Wspólne zabawy z rodzicami, zwłaszcza ruchowe, to jest to, co dzieci uwielbiają najbardziej. Poświęcamy im czas, a jednocześnie spędzamy go w ciekawy i miły sposób. Dzieci chętnie angażują się w aktywność ruchową, jeśli uczestniczą w niej również rodzice. Nie sztuką jest obrzucić malucha zabawkami, patrząc jak się bawi, ale zorganizować czas tak, aby móc aktywnie poświęcić czas na zabawę.
Spis treści
- Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka
- Gra w piłkę z dwulatkiem
- Gra w klasy
- Bańki mydlane
- Wspólne mycie owoców lub warzyw
- Zabawa w chowanego
- Chodzenie po linie
- Wyprawa na zakupy z dzieckiem
Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka
Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem to korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Czują się oni doceniani i potrzebni, nie tylko podczas codziennych czynności. A jeśli chodzi o dziecko? Aktywność ruchowa oczywiście ma doskonały wpływ na zdrowie dziecka oraz jego odporność.
Kontrolowany wysiłek fizyczny sprawia, że dziecko dobrze się rozwija, ma kontakt z dziećmi, gdy spędza czas na placu zabaw. Dodatkowo sport pomaga zapobiegać takim chorobom jak nadwaga czy nadciśnienie. Zabawy ruchowe dla dzieci uczą też współpracy i poprawiają koordynację ruchową, co jest zalecane szczególnie dla dzieci, które same nie wykazują zbyt dużej aktywności.
Przeczytaj również: 7 kultowych zabawek, o które wcześniej czy później poprosi twoje dziecko
Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości
Gra w piłkę z dwulatkiem
Najprostszy i najstarszy sposób na zabawę z dzieckiem praktycznie w każdym wieku. Dzieci w wieku dwóch lat najczęściej zaczynają intensywnie interesować się grą w piłkę. Ogromną frajdę sprawia im odbijanie i łapanie piłki.
Oczywiście na początku ruchy malucha mogą być nie do końca skoordynowane, ale nagradzaj brawami i pochwałami każdą próbę odbicia czy złapania. Grając razem z dzieckiem nie staraj się wyręczać je w grze, to może tylko popsuć zabawę. Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają robić wiele rzeczy samodzielnie, nawet jeśli na początku nie zawsze im się to udaje.
Zwierzę w domu, a aktywność ruchowa dziecka
Zwierzęta zapewniają dzieciom dużo aktywności ruchowej, podczas codziennych zabaw. Dlatego, jeśli jesteście właścicielami psów lub kotów zaangazujcie do opieki nad zwierzętami dziecko. Codzienne spacery z psem dla dwulatka mogą być ciekawą formą zabawy.
Gra w klasy
Zabawy związane z bieganiem lub skakaniem zazwyczaj są uwielbiane przez małe dzieci. I jak się okazuje idealnym pomysłem na aktywność ruchową dla malucha w wieku 2 lat jest popularna gra w klasy. Gra, która jest znana od pokoleń dba sprawność ruchową, i co ważniejsze jest też bardzo prosta. Wystarczy narysować na chodniku koła lub kwadraty z cyframi, i przeskakiwać z dzieckiem z jednego miejsca do następnego.
Przeczytaj również: Jak zrobić latawiec? Poradnik krok po kroku
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sprawdzone sposoby
Bańki mydlane
Wszystkie dzieci uwielbiają bańki mydlane. Oczywiście małe dziecko nie jest w stanie samo ich puszczać, ale z pomocą rodziców, zabawa ta może być strzałem w dziesiątkę. Wystarczy kupić pojemnik z bańkami (wydatek ok. 2 zł) lub zrobić je samodzielnie, a następnie puszczać je dziecku w domu lub na zewnątrz. Maluch z przyjemnością będzie biegał wśród nich, chcąc złapać przynajmniej jedną bańkę.
Wspólne mycie owoców lub warzyw
Większość maluchów uwielbia zabawy z wodą, jeśli twoje dziecko należy do tej grupy, możesz to wykorzystać i zaangażować dziecko do mycia owoców. Zabawa jest prosta, a jednocześnie może odbywać się zarówno w domu, jak i na zewnątrz.
Owoce lub warzywa możemy myć z dzieckiem w zlewie lub na zewnątrz np. w plastikowym pojemniku. Przez cały czas bądź przy dziecku, kiedy bawi się z wodą. Mycie owoców zachęci szkraba do aktywności ruchowej, a jednocześnie pokazuje, że mycie i sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem.
Czytaj również: Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych
Największa frajda na upalne dni - zabawki ogrodowe do zabawy wodą
Zabawa w chowanego
Stara zabawa, lubiana przez wszystkie dzieci. Już dwulatki z powodzeniem mogą się ukrywać w różnych zakamarkach domu. Co prawda nie zawsze im to wychodzi, ale z czasem będą znajdowały coraz to nowsze kryjówki. Zabawa oprócz aktywności ruchowej, czyli biegania w celu znalezienia kryjówki, sprawia też, że dziecko szuka kreatywnych rozwiązań. W końcu trzeba dobrze ukryć się przed mamą!
Chodzenie po linie
Będąc z dzieckiem na spacerze do zabawy możemy wykorzystać krawężniki przy chodnikach. Opowiedz dziecku zabawną historię np. o chodzeniu na linie i powiedź, że krawężnik może być taką liną, po której chodzimy, próbując utrzymać równowagę. Malucha nie trzeba będzie długo namawiać. Prosta zabawa zachęca do ruchu, a jednocześnie ćwiczy równowagę u dziecka.
Wyprawa na zakupy z dzieckiem
Wyjście na zakupy z dzieckiem może być doskonałą i kształcącą formą zabawy. Dziecko może poznać nowe kształty i kolory, a spacer na świeżym powietrzu to opcja dla dzieci o spokojnym charakterze, którym bieganie nie sprawia frajdy. Podczas wizyty w sklepie zaangażuj dziecko do pomocy.
Poproś, aby wybrało wskazane przez Ciebie produkty. Jeśli malec sięga po produkt, który raczej nie gości w Twojej kuchni, pozwól mu go wybrać. Może się okazać, że dziecko polubi jego smak.