Jasełka w przedszkolu to wielkie przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Ich zorganizowanie kosztuje też niemało nerwów nauczycieli. Ważnym elementem przygotowań do przedstawienia są dekoracje na jasełka w przedszkolu - to dzięki nim scena pięknie się prezentuje. Sprawdź więc, w jaki sposób je wykonać!
Spis treści
- Dekoracje na jasełka w przedszkolu: co będzie ci potrzebne?
- Dekoracje na jasełka w przedszkolu: przygotowanie konkretnych elementów
- Dekoracje na jasełka w przedszkolu: o czym jeszcze warto pamiętać?
- Dekoracje na jasełka - inspiracje z Instagrama
Przeczytaj również: Jak zrobić stroje na jasełka dla dziecka?
jak przekazać dziecku najważniejsze bożonarodzeniowe tradycje?
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: co będzie ci potrzebne?
Do przygotowania dekoracji na jasełka w przedszkolu potrzebne ci będą:
- arkusze szarego pakowego papieru
- taśma dwustronna
- klej
- taśma klejąca
- farby
- duże pędzle
- nożyczki
- sztuczne choinki
- igliwia
- słoma
- koszyki wiklinowe
- sztuczny śnieg
Zobacz także: Życzenia na święta [format PDF do pobrania]
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: przygotowanie konkretnych elementów
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: ściana
Co powiesić na ścianie? Najbardziej efektownie wygląda kotara z granatowego materiału. Powinna mieć rozmiar ściany, na której będzie powieszona. Na kotarę warto przyczepić gwiazdy z błyszczącego papieru - można kupić samoprzylepny w dużych arkuszach.
Na środku kotary przyczepiamy dużą gwiazdę betlejemską, a po obu stronach ściany stawiamy kilka sztucznych choinek. Sprawią one, że krajobraz będzie wyglądał realistycznie.
Gałązki drzewek można spryskać sztucznym śniegiem. Wieszając kotarę, mamy pewność, że cała ściana, przy której w przedszkolu najczęściej stoją meble, lub na której są powieszone tablice, będzie zasłonięta.
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: żłóbek i stajenka
Żłóbek łatwo wykonać z gotowego elementu, który na pewno znajduje się w każdym przedszkolu. To stragan, przy którym dzieci na co dzień bawią się w sklep. Stragan ma daszek i blat.
Na daszku przyczepiamy dwa duże arkusze szarego, pakowego papieru. Malujemy na nim czerwoną farbą dachówki lub przyczepiamy sztuczne gałązki choinkowe. Całość warto spryskać sztucznym śniegiem. Pozostałą część straganu także należy okleić papierem i przyozdobić gałązkami.
Na blacie stawiamy wiklinowe kosze, można je napełnić siankiem. Żłóbek natomiast będzie stał na tle kotary, a bohaterowie przedstawienia - obok niego. Dobrze, by postać grająca Maryję siedziała na stołeczku.
Można wykorzystać gotowy stołeczek – najlepiej, by był drewniany, z surowego drewna. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba zwykłe krzesełko przedszkolne okleić szarym papierem, pomalować brązową farbą czy spryskać sztucznym śniegiem.
Sprawdź też: Propozycje na świąteczne udekorowanie dziecięcego pokoju
W stajence powinny pojawić się zwierzęta. Trudno je wykonać z papieru czy z drewna, ale warto wykorzystać przedszkolne zabawki, np. bujanego konia. Z brystolu czy grubszej tektury trzeba wyciąć głowy krów, odpowiednio je pomalować i przyczepić do wykonanego ze stołu żłobu.
Przy głowach krów warto ułożyć siano, które także powinno być przymocowane do stołu. Taki żłób powinien stać obok drzewek, z tyłu sceny, przy nim można ustawić dzieci grające pastuszków. Ciekawym elementem dekoracji jest zrobienie żłobu, z którego krowy jedzą siano.
Można to łatwo wykonać. Z boku sceny należy ustawić bokiem stół (tak, by blat opierał się o podłogę), okleić go szarym papierem i namalować na nim deski. Przy głównych postaciach – Maryi i Józefie - lepiej niczego nie ustawiać, ponieważ dzieci podczas przedstawienia przemieszczają się, czasem używają instrumentów, więc muszą mieć miejsce, by je położyć. Poza tym Józef i Maryja muszą być dobrze widoczni.
Zobacz: Jak zrobić skrzydła anioła? Skrzydła anioła na jasełka [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: o czym jeszcze warto pamiętać?
Ważne są również rekwizyty towarzyszące głównym postaciom. Maryja na rękach trzyma lalkę, która powinna być okręcona białą szatką, by wyglądało to realistycznie i efektownie. Józef trzyma długą, zakręconą laskę, na której się opiera.
Przy planowaniu i wykonywaniu dekoracji na jasełka w przedszkolu ważne jest, by nie przesadzić z ilością elementów. Należy się skupić na tych najważniejszych, ale starannie wykonanych. Wtedy scena nie będzie zastawiona, a jeśli poszczególne elementy będą dopracowane, wszystko będzie się ładnie prezentowało.