Każde dziecko wymaga czasem pomocy w nauce. Żadne nie jest dobre ze wszystkich przedmiotów na raz, czasami też zdarzają się konkretne zagadnienia, które sprawiają dziecku trudność. Przyda się wtedy nie tylko pomoc w odrabianiu lekcji, ale i wspólna nauka.
Jeżeli twoje dziecko ma w szkole kłopoty, zastanów się jak je rozwiązać: naucz go efektywnej nauki, a w razie potrzeby zapisz na korepetycje. Jaka pomoc w nauce będzie najlepsza?
Spis treści
- Kłopty w szkole - reaguj szybko, ale nie gwałtownie
- Poszukaj przyczyn problemów w szkole
- Jak pomóc dziecku w nauce?
- Pokaż dziecku, jak odpowiednio się uczyć
- Jak i kiedy dziecko powinno odrabiać lekcje?
- Pomoc w nauce - korepetycje dla dziecka lub zajęcia reedukacyjne
Kłopty w szkole - reaguj szybko, ale nie gwałtownie
Jeśli w waszym domu ma miejsce ta druga sytuacja, zapewne czujesz troskę, jesteś zawiedziona, a przede wszystkim zastanawiasz się, jak mogło dojść do szkolnych niepowodzeń i jakiej pomocy w nauce udzielić dziecku. I nawet jeśli wiele cię to będzie kosztowało, postaraj się nie krzyczeć na dziecko, bo awantura nie poprawi przecież sytuacji.
Lepiej wspólnie pomyśleć, co robić. Gorsze oceny, zwłaszcza te na semestr, są bowiem ważnym sygnałem tego, że sytuacja w szkole wymaga uwagi rodzica i być może również jego interwencji, np. w postaci korepetycji. Jak pomóc dziecku w nauce i co zrobić, jeśli nie chce odrabiać lekcji?
Poszukaj przyczyn problemów w szkole
Przyczyn złych stopni może być wiele i zazwyczaj leżą po stronie dziecka, a przypadki, że to nauczyciel „uwziął się” na ucznia, są naprawdę bardzo rzadkie.
Może dziecko jest leniwe i nie chce mu się uczyć, może mniej zdolne od rówieśników, może coś, np. słabszy wzrok, sprawia, że dostaje gorsze oceny, może brak dobrych warunków do nauki nie pozwala mu rozwinąć skrzydeł?
Spokojna, rzeczowa rozmowa na temat tego, co jest przyczyną gorszych ocen – i to zarówno z dzieckiem, jak i z nauczycielem – nie zmieni co prawda sytuacji w dzienniku, ale będzie pierwszym krokiem na drodze do rozwiązania problemu.
Czytaj także: Dziecko nie chce czytać? Oto sprytne sposoby na małych przeciwników książek
Joanna Just - oligofrenopedagog, logopeda – specjalista poradni NEOLOGOPEDIA
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Proszę bardzo, oto równanie: ZDN = A + B + C
Wygląda jak praca domowa? Oczywiście! Czy jest to proste zadanie? Jak najbardziej. Oto rozwiązanie:A: MotywacjaB: OrganizacjaC: Koncentracja
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym częściom równania.
A - Motywacja
B - Organizacja
C - Koncentracja
Motywacja. Najważniejszym elementem motywacji dziecka (i nie tylko dziecka) jest ciekawość i zainteresowanie. Doskonale wiecie, że dzieci mają niespożyte zasoby energii i wykazują ciekawość niemal wszystkim. Trzeba to wykorzystać! Chodzi o to aby powiązać naukę szkolną z jego ogólnym i niekończącym się zainteresowaniem światem. Przecież stosowanie wiedzy w codziennym życiu to jeden z celów nauczania, jak i jeden z elementów podstawy programowej. Jak to robić?
Motywacja wynika również z odpowiedzialności. Należy systematycznie wpajać dziecku przekonanie, że trzeba się uczyć, a nawet, że jest to jego obowiązek. Jeśli obudzimy w dziecku poczucie, że jest pewien zakres jego obowiązkowych działań i jest się za to odpowiedzialnym to jesteśmy dobrymi rodzicami i nauczycielami.
Motywacja to także pochodna sukcesu. Dzieci potrzebują sukcesów, nawet więcej niż dorośli – i jako rodzice doskonale o tym wiecie. Sukces zaczyna się od bieżącej pochwały, a w dalszej kolejności wynika z wyraźnego, pełnego rodzicielskiej miłości, zauważenia i uznania działań dziecka. Najlepiej aby potwierdził się też dobrą oceną, ale nie jest ona najważniejsza i tego również należy dziecko nauczyć.
Organizacja. Konieczność opracowania rytmu nauki, a nawet pewnego grafiku działań z tym związanych jak i przygotowanie odpowiedniego, ergonomicznego miejsca pracy to temat przewijający się w pozostałych artykułach naszego cyklu. Poczytajcie o tym. Dobra organizacja będzie zdecydowanie sprzyjać motywacji dziecka do nauki. Wbrew pozorom, dzieci lubią porządek.
Koncentracja. Dobra praca wymaga spokoju i dobrej kondycji umysłowej. To nic nowego i doskonale o tym wiemy. Dobra koncentracja to także pochodna dobrego nastroju i pozytywnego nastawienia. Zadbajmy o to.
Zapamiętajmy: Motywacja + Organizacja + Koncentracja = ZDN (Zachęcenie dziecka do nauki)
Jak pomóc dziecku w nauce?
- Od pierwszych dni w szkole przyzwyczajaj dziecko do systematycznego uczenia się.
- Codziennie sprawdzaj, czy odrobiło lekcje.
- Ogranicz oglądanie telewizji – odciąga ona dziecko od nauki.
- Zapewnij dostęp do pomocy naukowych: encyklopedii, słowników itp., a także możliwości sprawdzania informacji w internecie.
- Zachęcaj do oglądania filmów edukacyjnych.
- Nie karz za niepowodzenia szkolne, chwal natomiast za najmniejsze nawet sukcesy, bo to pozwoli dziecku uwierzyć w siebie i swoje możliwości.
- Postaraj się wytworzyć w domu atmosferę poszanowania nauki – rozmawiajcie o ciekawych książkach, oglądajcie wartościowe filmy, w tym również dokumentalne.
- Nie odsyłaj dziecka do lekcji za karę, nauka będzie się wówczas kojarzyła z przykrością.
Pokaż dziecku, jak odpowiednio się uczyć
Niektórzy rodzice – gdy dzieci przynoszą słabsze oceny – decydują: odtąd uczymy się wspólnie. Nie jest to jednak najlepsza metoda. Naukę pozostaw dziecku, zapewniając mu jednocześnie odpowiednie warunki i kontrolując postępy. Kiepskie oceny często są bowiem skutkiem braku umiejętności uczenia się oraz braku właściwego miejsca do nauki.
Rodzice zapytani o to, gdzie powinno się uczyć dziecko, zwykle odpowiadają, że w swoim pokoju przy biurku. Dzieci często wolą jednak uczyć się w salonie przy włączonym telewizorze czy przed komputerem. Ale w takich warunkach trudno skupić się nad tekstem czy zrozumieć zadanie.
Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie miejsce do nauki – biurko uprzątnięte z rzeczy rozpraszających uwagę, właściwie oświetlone. To również forma pomocy w nauce.
Sprawdź: Co zrobić, gdy dziecko ni chce się uczyć?
Jak i kiedy dziecko powinno odrabiać lekcje?
Tu też sprawa nie jest taka prosta. Wielu rodziców wymaga, by dziecko siadało do nauki natychmiast po powrocie ze szkoły, zapominając, że ono także ma prawo czuć się zmęczone i musi odpocząć. Lekcji nie powinno się odrabiać tuż po obfitym obiedzie. Z drugiej strony późny wieczór również nie jest dobrą porą na naukę.
Najlepsze są godziny popołudniowe, ale w tym czasie w mieszkaniu musi być cicho. Jeśli dziecko ma trudności z zabraniem się do pracy, powinno zacząć od przedmiotów, które nie sprawiają mu problemów. Gdy zaś łatwo się męczy, lepiej, by zaczęło naukę od najtrudniejszego przedmiotu.
Zobacz też: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?
Pomoc w nauce - korepetycje dla dziecka lub zajęcia reedukacyjne
Niekiedy zaległości są tak duże, że konieczne są solidne powtórki – wówczas może się okazać, że niezbędna będzie specjalistyczna pomoc. Można ją uzyskać na trzy sposoby.
- Pierwszy to bezpłatne zajęcia reedukacyjne w szkole, prowadzone przez nauczycieli przedmiotowych.
- Drugi to płatne korepetycje. Jeśli zdecydujesz się wysłać dziecko na korepetycje, warto poszukać korepetytora, który umie przekazać wiedzę w prosty i zrozumiały sposób.
- Trzecia - to kursy z poszczególnych przedmiotów, przygotowujące do konkursów i egzaminów, w trakcie których kursanci powtarzają program z całego roku nauki.
Pomocą w nauce mogą być także edukacyjne programy komputerowe. W sklepach jest ich olbrzymi wybór – pomagają uzupełnić i pogłębić wiedzę z każdego przedmiotu.
miesięcznik "Zdrowie"