Opaski na kleszcze dla dzieci – sprawdź, jaką wybrać, by była skuteczna

2021-05-27 14:35

Wiosna i lato to okres w którym, dzieci spędzają dużo czasu na placach zabaw, boiskach, w lasach, czy na łąkach. Zabawa na świeżym powietrzu to samo zdrowie, choć nie brak tu zagrożeń. To komary, meszki i kleszcze. Zwłaszcza te ostatnie należą do najgroźniejszych, bo roznoszą groźną boreliozę. Czy warto kupować opaski na kleszcze i inne insekty, by chronić najmłodszych?

opaski na kleszcze dla dzieci

i

Autor: Getty Images

Sezon na kleszcze i komary trwa od wiosny do później jesieni. Warto odpowiednio zabezpieczyć przed nimi dziecko. Najskuteczniejszą ochroną będą chemiczne preparaty na komary i kleszcze, które niestety jednak miewają skutki uboczne. Tu z pomocą przychodzą opaski na kleszcze dla dzieci. Czy są wystarczająco skuteczne? Jak je wybrać i jak nosić?

Spis treści

  1. Czy opaski na kleszcze dla dzieci są skuteczne? Jakie repelenty są polecane?
  2. Jakie olejki eteryczne zawierają opaski na kleszcze dla dzieci?
  3. Jakie wybierać opaski na kleszcze dla dzieci wybierać, by dłużej działały?
  4. Opaski na kleszcze dla dzieci - przegląd 

Czy opaski na kleszcze dla dzieci są skuteczne? Jakie repelenty są polecane?

Repelenty, to innymi słowy środki odstraszające owady. Na rynku jest ich dostępnych mnóstwo. Jedne zaburzają możliwość poruszania się, inne sprawiają, że skóra żywiciela przestaje być "widoczna", lub robi się "nieatrakcyjna" dla komara, kleszcza, czy meszek. Jakie preparaty na komary i kleszcze są dostępne na rynku i które z nich są skuteczne?

  • Środki chemiczne - substancje takie jak ikarydyna, DEEt, czy IR3535 są bardzo skuteczne. Ale są też toksyczne dla układu nerwowego, mogą powodować podrażnienie oczu i nosa, zdaża się, że uczulają. Czasami, ze względu na drasżniący zapach, dzieci nie chcą dać się nimi popsikać.
  • Środki mechaniczne -produkujące ultradźwięki. Ich skuteczność nie została potwierdzona metodami naukowymi. Do tego, są drogie. 
  • Olejki eteryczne - to w pełni naturalne środki. Działają niestety na krótko i tylko na wybrane rodzaje insektów - jeden olejek nie jest w stanie zniwelować działania każdego rodzaju komara, nie mówiąc o meszkach, czy kleszczach. Olejki jednak osłabiają działanie insektów, ich zapachy im nie odpowiadają. Można więc uznać olejki za rodzaj skutecznej profilaktyki przeciwkleszczowej. Olejki eteryczne są składnikami aktywnymi właśnie w opaskach na komary i kleszcze.

Zobacz także: Domowe sposoby na komary: 5 naturalnych sposobów

Jak ochronić dziecko przed kleszczami?

Jakie olejki eteryczne zawierają opaski na kleszcze dla dzieci?

Olejki eteryczne chronią na krótko, bo ulatniają się ze skóry poprzez parowanie. Dlatego, warto często odnawiać nasmarowanie olejkami, bądź też postawiń na sposoby, które cały czas, sukcesywnie wydzielają zapach, którego nie lubią insekty. Jakie olejki wybierać?

  • olejek z eukaliptusa cytrynowego - najdłużej działający, bo do ok. 6 godzin. Nie stosuje się go u dzieci poniżej 3 roku życia.
  • olejek cytronella - chroni do dwóch godzin od aplikacji. Nie nadaje się do stosowania bezpośrednio na skórę, przez co to właśnie on jest najczęstszym składnikiem opasek na insekty i naklejek na ubrania. 
  • olejek z mięty pieprzowej i olejek lawendowy - stosowane jako substancje pomocnicze, również uznawane są za repelenty.

Zobacz także: Jakich środków na komary nie stosować w ciaży?

Wtyczki do kontaktu na komary - czy są bezpieczne dla dzieci?

Jakie wybierać opaski na kleszcze dla dzieci wybierać, by dłużej działały?

Warto zwrócić na to uwagę, że wyższa cena wcale nie zawsze jest równoznaczna z długością działania, jaką deklaruje producent. Jedne opaski działają tylko przez kilka godzin, inne posłużą tygodniami. Najbardziej wydajne będą opaski na insekty w kształcie zegarka - mają ukryty zbiorniczek z olejkiem, który w odpowiednich miejscach, kolejno się przekłuwa, uwalniając następne porcje olejku. 

Opaski na kleszcze dla dzieci - przegląd