Klocki drewniane to świetne zabawki zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Można bawić się nimi już około 1 roku życia. Warto podkreślić, że klocki dla dzieci to zabawka, która uczy małe dłonie specyficznych ruchów, dlatego świetnie rozwija tzw. małą motorykę.
Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy oferują np. drewniane klocki magnetyczne, sześcienne, klocki-układanki, a także wiele innych. To sprawia, że każde dziecko z pewnością znajdzie swój ulubiony zestaw.
Klocki z drewna wpisują się idealnie w trend ekologiczny, który pozwala zastąpić nimi mniej wytrzymałe klocki plastikowe. Dzięki temu ma się pewność, że wybrana, naturalna zabawka jest nie tylko przydatna dziecku, ale także bezpieczna i przyjazna środowisku.
Spis treści:
- Czy klocki to dobra zabawka dla dziecka?
- Kiedy warto kupić pierwsze klocki?
- Czy klocki drewniane są lepsze niż plastikowe?
- Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
- Zestawienie najlepszych kloców drewnianych
Czy klocki to dobra zabawka dla dziecka?
Rodzice bardzo często decydują się na zakup klocków dla dzieci. Warto podkreślić, że jest to dobra decyzja, gdyż te niepozorne elementy wpływają korzystnie na rozwój dziecka.
Zwyczajne, proste fragmenty wybranego zestawu, podczas zabawy mogą przeobrażać się w zamki, domy oraz inne, niebywałe budowle, dlatego też klocki to świetna zabawka, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność. Klocki w porównaniu z innymi zabawkami dla dzieci nudzą się znacznie rzadziej, dlatego też rodzice mogą mieć pewność, że zabawka nie zostanie rzucona w kąt po tygodniu użytkowania.
Klocki rozwijają też sprawność manualną, uczą koncentracji oraz cierpliwości. Dodatkowo, jest to zabawka, która pomaga budować relacje społeczne – dzieci bardzo często wspólnie bawią się klockami, co też pomaga im w nawiązywaniu kontaktów. Taka zabawka to także sposób na wspólne spędzanie czasu ze starszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami i babciami oraz innymi osobami, z różnych pokoleń.
Do tej zabawy nie trzeba znać najnowszych bajek, ich bohaterów bądź innych panujących trendów. Ponadto, klocki dla dzieci to świetna zabawka także dlatego, że pomagają im się wyciszyć i odpocząć od bodźców, co jest trudniejsze, gdy dziecko korzysta z plastikowych zabawek grających, świecących itp.
Zaletą klocków z drewna jest też to, że są bezpieczne dla dzieci. Wszystko za sprawą tego, że mają prostą budowę i zazwyczaj są znacznych rozmiarów. Nie mają ostrych krawędzi, luźnych, łatwych do połknięcia elementów, a także są pozbawione baterii. Jeśli rodzice zdecydują się na klocki z drewna, to maja także pewność, że to zabawka wykonana z naturalnego materiału, bez chemicznych substancji.
Czytaj: Kreatywność dziecka: jak jej nie zniszczyć?
Puzzle magnetyczne dla dzieci. Czy warto kupować i jakie?
Kiedy warto kupić pierwsze klocki?
Klocki dostępne obecnie na rynku sprawdzą się jako zabawka dla dziecka praktycznie w każdym wieku. Istotnym jest, aby wybierając klocki dla najmłodszych, spojrzeć na wymagany minimalny wiek malucha, który zawsze podany jest na opakowaniu.
I tak dostępne są już klocki dla niemowlaków (świetne są np. klocki materiałowe), które są na tyle duże, by dziecko nie mogło ich połknąć i się nimi zadławić. Takie klocki najczęściej są kolorowe oraz mają namalowane np. zwierzęta, litery, cyfry itp. Świetnie sprawdzają się w tym okresie także klocki sensoryczne, które umożliwiają rozwój dotyku, słuchu i wzroku.
Z kolei drewniane klocki dla starszych dzieci mogą mieć różne rodzaje, motywy, a także cel zabawy. Bardzo popularne są np. drewniane klocki magnetyczne, które nie tylko rozwijają kreatywność, ale także uczą precyzji, przez co często łączą zabawę z nauką. Jako zabawki dla starszych dzieci świetnie spisują się także klocki układanki oraz klocki konstrukcyjne.
Czytaj: Zabawki dla niemowląt: jak wybrać prezent dla niemowlaka? [TOP 20 zabawek]
Zabawki interaktywne: jakie zabawki edukacyjne warto kupić dzieciom? [TOP 10 zabawek]
Czy klocki drewniane są lepsze niż plastikowe?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż wszystko zależy od oczekiwań kupującego. Zarówno klocki drewniane, jak i plastikowe mają swoje wady i zalety, dlatego też warto się im przyjrzeć, a dopiero później dokonać wyboru.
Obecnie bardziej popularne są klocki drewniane, gdyż w przeciwieństwie do klocków plastikowych wykonane są z naturalnego materiału. Kuszą także swoją estetyką, gdyż z reguły są w neutralnych, nierzucających się kolorach z prostym wzornictwem, a z kolei klocki plastikowe są bardziej kolorowe, nierzadko określane mianem kiczowatych.
W tym względzie jednak warto pozwolić dzieciom wybierać, bo nierzadko to, co podoba się dorosłym, nie trafia w gust najmłodszych. Warto przy tym również pamiętać, że prostsze, drewniane zabawki, w tym klocki, w przeciwieństwie do plastikowych, skutecznie aktywują proces twórczy i sprawiają, że zabawa staje się ciekawsza i bardziej rozwojowa.
Istotnym jest, że właśnie dzięki temu dziecko będzie mogło samodzielnie wymyślić cel zabawy klockami i np. bawić się, że dany element jest domem, częścią mostu lub wieżą, a nie tylko tym, co zaplanował i wdrożył producent.
Warto także podkreślić, że klocki z drewna są trwalsze i rzadziej ulegają uszkodzeniom w porównaniu z klockami plastikowymi. Dodatkowo, klocki drewniane nie mają zakamarków, dlatego nie gromadzi się nich brud i łatwiej utrzymać je w czystości.
Czytaj: Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Warto wybierać takie klocki z drewna, które nie stanowią gotowych bloczków z wzorami, bez miejsca na wyobraźnię – im mniej szczegółów posiadają tego typu zabawki, tym więcej jest miejsca na fantazję. Podczas wyboru, warto pamiętać, aby wybrane klocki dla dziecka nie miały światełek, przycisków, nie grały melodyjek itp.
Należy zwrócić uwagę m.in. na minimalny wiek dziecka, który może z nich korzystać – bogata oferta rynkowa sprawia, że klocki są dostępne zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dzieci.
Warto także znaleźć zestaw klocków, który będzie zgodny z zainteresowaniami dzieci – mogą to być np. klocki z motywem miasta, lasu lub kosmosu. Należy także wybrać klocki drewniane wykonane z najwyższej jakości materiałów, w tym również takie, które nie będą pokryte np. toksycznymi farbami.
Czytaj: Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce
Zestawienie najlepszych kloców drewnianych
Pierwsze klocki dla niemowlaka powinny być kolorowe, o różnych kształtach, wzorach i w dużym rozmiarze. Na samym początku warto zdecydować się na klocki miękkie, np. z gumy, tak by dziecko mogło je gryźć, ugniatać, ściskać itd. Po ukończeniu 12 miesięcy, warto wybrać klocki drewniane, z których maluch będzie umiał już położyć elementy obok siebie, a także postawić jeden klocek na drugim.
Na tym etapie świetnie sprawdzą się klocki, w których już z dwóch elementów tworzy się pożądana konstrukcja lub klocki z okienkami. W kolejnych miesiącach dziecko będzie budowało już coraz większe wieże, dlatego w tym okresie sprawdzą się tradycyjne klocki firmy lub np. klocki sensoryczne.
Na późniejszym etapie, czyli ok. 3. roku życia dziecko może tworzyć już skomplikowane budowle, dlatego też można kupować zestawy z coraz większą ilością elementów np. 100 sztuk. Sprawdzą się m.in. klocki z drewna domino, zestawy typu mały budowniczy.
Maluchy powyżej 3 lat chętnie wykorzystują do zabawy tzw. klocki-układanki. Mają one np. 6 lub 8 elementów i każdy z nich posiada inny obrazek, który ostatecznie tworzy cały obrazek. To klocki sześcienne z różnymi motywami.
Świetnie sprawdzą się wtedy także drewniane klocki magnetyczne, które przyciągają się lub odpychają, co stanowi nie lada wyzwanie dla budowniczego. Dla starszych dzieci idealnym rozwiązaniem będą klocki drewniane, które przy pomocy niewielkich elementów muszą odwzorować podany na laminowanej karcie wzór.