Rekrutacja do przedszkoli ma miejsce wiele miesięcy przed formalnym rozpoczęciem roku przedszkolnego. Warto wiedzieć jak i kiedy zapisać dziecko do przedszkola, aby nie przegapić żadnego terminu. Spóźnienie się z wnioskiem praktycznie przekreśla szanse na dostanie się malucha do wybranej placówki państwowej.
Kiedy składa się do przedszkola 2025 r.? Najpierw deklaracje kontynuacji edukacji przedszkolnej składają rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkoli - rezerwują miejsce na kolejny rok. Później w rekrutacji do przedszkoli biorą ci, który dopiero zaczną swoją przygodę z przedszkolem - rodzice składają wniosek o przyjęcie do przedszkola. Ostatni etap to rekrutacja uzupełniająca - wolne miejsca w przedszkolach będą czekały na małych uczniów.
Jak wygląda rekrutacja do przedszkola?
Spis treści
- Harmonogram rekrutacji do przedszkoli
- Kiedy jest rekrutacja do przedszkola 2025/2026? Najważniejsze terminy
- Jak przebiega rekrutacja do przedszkoli w 2025 roku?
- Rekrutacja online do przedszkola
- Rekrutacja stacjonarna do przedszkola
- Formalności do rekrutacji do przedszkoli
- Dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli
- Wyniki rekrutacji do przedszkola
- Jak wygląda drugi etap rekrutacji do przedszkoli?
- Czy można się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia do przedszkola?
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli na rok 2025/2026 jest ustalany na poziomie regionalnym. W całej Polsce nie są to bowiem te same terminy, dlatego warto śledzić informacje pojawiające się w urzędach (lub ich stronach www) pełniących nadzór nad placówkami przedszkolnymi w danej miejscowości. Sposób prowadzenia rekrutacji również może różnić się w zależności od np. województwa.
W niektórych miastach rekrutacja do przedszkoli rozpoczyna się już pod koniec lutego, w innych ruszą dopiero w kwietniu. To bardzo ważne, by dokładnie sprawdzić, kiedy rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkola, ponieważ niektóre placówki wymagają, by do wniosku do przedszkola dołączyć pierwszą stronę zeznania podatkowego PIT, poświadczającą, że rodzice odprowadzają podatki w danym mieście. Oznacza to, że powinni oni rozliczyć PIT przed rozpoczęciem rekrutacji do przedszkola.
W tych miastach, w których rekrutacja rozpoczyna się w lutym lub w marcu, wyniki pierwszego etapu zaczną pojawiać się już w kwietniu. Wówczas publikowane są listy wolnych miejsc w placówkach w danym regionie, ruszy rekrutacja uzupełniająca.
Na przełomie czerwca i lipca podaje się wyniki drugiej rekrutacji, a pod koniec wakacji zwykle pojawiają się kolejne listy z wolnymi miejscami w przedszkolach, do których można się jeszcze ubiegać o przyjęcie.

Kiedy jest rekrutacja do przedszkola 2025/2026? Najważniejsze terminy
Zapisy do przedszkola najczęściej zaczynają się w marcu (wcześniej deklaracje składają rodzice dzieci, które już chodzą do danej placówki). Kiedy składa się wnioski do przedszkola 2025? Oto tegoroczny harmonogram rekrutacji w większych polskich miastach:
- Lublin - 3-14 marca 2025 r.,
- Białystok - 10-21 marca 2025 r.,
- Toruń - 7-21 marca 2025 r.,
- Rzeszów - 3-14 marca 2025 r.,
- Kraków - 3-31 marca 2025 r.,
- Gdańsk - 10-21 marca 2025 r.,
- Olsztyn - 4-17 marca 2025 r.
- Warszawa - 4-20 marca 2025 r.,
- Katowice - 13-26 marca 2025 r.,
- Zielona Góra - 10-31 marca 2025 r.,
- Poznań - 19 marca-4 kwietnia 2025 r.,
- Bydgoszcz - 10-31 marca 2025 r.,
- Opole - 17-28 marca 2025 r.,
- Wrocław - 20-27 marca 2025 r.,
- Łódź - 1-14 kwietnia 2025 r.
Sprawdź nie tylko daty, ale i godziny - w wielu miastach rekrutacja do przedszkola rozpoczyna się o godz. 12.00 i kończy o godz. 15.00, ale są odstępstwa - wnioski mogą być przyjmowane i od godz. 8.00, a system może zostać zamknięty np. o 16.00. Dobrze się wcześniej przygotować, wejść na stronę systemu elektronicznego, przygotować potrzebne dane itp.
Jak przebiega rekrutacja do przedszkoli w 2025 roku?
Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026 przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie przyjmowane są podania od wszystkich starających się o przyjęcie do przedszkola. W drugim etapie rekrutacji placówki informują o wolnych miejscach i przeprowadzają na nie rekrutację uzupełniającą - o jej wynikach decyduje samorząd.
Niestety, często zdarza się tak, że rekrutacja uzupełniająca jest prowadzona w innych placówkach niż te, na których rodzicom w pierwszej kolejności zależało.
Rekrutacja online do przedszkola
Elektroniczne zapisy do przedszkola obowiązują w większości dużych miast. Aby zapisać dziecko do przedszkola, należy założyć mu konto w odpowiednim systemie. Jak to zrobić?
- na stronie urzędu miasta lub gminy należy sprawdzić, pod jakim adresem odbywa się rejestracja do przedszkola,
- w terminie wyznaczonym przez dane miasto lub gminę zarejestrować dziecko w systemie rekrutacji elektronicznej,
- wypełnić wniosek o przyjęcie do przedszkola, podać placówkę pierwszego wyboru oraz dwie placówki uzupełniające, a następnie wydrukować go i podpisać,
- wypełnić dokumenty dodatkowe, np. oświadczenie rodzica, że w rodzinie wychowuje się co najmniej dwoje dzieci,
- wydrukować dokumenty dodatkowe, np. pierwszą stronę zeznania podatkowego, jeśli rekrutacja tego wymaga (nie wszędzie),
- wypełnione i podpisane dokumenty zanieść do placówki pierwszego wyboru, a następnie spokojnie czekać na wyniki.
Rekrutacja stacjonarna do przedszkola
W małych miejscowościach i na wsiach rekrutacja może odbywać się w sposób stacjonarny. W takiej sytuacji należy wybrać się do wybranego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, dowiedzieć się, jakie trzeba przynieść dokumenty, pobrać je, wypełnić i podpisać. Uzupełnione formularze należy złożyć do placówki.
Polecany artykuł:
Formalności do rekrutacji do przedszkoli
Najmniej formalności musi dopełnić rodzic, którego dziecko chodzi obecnie do przedszkola i chce, by maluch pozostał w tej samej placówce na kolejny rok. Taki rodzic musi najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem postanowienia rekrutacyjnego złożyć deklarację o kontynuacji edukacji w danym przedszkolu. Niezłożenie deklaracji w terminie oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu.
W przypadku dziecka, które ma dopiero w roku 2025/2026 rozpocząć swoją przedszkolną przygodę, formalności jest nieco więcej. Do przedszkoli w całej Polsce przyjmuje się według poniższych kryteriów ustawowych, które zwiększają szansę na dostanie się dziecka do wybranej placówki.
Podczas składania podania o przyjęcie do przedszkola nie liczy się kolejność zgłoszeń, dlatego nie trzeba biec z dokumentami już pierwszego dnia rekrutacji. To w żaden sposób nie zwiększy szans dziecka na przyjęcie.
Według ustawy, w pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci:
- pochodzące z rodzin wielodzietnych,
- posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
- posiadające rodziców lub rodzeństwo z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- samotnych rodziców,
- wychowujące się w rodzinach zastępczych.
Dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli
Podczas rekrutacji do przedszkoli brane są również pod uwagę oprócz kryteriów rządowych, kryteria samorządowe. Samorządy często zwracają uwagę na odległość przedszkola od miejsca zamieszkania, na to, czy rodzice są zameldowani w danym mieście oraz czy rozliczają podatek dochodowy na terenie tego miasta. Kryteria samorządowe brane są pod uwagę przy rekrutacji uzupełniającej.
Składając wniosek o przyjęcie do przedszkola, należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie przez rodzinę dziecka określonych kryteriów. W przypadku rodziny wielodzietnej niezbędne jest oświadczenie o wielodzietności.
Jeśli w rodzinie występuje osoba z niepełnosprawnością, należy załączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Samotni rodzice powinni dołączyć do wniosku prawomocny wyrok sądu rodzinnego (rozwód lub separacja), akt zgonu rodzica lub oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.
Wyniki rekrutacji do przedszkola
Wyniki rekrutacji najczęściej są dostępne już w połowie kwietnia. O dokładnym terminie ogłoszenia wyników naboru do przedszkola informuje urząd miasta lub gminy. Warto zapoznać się z tym, by wiedzieć, kiedy można spodziewać się informacji o tym, czy dziecko zakwalifikowało się do przedszkola.
Jak sprawdzić wyniki rekrutacji do przedszkola?
W przypadku rekrutacji elektronicznej do przedszkola rodzic powinien otrzymać informację mailową na podany we wniosku adres e-mail. Informację otrzyma zarówno wtedy, gdy jego dziecko dostanie się do przedszkola, jak i wtedy, gdy nie zostanie zakwalifikowane.
Oprócz tego wynik rekrutacji pojawi się również na elektronicznym koncie, które rodzic zakładał dziecku przy wypełnianiu wniosku o przyjęcie do przedszkola.
Lista przyjętych dzieci do przedszkola
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji do przedszkola lista przyjętych dzieci do przedszkola zostaje wywieszona na tablicy ogłoszeń danej placówki.
Jak wygląda drugi etap rekrutacji do przedszkoli?
Drugi etap rekrutacji do przedszkoli jest postępowaniem uzupełniającym w przypadku, gdy po pierwszej rekrutacji pozostały nadal wolne miejsca w placówce. Drugi etap trwa znacznie krócej i już w ciągu miesiąca rodzice mogą otrzymać odpowiedź, czy tym razem udało się zapisać dziecko do przedszkola. Sama procedura rekrutacji uzupełniającej jest taka sama jak w przypadku pierwszej rekrutacji.
Po ogłoszeniu wolnych miejsc w placówkach rodzice mają kilka dni na rejestrację wniosku w systemie informatycznym oraz złożenie w przedszkolu pierwszego wyboru podpisanego wniosku o przyjęcie dziecka wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów rekrutacyjnych.
Po opublikowaniu listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych rodzice mają kilka dni na złożenie potwierdzenia woli zapisu dziecka do placówki, do której zostało zakwalifikowane.
Po opublikowaniu list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzice mają czas na procedurę odwoławczą.
Czy można się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia do przedszkola?
Rodzice mają prawo wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do placówki. Po otrzymaniu uzasadnienia mogą wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji. Procedura odwoławcza jest możliwa zarówno przy pierwszej rekrutacji do przedszkoli, jak też przy rekrutacji uzupełniającej.
Ostatnią szansą jest staranie się o przyjęcie dziecka do przedszkola, które w ostatnim tygodniu wakacji posiada jeszcze wolne miejsca. Wykaz takich miejsc w placówkach jest dostępny w systemie rekrutacyjnym odpowiednim dla miejsca zamieszkania.