluch musi sam zdjąć kapcie i założyć je po spacerze, drzemce czy zajęciach z rytmiki.
Najlepsze dla maluchów w tym wieku są kapcie bez sznurowadeł, zapinane na rzepy lub specjalne zatrzaski, z którymi poradzi sobie trzylatek.
Pamiętaj: wybierz kapcie razem z dzieckiem. Może się okazać, że fakt obecności na kapciach ulubionego bohatera lub ich kolor będzie miał fundamentalne znaczenie dla przedszkolaka.
Miękkie i lekkie kapcie do przedszkola czy profilaktyczne?
Miękkie kapcie, które maluchy często noszą w domu, nie są najlepszym wyborem do przedszkola. Kapcie powinny być wygodne, ale usztywniać kostkę malucha, a dodatkowo mieć podeszwę, która będzie antypoślizgowa. W przedszkolu dzieci dużo czasu spędzają w ruchu, więc aby kapcie były bezpieczne, powinny mieć dobrą podeszwę. Oprócz tego miękkie, pluszowe kapcie sprawiają, że stopa się poci, a dziecku może zwyczajnie być za gorąco.
Kapcie dla przedszkolaka. Co jeszcze ma znaczenie?
Kapcie powinny być dostosowane do stopy dziecka. W zależności od tego, czy maluch ma wysokie czy niskie podbicie, szeroką czy wąską stopę, powinniśmy dobrać mu takie obuwie, które będzie wygodne, lekkie i o którym maluch zapomni, że je nosi. Dobrze też, by kapcie miały zabudowane palce, bo jeśli w czasie zabawy inne dzieci nadepną dziecku na stopę, będzie odczuwało ból.
Jakie kapcie dla dziewczynki do przedszkola?
Kapcie dla dziewczynki najczęściej mają jaśniejsze kolory niż dla chłopców. W sklepach znajdziemy obuwie ze wzorem jednorożców, lalek, księżniczek. Warto wybrać jednak ciemniejszy kolor, bo jest to po prostu bardziej praktyczne.
Jakie kapcie do przedszkola dla chłopca?
Kapcie dla chłopców mogą mieć motyw piłki nożnej, wojska, kosmosu albo dinozaurów. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych modeli kapci — warto wybrać takie, które spodobają się dziecku i które będą spełniały wszystkie ważne dla nas parametry.
Jak podpisać kapcie do przedszkola?
Aby podpisać kapcie do przedszkola, wystarczy kupić wodoodporny marker, którym podpiszemy metkę w środku kapci. Inicjały dziecka można zrobić w dowolnym miejscu, nawet na podeszwie. W ten sposób upewnimy się, że własność malca przypadkiem się nie zagubi!
Polecany artykuł: