Zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Jakie mamy możliwości?

2021-08-17 10:58

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu to obecnie norma. Dzieci mogą uczęszczać na zajęcia podstawowe, takie jak rytmika czy gimnastyka korekcyjna, ale w wielu przedszkolach także na niestandardowe zajęcia dodatkowe, np. ceramikę czy balet. Przeczytaj, jakie możliwości mają rodzice, chcąc zapisać przedszkolaka na zajęcia  dodatkowe.

zajęcia dodatkowe w przedszkolu

i

Autor: Getty Images zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Oferta zajęć dodatkowych organizowanych w przedszkolach jest bardzo rożna, często w jednej dzielnicy znajdują się przedszkola, które mają zupełnie różne pakiety zajęć dodatkowych. W każdej placówce organizowane są tzw. zajęcia dodatkowe podstawowe, na które muszą uczęszczać obowiązkowo wszystkie dzieci. Na jakie zajęcia dodatkowe w przedszkolu możemy zapisać dziecko?

Spis treści

  1. Obowiązkowe zajęcia dodatkowe w przedszkolach
  2. Bogata oferta zajęć dodatkowych w przedszkolach
Szukamy przedszkola

Obowiązkowe zajęcia dodatkowe w przedszkolach

Zwykle dyrekcja określa, które z zajęć dodatkowych są obowiązkowe (i bezpłatne). Zazwyczaj w podstawie znajdują się zajęcia takie jak:

  • Rytmika –  zajęcia muzyczno-ruchowe, prowadzone przy pianinie przez osobę z wykształceniem muzyczno-pedagogicznym. Zajęcia mają na celu rozwój kulturalny dzieci poprzez ruch, śpiew oraz własną inwencję. Dzieci na rytmice uczą się piosenek związanych m.in. z aktualną porą roku, grają na instrumentach muzycznych (fletach prostych, dzwonkach, tamburynach), uczą się prostych układów tanecznych oraz poznają podstawowe elementy muzyki. Zajęcia pomagają rozpoznać u dziecka talent muzyczny, który ewentualnie można dalej rozwijać.
  • Gimnastyka rozwojowa z elementami gimnastyki korekcyjnej - mają na celu harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawę sprawności ruchowej dzieci. Zajęcia sportowe pomagają zapobiegać powstawaniu najczęściej spotykanych wad postawy, takich jak: okrągłe plecy, koślawe kolana, płaskostopie i boczne skrzywienie kręgosłupa. W czasie ćwiczeń wykorzystywane są różne przyrządy i przybory, np. piłki, laski, woreczki, szarfy.
  • Język angielski  – to poznawanie języka angielskiego poprzez zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek, słuchanie historyjek, zabawy w kole. Dzieci powtarzają słowa, wyrażenia i zdania angielskie, i reagują na polecenia nauczyciela i dzięki temu mają okazję oswoić się z językiem.

Czytaj także: Adaptacja dziecka w przedszkolu: jak pomuc mu się dostosować do nowych warunków?

Bogata oferta zajęć dodatkowych w przedszkolach

Oprócz zajęć dodatkowych podstawowych w przedszkolach organizowane są również zajęcia dodatkowe nieobowiązkowe. Mogą to być m.in.:

  • Zajęcia naukowe - zainteresują większość maluchów. W ich trakcie dzieci poznają postawy fizyki i chemii, przedstawione tak, by łatwo przyswajały je młode umysły. Dzieci na zajęciach wykonują też samodzielnie slime, piasek kinetyczny, czy masę solną. 
  • Judo - na zajęciach dzieci nie tylko zapoznają się z tym sportem, ale i uczą podstaw gimnastyki, jak przewrót w przód, czy bezpieczne upadki. 
  • Zajęcia teatralne dla dzieci – podczas nich dzieci uczą się pokazywania ciałem i mimiką uczuć, stanów, emocji. Poznają różne rodzaje teatru i dowiadują się, na czym polega gra aktorska i jakie są formy teatralne.
  • Ceramika dla dzieci – dzieci uczą się tworzyć z gliny, dzięki czemu uczestniczą w procesie powstawania gotowego dzieła sztuki. Zajęcia te uczą staranności i dokładności.
  • Religia dla dzieci – na zajęciach dzieci uczą się podstaw religii katolickiej.
  • Zajęcia logopedyczne – mają na celu usprawnienie narządów artykulacyjnych i poprawianie mowy dziecka.
  • Taniec – podczas zajęć dzieci uczą się różnych układów tanecznych. Taniec kształtuje poczucie rytmu, uwrażliwia na muzykę.
  • Balet – zajęcia baletowe uczą gracji, pięknych ruchów, uwrażliwiają na muzykę.
  • Zajęcia kulinarne – na zajęciach dzieci mają okazję przygotowywać różne nieskomplikowane potrawy – sałatki, kanapki, ciasteczka. Przy okazji próbują chętniej nowych potraw.
  • Zajęcia plastyczne – podczas nich dzieci poznają różne techniki plastyczne, poznają różne rodzaje sztuki, rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Zobacz również: Kiedy zacząć uczyć dziecko języków ocbych? Jak to robić dobrze?

W niektórych przedszkolach organizuje się również takie zajęcia dla przedszkolaków, jak: warsztaty dziennikarskie, zajęcia na basenie, jazda konna czy zajęcia szachowe.