Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza? Które urządzenie jest jednak lepsze i w które z nich warto zainwestować? To zależy, czego potrzebujesz.
Sezon jesienno-zimowy nie sprzyja zarówno skórze, jak i drogom oddechowym. W tym czasie cera staje się przesuszona i zwiększa się podatność na infekcje. Niemałą rolę w obu przypadkach odgrywają zanieczyszczone powietrze, niskie temperatury na zewnątrz, a także ogrzewanie w pomieszczeniach.
Wraz ze wzrostem świadomości na temat wpływu powietrza na drogi oddechowe oraz skórę popularność zyskały nawilżacze i oczyszczacze powietrza. Które urządzenie wybrać do pokoju dziecka - nawilżacz czy oczyszczacz?
Spis treści
- Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza?
- Zalety nawilżacza powietrza
- Wady nawilżacza powietrza
- Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?
- Zalety oczyszczacza powietrza
- Wady oczyszczacza powietrza
- Czy warto kupić urządzenie 2w1?
- Czym się różnią nawilżacz i oczyszczacz? Co wybrać?
Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, którego zadaniem jest nawilżanie powietrza, czyli zwiększanie wilgotności. Na rynku istnieje kilka modeli, które możemy podzielić na ultradźwiękowe, parowe, a także ewaporacyjne.
Nie brakuje także bardzo prostych i tanich nawilżaczy, które są zwykłymi pojemnikami ceramicznymi. Wlewa się do nich wodę i zawiesza na kaloryferze. Ta prosta metoda sprzed lat ma jednak dość krótkotrwałe działanie. Dlatego popularność zdobyły modele bardziej zaawansowane. Wśród nich z pewnością możemy wymienić ultradźwiękowe nawilżacze powietrza, które są energooszczędne i pracują cicho.
Nawilżacze ultradźwiękowe emitują ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, wytwarzając mgiełkę. Trzeba kupować do nich wkłady odkamieniające, nie można używać olejków eterycznych. Nawilżacze powietrza parowe są dużo tańsze i zużywają sporo energii, a para, która z nich się wydobywa jest gorąca.
W nawilżaczach ewaporacyjnych również zachodzi proces parowania wody. Jednak te modele zasysają powietrze z pokoju, a następnie dopiero uwalniają je w postaci chłodnej mgiełki. Nawilżacze ewaporacyjne zużywają znacznie mniej energii i umożliwiają używanie olejków. Na rynku istnieją również centralne nawilżacze, które są wbudowane bezpośrednio w ogrzewanie lub klimatyzację w domu. Są to zarówno najdroższe, jak i najbardziej skuteczne nawilżacze powietrza.
Dzięki działaniu nawilżaczy powietrza skóra, śluzówka nosa, oczu, gardło, drogi oddechowe nie są podrażnione i wysuszone. Może to zmniejszyć ryzyko występowania kaszlu u dziecka, kataru, zapalenia spojówek. Warto także dodać, że spanie w nawilżonym pomieszczeniu znacznie poprawia jakość snu.
Zalety nawilżacza powietrza
Bez wątpienia nawilżacz powietrza ma mnóstwo zalet, a do najważniejszych z nich zaliczamy:
- bezpieczeństwo użytkowania,
- bezawaryjność,
- niewysokie ceny,
- utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu,
- poprawa jakości zdrowia i samopoczucia,
- niedroga eksploatacja,
- wydajność,
- możliwość przeprowadzania inhalacji poprzez dodanie olejów etertycznych.
Wady nawilżacza powietrza
Oczywiście nie brakuje również wad. Są one jednak w dużej mierze uzależnione od modelu. Urządzenia mniejsze i w niższej cenie często mają zbyt małe zbiorniki na wodę, które wymagają częstego uzupełnienia. To może zmniejszyć wygodę użytkowania. Warto też dodać, że większość urządzeń, szczególnie tych o niewielkich rozmiarach, sprawdza się jedynie w niewielkich pomieszczeniach. Wyjątek stanowią tu nawilżacze, które są wbudowane bezpośrednio w ogrzewanie lub klimatyzację w domu.
Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz to z kolei urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza zarówno ze szkodliwych związków, jak i zapachów. Oczyszczacz działa na zasadzie filtrowania powietrza - zasysa je, odfiltrowuje zanieczyszczenia, a następnie wypuszcza czyste powietrze. Oczywiście nie każde urządzenie potrafi oczyścić powietrze ze wszystkich szkodliwych substancji.
To, jakiego typu zanieczyszczenia pozbywa się dany oczyszczacz, zależy od modelu. Podstawowe urządzenie potrafi usuwać pyły z powietrza, natomiast modele posiadające filtr węglowy są w stanie oczyścić powietrze z różnych, często szkodliwych zapachów. Na rynku dostępnych jest już bardzo wiele modeli, które zachwycają swoimi funkcjami i są dedykowane konkretnym potrzebom.
Możemy więc kupić oczyszczacz powietrza dla alergików, dla astmatyków, dla posiadaczy zwierząt czy dla dzieci. Zaawansowane urządzenia posiadają wskaźniki jakości powietrza i uruchamiają się automatycznie w razie potrzeby, gdy wyczują, że powietrze stało się zanieczyszczone (np. po smażeniu potrawy).
Co istotne, modele z wyższej półki cenowej często posiadają także wielostopniowy system filtracji, a także jonizacji, czyli zapobiegają rozwojowi grzybów czy wirusów, a także lampy UV, które pozwalają pozbyć się bakterii.
Zalety oczyszczacza powietrza
Nie da się ukryć, że oczyszczacze powietrza mają mnóstwo zalet. Oto największe z nich:
- pomagają pozbyć się wirusów, bakterii, roztoczy, kurzu, sierści, zapachów, alergenów i innych szkodliwych zanieczyszczeń,
- są wygodne i łatwe w użytkowaniu,
- są bardzo wydajne,
- nie zużywają dużo prądu,
- informują o jakości powietrza,
- są bezpieczne w użytkowaniu.
Wady oczyszczacza powietrza
Każde urządzenie ma swoje zalety i wady. Podobnie jest w przypadku oczyszczaczy powietrza. Bez wątpienia do wad możemy zaliczyć ceny. Te wahają się od 200 (za najbardziej podstawowy model) do nawet 4000 złotych. Oczyszczacze mogą też zajmować sporo miejsca w domu, ponieważ zazwyczaj mają większe gabaryty.
Niektóre urządzenia pracują dość głośno. Przed zakupem należy też zwrócić uwagę na żywotność i ceny filtrów, które należy regularnie wymieniać, by urządzenie spełniało swoje funkcje. Istotny jest również fakt, by nie kupować oczyszczacza z jonizacją powietrza, gdy w domu mieszka astmatyk. Wytwarzany przez urządzenie ozon może wywoływać ataki astmy.
Czy warto kupić urządzenie 2w1?
Na rynku dostępne są również urządzenia 2w1, czyli takie, które umożliwiają zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie powietrza. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że są to zawsze oczyszczacze z funkcją nawilżania. Urządzenie takie posiada zbiornik na wodę oraz filtr wodny.
Trzeba przyznać, że oczyszczacz z funkcją nawilżania jest świetną alternatywą dla tych osób, które nie chcą inwestować w dwa osobne urządzenia i nie mają także tyle miejsca w domu, by ustawić zarówno nawilżacz, jak i oczyszczacz powietrza. Przed zakupem urządzenia 2w1 trzeba jednak sprawdzić, czy obie funkcje mogą działać niezależnie od siebie.
W przeciwnym przypadku może dojść do nadmiernego nawilżenia powietrza, które - tak samo jak zbyt suche powietrze - jest szkodliwe. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, a także namnażaniu się roztoczy.
Czym się różnią nawilżacz i oczyszczacz? Co wybrać?
Różnice pomiędzy nawilżaczem a oczyszczaczem powietrza są znaczące. Oba urządzenia mają zupełnie inne funkcje, ale warto podkreślić, że zadaniem każdego z nich jest dbałość o poprawę jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Nawilżacz dba o odpowiedni poziom wilgotności, który ma ogromne znaczenie dla zdrowia i urody.
Oczyszczacz natomiast dba przede wszystkim o czystość powietrza i usunięcie z niego szkodliwych substancji. Które urządzenie więc warto wybrać? Przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od potrzeb. Jeśli żyjemy w zanieczyszczonym mieście, a do mieszkania często wlatuje smog czy dym papierosowy, a do tego uwielbiamy smażyć różne potrawy i posiadamy zwierzęta, to na pewno warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.
Zawsze też można wybrać urządzenie 2w1, które zaspokoi obie potrzeby, czyli zarówno nawilżenia, jak i oczyszczenia powietrza w mieszkaniu.
Czytaj: Oczyszczacz powietrza - jak wybrać najlepszy?