Dwulatek nadal nie mówi? Tak zachęcisz dziecko by zamieniło mimikę i gesty na słowa

2024-10-01 9:37

Dwulatek nie mówi - to problem, który dość często zauważają rodzice dwuletnich dzieci. Czasem dwulatek nie mówi tylko krzyczy, często wypowiada jedynie pojedyncze sylaby lub słowa. Co zrobić, kiedy dwulatek nie chce mówić? Jakie ćwiczenia pomagają rozwinąć mowę u dziecka? Przeczytaj porady logopedy i zobacz co zrobić, jeśli dwulatek nie mówi.

dwulatek nie mówi

i

Autor: Getty Images Co robić, gdy dwulatek nie mówi?

Rozwój mowy u dzieci, pomimo iż często opisywany i mający swoje ścisłe wytyczne, przebiega bardzo różnie. Badacze są zgodni, że dwuletnie dziecko powinno posługiwać się mową, znać ok. 300 słów a komunikacja z otoczeniem, to jest to, co sprawia mu największą frajdę. Dwulatek buduje proste zdania, niekiedy jego mowa jest naprawdę dojrzała.

Ale tak jest w przypadku tylko części dzieci w tym wieku. Często dziecko, które ma prawie 3 lata, posługuje się kilkoma słowami. Na forach dla rodziców można przeczytać, jak różne dostają oni porady od logopedów. Jedni biją na alarm, inni każą jeszcze cierpliwie czekać. Opiekunowie wymieniają się doświadczeniami i zastanawiają się, który ze specjalistów miał racje i dlaczego tak różne są ich reakcje.

Spis treści

  1. Kiedy trzeba się udać z dzieckiem do logopedy?
  2. Jak nauczyć dziecko mówić? Zabawy słuchowe, które pomagają przy nauce mówienia
  3. Złe oddychanie opóźnia rozwój mowy
  4. Sprawność buzi i języka to element rozwoju mowy
Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Kiedy trzeba się udać z dzieckiem do logopedy?

Wybierając logopedę, do którego udajemy się na konsultację, warto sprawdzić, czy ma on specjalizację z wczesnej interwencji. Taki specjalista na pewno udzieli odpowiednich wskazówek.

Logopeda, patrzy na dwulatka, który nie mówi całościowo. Ocenia, czy nie ma tylko mowy werbalnej, czy kompensuje braki w mówieniu poprzez komunikowanie się mimiką, gestami. Jeśli tak jest, to, w większości przypadków, nie ma powodu do obaw.

Warto jednak stosować wskazówki logopedy w domu, by pomóc dziecku rozwinąć mowę werbalną, gdyż niebawem ma ono wejść w grupę przedszkolną. Jak stymulować rozwój mowy u dziecka, które wszystko rozumie, komunikuje się mimiką i gestami, ale nie mówi lub mało mówi?

Jak nauczyć dziecko mówić? Zabawy słuchowe, które pomagają przy nauce mówienia

W przypadku opóźnienia mowy zalecane jest badanie słuchu. Nawet wówczas, gdy w okresie noworodkowym, dziecko otrzymało prawidłowy wynik. Często przebyte później infekcje ucha i nosa mogły się przyczynić do ubytku słuchu. To ma kluczowe znaczenie w nabywaniu i przyswajaniu języka. Często lekarze znajdują powód, dla którego dwulatek nie mówi, a zastosowanie leczenia pozwoli przyspieszyć rozwój mowy werbalnej.

Słuch można także stymulować podczas wspólnych aktywności. Baw się z dzieckiem ukrywając grającą zabawkę i poleć mu, aby ją znalazło. W ten sposób maluszek będzie nabywał umiejętność lokalizowania dźwięku, co uwrażliwi jego słuch. Wsłuchujcie się w odgłosy za oknem i nazywajcie je (mów: "Posłuchaj, piesek szczeka! Słyszysz? Jedzie wóz strażacki!").

Śpiewajcie piosenki. Dobrze jest uczyć krótkich piosenek, najlepiej takich, w których można pokazywać to, o czym śpiewamy - "Kaczuszki", "Boogie woogie", "Jagódki"). Mów krótkie wierszyki, bawcie się w zabawy paluszkowe ("Sroczka kaszkę ważyła", "Rodzina paluszków") - dzieci to uwielbiają.

Złe oddychanie opóźnia rozwój mowy

Bacznie obserwuj sposób, w jaki oddycha dziecko, które nie mówi. Jeśli przez większość czasu ma ono uchylone usta, zarówno w trakcie zabawy, jak i snu to jest to nieprawidłowy tor oddechowy, który, jeśli trwa dłużej, przyczyni się do częstych infekcji, osłabienia napięcia mięśniowego w obrębie twarzy i będzie utrudniał rozwój prawidłowej mowy.

Ucz dziecko dmuchać - dmuchajcie na piórka, listki, bańki. Wzmacniaj mięsień okrężny ust - zamiast picia z butelki ze smoczkiem lub niekapka podaj zwykły kubek lub słomkę.

Sprawność buzi i języka to element rozwoju mowy

Często zbyt niska sprawność buzi i języka opóźnia rozkwit mowy werbalnej. Nie należy się spodziewać, że dwulatek zasiądzie z nami przed lustrem i będzie dzielnie wykonywał gimnastykę aparatu artykulacyjnego. Dziecko ćwiczy podczas odpowiednio dobranego pokarmu. Podawaj dwulatkowi, który nie mówi np. marchewkę jako przekąskę.

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?
Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.