Jak się robi masę solną dla dzieci?
Masa solna to swoisty materiał plastyczny, który – choć nieco wyparty przez nowoczesną ciastolinę – nadal jest chętnie wykorzystywany przez dzieci w pracach artystycznych i zabawie. Atutem masy solnej jest z pewnością prosta formuła i tani koszt wytworzenia.
Jak się robi masę solną dla dzieci? Jej podstawą jest mąka i sól, więc można ją zrobić w warunkach domowych. Dzięki temu, że jest zrobiona z produktów spożywczych, masa nie jest toksyczna, a zabawa nią jest bezpieczna. Po wyrobieniu masy ma ona konsystencję podobną do plasteliny i daje się dowolnie kształtować.
Rzeczy ulepione z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić na kilka dni, by stwardniały. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego piekarnika. Suche figurki z masy solnej można na końcu pomalować.
Spis treści
- Jak się robi masę solną dla dzieci?
- Masa solna - proporcje. Czego potrzebujemy do przygotowania?
- Przepis na masę solną krok po kroku
- Jak przechowywać masę solną?
- Co można zrobić z masy solnej? Pomysły dla dzieci
- Jak suszyć i malować figurki z masy solnej?
- Jak wykonać figurki z masy solnej? Galeria
Masa solna - proporcje. Czego potrzebujemy do przygotowania?
Podstawą udanej masy solnej jest właściwa proporcja składników. Choć wiadomo, że masa powstaje z soli, mąki i wody, trudno ją zrobić idealną, dodając składniki „na oko”. Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji:
- 1 miarka soli (drobnoziarnistej)
- 1miarka mąki
- 1/2 miarki wody
Przepis na masę solną krok po kroku
Robienie masy solnej zaczynamy od zmieszania mąki z solą, dopiero wtedy zaczynamy dodawać stopniowo wodę, jednocześnie zagniatając masę rękami. Masę należy wyrabiać do momentu aż będzie miała zwartą, plastelinową konsystencję. Masa nie może się kruszyć, rozpadać i musi dawać się łatwo formować w rękach.
Jak przechowywać masę solną?
Jeśli ze składników wyszła nam zbyt duża ilość masy, nie musimy jej wyrzucać. Masę solną można przechowywać nawet wiele dni. Ważne, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Sprawdzonym sposobem jest włożenie jej do foliowego woreczka i szczelne zamknięcie. Dobrze jest włożyć taki pakunek następnie do lodówki.
Zobacz także: Piankolina - co to jest, jak się można nią bawić - pomysły na kreatywne zabawy piankoliną
Co można zrobić z masy solnej? Pomysły dla dzieci
Sposobów wykorzystania masy solnej jest mnóstwo. Najpopularniejsze jest lepienie z niej figurek lub płaskorzeźb. Dzieci mogą tworzyć z masy zwierzątka, dorośli mogą się pokusić o ambitne rzeźby np. aniołów, które można potem powiesić na ścianie. Masa solna to przyjazny materiał plastyczny, z którego można niemal wszystko wyczarować. Internet jest pełny inspiracji.
Jak suszyć i malować figurki z masy solnej?
Ulepione z masy solnej kształty należy wysuszyć w piekarniku w temperaturze 80 stopni przez ok. 3-5 godzin do momentu aż masa stwardnieje.
Wysuszone figurki można pomalować za pomocą zwykłych farb plakatowych lub flamastrów. Ale jeśli chcemy, by nasze dzieła były trwalsze i profesjonalnie wykończone, najlepiej użyć do tego farb akrylowych lub do szkła. Przygotowane z dziećmi dzieła sztuki będą gotowe, gdy tylko wyschnie farba.
Jeżeli nie mamy farb akrylowych, warto utrwalić zwykłą farbę (plakatową lub akwarelę) lakierem. Świetnie sprawdza się spryskanie figurki z masy solnej lakierem do włosów w spray'u.