Spis treści
- Czytaj także: >> Historia dla dzieci: jak zachęcić dzieci do poznawania historii? >>
- Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Zabierz dziecko na spacer i wycieczkę
- Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Wyjaśniaj dziecku świat
- Czytaj także: >> Jak opowiadać dziecku o kosmosie? >>
- Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Zamień kuchnię i łazienkę w małe laboratorium
- Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Mikroskop, teleskop, zabawki naukowe
- Czytaj także: >> Nauka chińskiego: coraz więcej dzieci uczy się chińskiego. Słusznie? >>
- Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Książka dobra na wszystko
Lekcje przyrody odbywają się w czwartej, piątej i szóstej klasie szkoły podstawowej. Dzieci poznają otaczający świat: zjawiska atmosferyczne, budowę organizmów żywych. Zdobędą podstawowe informacje z geografii. W dalszych etapach posiądą elementarną wiedzę o zjawiskach mechanicznych, akustycznych, elektrycznych itp. Zafascynowanie dzieci światem wokół nich nie jest trudne. Pomoże w tym pięć sprawdzonych sposobów.
Czytaj także: >> Historia dla dzieci: jak zachęcić dzieci do poznawania historii? >>
Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Zabierz dziecko na spacer i wycieczkę
Poznanie otaczającego świata najlepiej zacząć na świeżym powietrzu. Zwykły spacer może stać się wspaniałą okazją, by pokazać dziecku zjawiska przyrodnicze. Okazji dostarczy nawet najkrótsza przechadzka. Chmury na niebie, pełnia Księżyca, wiosenne kwitnienie kwiatów, jesienny opad liści, migracje ptaków – to tylko niektóre tematy do rozmów na spacerze na temat przyrody.
W dalszych latach edukacji spacer czy wspólna wycieczka będą świetnym pretekstem do rozmowy o zagadnieniach związanych z geografią. W zależności od miejsca, w którym mieszkamy pokażemy dziecku formy ukształtowania terenu. Na wycieczce w góry porozmawiamy o zjawiskach geologicznych. Podczas wizyty w lesie wytłumaczymy, jak orientować się w terenie i rozpoznawać strony świata.
Odwiedziny w ogrodzie zoologicznym lub botanicznym skierują naszą opowieść na tory związane z fauną i florą. W praktyce w każdym miejscu możemy snuć pogadankę o otaczającym dziecko świecie.
Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Wyjaśniaj dziecku świat
Wyjaśniać dziecku świat możemy nie tylko na spacerze. Codzienne domowe sytuacje łatwo staną się okazją do pogłębienia wiedzy z przyrody. Drobne skaleczenie czy przeziębienie, mycie zębów – to wspaniała sposobność do rozmowy o zdrowiu. Gotowanie wody, zarosiałe szyby, dodawanie kostek lodu do lemoniady – w tych prostych czynnościach tkwi potencjał opowieści o stanach skupienia wody. Suszymy pranie? Możemy wytłumaczyć synowi czy córce zjawisko resublimacji. Mieszamy łyżeczką herbatę w szklance? Pomówmy o mieszaninach i załamaniu promienia światła.
Czytaj także: >> Jak opowiadać dziecku o kosmosie? >>
Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Zamień kuchnię i łazienkę w małe laboratorium
Eksperymenty z wodą należą do najprostszych. Żeby pokazać dziecku zjawisko wyporności wystarczy naczynie z cieczą, piłeczka i pisak, którym zaznaczymy poziom wody. Rozpuszczalność w cieczy wyjaśnimy korzystając z soli, cukru, mąki czy oleju. Plastikowa butelka napełniona wodą pozwoli nam wytłumaczyć czym jest ciśnienie. Butelka, balon i naczynie z gorącą wodą zobrazują zjawisko rozszerzania się powietrza. Po włożeniu butelki z nałożonym na nią balonem do wody, balon bowiem podniesie się. Słoik i świeczka będą narzędziami w eksperymencie pokazującym, że ogień potrzebuje powietrza, by się palić. Przykrycie świeczki słoikiem spowoduje zgaszenie płomienia. To tylko kilka najprostszych eksperymentów, które przeprowadzimy bez najmniejszego wysiłku. W internecie znajdziemy dziesiątki innych pomysłów na doświadczenia możliwe do zrealizowania w domu.
Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Mikroskop, teleskop, zabawki naukowe
Mikroskop i teleskop to instrumenty naukowe, które pomogą zarazić dziecko astronomią i biologią. Niedrogi teleskop umożliwi zobaczenie szczegółów powierzchni księżyca, atmosfery Jowisza i jego księżyców galileuszowych czy Saturna z pierścieniami. Oprócz tego dziecko zaobserwuje fazy Wenus, odkryje najpopularniejsze mgławice. Świat ciał niebieskich przestanie być abstrakcyjny.
Przez mikroskop córka lub syn zaobserwują mikroświat w powiększeniu. Fascynujący będzie już własny włos z cebulką. Gotowe preparaty pozwolą oglądać euglenę, pantofelka, rozwielitkę czy stułbię, aparaty gębowe komara lub pszczoły. Szczególnie ciekawa okaże się krew pod mikroskopem, fragmenty naskórka czy mięśnia.
W sklepach z zabawkami nabędziemy szereg zabawek edukacyjnych z cyklu „mały naukowiec”. Specjalne zestawy zobrazują np. Układ Słoneczny, pozwolą wyhodować kryształy czy poznać elektryczność. Ceny takich zabawek zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
Czytaj także: >> Nauka chińskiego: coraz więcej dzieci uczy się chińskiego. Słusznie? >>
Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? Książka dobra na wszystko
Książki były i długo będą najważniejszym źródłem wiedzy. Wybór jest praktycznie nieograniczony. Na rynku znajdziemy encyklopedie dla dzieci, poruszające szerokie spektrum tematów, jak i pozycje poświęcone konkretnym zagadnieniom. Bogato ilustrowane albumy o kosmosie, wynalazkach, największych budowlach, zwierzętach, ciele ludzkim, cudach świata, naszej planecie znajdziemy w każdej księgarni. Dlaczego warto zachęcać dzieci do zdobywania wiedzy przez czytanie? Bo książki pobudzają wyobraźnię i ułatwiają zapamiętywanie.