Moje dziecko NIE RADZI SOBIE W SZKOLE: co robić?

2013-09-04 1:20

Niektóre dzieci nie nadążają za klasą, nie robią tak szybko postępów w nauce i z trudem przyswajają nowy materiał. Problemy w szkole to coś, z czym trudno sobie poradzić zarówno dziecku, jak i rodzicom. Jak pomóc dziecku, które nie radzi sobie w szkole?

Moje-dziecko NIE-RADZI-SOBIE-W-SZKOLE

i

Autor: _photos.com|photos.com Moje dziecko NIE RADZI SOBIE W SZKOLE: co robić?

Każde dziecko ma swoje ulubione dziedziny, z którymi radzi sobie lepiej, ale są też przedmioty, które nastręczają mu trudności. Nie wszystkie dzieci są tak samo uzdolnione i utalentowane, w różnym tempie się rozwijają. Może się okazać, że maluch ma niższe możliwości intelektualne niż inne dzieci. Gdy dziecko nie radzi sobie w szkole, odpowiednie podejście rodziców jest kluczowe, by dziecko nie zamknęło się w sobie i nie zniechęciło do nauki. Jak pomóc dziecku z problemami w nauce?

Problemy w nauce - jak pomóc dziecku?

Przyjmij do wiadomości, że twoje dziecko ma trudności w nauce. Zamiast zaprzeczać, zaakceptuj ten fakt. To, że dziecko nie radzi sobie w szkole podstawowej, nie oznacza automatycznie niepowodzeń życiowych. Nie wszyscy muszą być wybitni. Dziecko musi przede wszystkim czuć się kochane i akceptowane – nie za to, jakie jest i jakie oceny przynosi, ale za to, że jest. Problemy z nauką nie mogą wpłynąć negatywnie na jego poczucie własnej wartości. Nie przywiązuj nadmiernej wagi do ocen, nie stawiaj nadmiernych wymagań. Nie porównuj dziecka z innymi.

Na pewno jest taka aktywność, w której dziecko nie odstaje od rówieśników – jeśli nie jest to przedmiot szkolny, to może jakieś zajęcie dodatkowe (sport, malowanie). Warto, by dziecko uczęszczało na takie zajęcia, które lubi i na których się sprawdza.

Dziecku, które nie radzi sobie w szkole, trzeba poświęcić więcej czasu. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji, ale go nie wyręczaj – to w żaden sposób nie usunie problemu. Nie skupiaj się jedynie na wyszukiwaniu błędów, pochwal też za to, co dziecko zrobiło dobrze. Nie chwal tylko za wyniki, ale też za włożony wysiłek.

Zastanów się, czy dziecko nie potrzebuje dodatkowego roku w zerówce. Może warto by było przenieść je do szkoły o mniejszych wymaganiach. Sprawdź też, czy za kłopotami w nauce nie stoją problemy ze zdrowiem (wada wzroku, słuchu, wymowy, ADHD, dysleksja).

www.dlarodzinki.pl