O tym, by twoja córeczka nosiła kolczyki marzyłaś od chwili, kiedy dowiedziałaś się, że to będzie dziewczynka? A może w ogóle nie zastanawiałaś się nad tym, jak będzie wyglądać, do kogo będzie podobna, skupiając się wyłącznie na tym, by wszystkie badania w ciąży wyszły prawidłowo?
W trosce o zdrowie i urodę nie ma nic złego, pod warunkiem, że to nie uroda stoi na pierwszym miejscu. W przypadku przekłuwania uszu bardzo małym dzieciom (także poniżej 1. roku życia) trudno twierdzić, że jest to tylko drobny zabieg kosmetyczny.
Przekucie uszu to zabieg medyczny, ponieważ dochodzi podczas niego do przerwania tkanki płatka ucha. I choć na stronach wielu gabinetów kosmetycznych przeczytasz, że zabieg przekłucia uszu u dziecka jest bezbolesny, trudno spodziewać się, by faktycznie tak było.
Zabieg nie trwa długo, jednak gojenie się miejsc przekłucia - nawet kilka tygodni, zwłaszcza, że dziecko może dotykać uszu, co tylko wydłuża czas gojenia.
Spis treści
- "Przekłułam córce uszy i nie żałuję"
- "Po przekłuciu uszu u córki, w ranę wdała się infekcja"
- W jakim wieku przekłuć dziecku uszy?
- "Lepiej mieć to za sobą jak najszybciej"
"Przekłułam córce uszy i nie żałuję"
Moja córeczka wygląda pięknie, chociaż ma dopiero 2 latka, w szufladzie więcej par kolczyków ode mnie! - mamy, które zdecydowały się przekłuć swoim dzieciom płatki uszu rzadko publicznie przyznają się do tego, że u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna (a te się zdarzają), czy do tego, że dziecko najchętniej zdjęłoby kolczyki, ponieważ te mu przeszkadzają.
Niemowlę jest bardzo zainteresowane swoim ciałem, dlatego wciąż operuje rączkami przy buzi. Zdjęcie kolczyka, nawet tego z tzw. bezpiecznym zapięciem, nie stanowi dla maluszka szczególnego problemu.
O tym, czy dziecko będzie chciało nosić kolczyki, można przekonać się dopiero wtedy, gdy je założy. I choć prawo nie zabrania przekłuwania uszu małym dzieciom, a niektóre gabinety oferują przekłuwanie uszu już kilkumiesięcznym dzieciom, nie warto się z tym spieszyć.
Do jakiego momentu warto poczekać? Przynajmniej do czasu, gdy dziecko podejmie tę decyzję samodzielnie i będzie na tyle duże, by samodzielnie pielęgnować miejsce przekłucia.
Pamiętaj, że nawet, jeśli zdecydujesz się przekłuć uszy przedszkolakowi, to nie oznacza, że dziecko będzie mogło zakładać kolczyki na co dzień. W wielu przedszkolach i żłobkach jasno określa się, że - ze względów bezpieczeństwa - dzieci nie mogą nosić żadnej biżuterii.
"Po przekłuciu uszu u córki, w ranę wdała się infekcja"
Jeśli szukasz informacji o tym, w jakim wieku najbezpieczniej będzie przekłuć dziecku uszy i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni salon, musisz wiedzieć, że to, czy w ranę nie wda się infekcja, rana nie zacznie się brzydko goić, lub czy nie będzie konieczna pilna wizyta w szpitalu, wcale nie zależy od wieku dziecka.
W internecie z łatwością odnajdziesz ostrzeżenie mamy 10-latki, która postanowiła sprawić swojej córce prezent urodzinowy. Miały być nim właśnie kupione kolczyki, jednak kobieta zdecydowała się na przekłucie uszu dziewczynce w... sklepie z biżuterią. Po tygodniu rana była tak bolesna, że konieczne okazało się wdrożenie antybiotyku.
Kobieta przestrzega innych rodziców przed decyzją o przekłuciu uszu dziecku. Nie wiadomo, w jaki sposób rana była pielęgnowana (czy w ogóle była?), ponieważ pojawiło się zagrożenie, że może wystąpić sepsa. Do tego na szczęście nie doszło.
W jakim wieku przekłuć dziecku uszy?
Ilu rodziców, tyle opinii. Warto jednak pamiętać, że dziecko ma prawo decydować o własnym ciele. Czy wyobrażasz sobie, że rówieśnik twojego kilkulatka ma całe ciało pokryte tatuażami, ponieważ jego rodzicom bardzo podoba się taki sposób zdobienia ciała?
Dziurki w uszach to także decyzja na całe życie, więc jesteś mamą rocznej dziewczynki i widok kolczyków w uszach tak bardzo ci się podoba, nie pozostaje nic innego, jak skierować swoje kroki do bezpiecznego gabinetu kosmetycznego, w którym przestrzega się wszelkich standardów. I... przekłuć uszy. Ale sobie samej.
Decyzję o tym, czy twoja córeczka będzie nosić kolczyki najlepiej pozostawić właśnie jej.
"Lepiej mieć to za sobą jak najszybciej"
Wielu rodziców, którzy w przekłuwaniu uszu dziecku widzą same pozytywy przekonuje, że im wcześniej przekłuje się uszy dziecku, tym lepiej. Im starsze dziecko, tym bardziej świadome ew. bólu.
Jednak to także cenna lekcja dla dziecka i okazja do tego, by porozmawiać o konsekwencjach tego wyboru. Nie mów dziecku, że to nie boli, skoro wiesz, że to nieprawda. Nie przekonuj, że warto - niech będzie pewne swojego wyboru.