Twoje dziecko wciąż ślini i rozciąga koszulki? Kiedy zrozumiesz dlaczego, szybko je oduczysz

2022-11-30 13:50

Dzieci miewają różnego rodzaju nawyki. Niektóre obgryzają paznokcie, jeszcze inne bujają się na krześle lub wciąż podrzucają w dłoniach jakiś przedmiot. Zdarza się jednak, że niektóre z nich żują bluzkę. Chwytają za górny kawałek, rozciągają i żują. Dowiedz się dlaczego dziecko tak robi i jak sprawić, aby przestało.

Twoje dziecko wciąż żuje bluzki, rozciągając je i mocząc? Tak możesz sprawić, aby przestało

i

Autor: Getty Images Twoje dziecko wciąż żuje bluzki, rozciągając je i mocząc? Tak możesz sprawić, aby przestało

Żucie ubrań może nie tylko martwić, ale również denerwować. Dziecko chodzi w mokrej bluzce, a jednocześnie niszczy ubrania. Rozciąga, a także może przedziurawić je zębami.

Szukając rozwiązań w pierwszym odruchu po prostu wyciągamy bluzkę z buzi dziecka, ale to pomaga tylko na chwilę.

Powtarzamy, prosimy, tłumaczymy, pokazujemy, jak wygląda strój, który dziecko rozciąga i moczy śliną. To również działa na krótko, bo maluch prędzej czy później ponownie wkłada bluzkę i zaczyna ją żuć.

Okazuje się, że za żuciem ubrań kryje się dość znaczący powód. Kiedy go poznamy, możemy w łatwy sposób sprawić, aby dziecko przestało to robić.

Zobacz także: Jak pozbyć się plam z dziecięcych ubrań? Oto skuteczne sposoby!

Spis treści

  1. Żucie ubrań dla złagodzenia stresu
  2. Żucie dla złagodzenia bólu
  3. Żucie pomaga w skupieniu
  4. Jak sprawić, aby dzieci przestały żuć ubrania?
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Żucie ubrań dla złagodzenia stresu

Patrząc na problem z dystansem i szukając przyczyny żucia przez dziecko ubrań, należy szukać najprostszej odpowiedzi. Żucie ubrań nie jest niczym poważnym. To nie objaw choroby lub nerwicy natręctw, czyli czynności, która musi być powtarzana.

Według naukowców tego rodzaju stymulacja to jedynie część rozwoju dziecka. Dzięki niej dziecko szuka sposobu, aby się uspokoić. Warto zastanowić się, kiedy nasze dziecko sięga po koszulkę i zaczyna ją żuć.

Może robi tak zawsze, gdy ogląda bajkę? Być może bardzo przeżywa wydarzenia i przygody ulubionych bohaterów? A może robi tak odrabiając lekcje lub gdy zrobiło coś, z czego jesteśmy niezadowoleni.

Żucie bluzki w sytuacjach stresujących jest zachowaniem, które zakorzeniło się w dzieciach już od okresu niemowlęcego. Wpierw szukają piersi, która daje im pokarm, ale również poczucie bezpieczeństwa. Następnie dostaje smoczek, gdy płacząc są niespokojne i dzięki niemu zaczynają się wyciszać.

Kiedy są już za duże na karmienie piersią i smoczki, sięgają po rzecz, która je zastąpi. Niekiedy mogą to być palce, a czasami wybiorą bluzkę, którą będą zagryzać i żuć.

Żucie dla złagodzenia bólu

Niemowlęta i małe dzieci mogą wkładać paluszki, rękawki i końcówki bluzki do buzi, aby dodatkowo uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem. Sięgają wówczas po pierwszą rzecz, którą mają najbliżej.

Dzieci w tym okresie mogą być też bardziej drażliwe, niespokojne i wybudzać się w nocy.

Żucie pomaga w skupieniu

Żucie może być nie tylko sygnałem, że dziecko jest zdenerwowane. Może również świadczyć o tym, że skupia się na wykonywaniu danej czynności. Badacze zwracają uwagę, że niektórzy robią to w dorosłym życiu.

Żują końcówkę ołówka, zagryzają długopis, próbując rozwiązać konkretne zadanie. Niektóre dzieci mogą żuć końcówkę swojej bluzki nawet w przedszkolu lub w szkole i wcale nie zdając sobie z tego sprawy.

To ich metoda na rozładowanie napięcia albo właśnie na skupienie się.

Jak sprawić, aby dzieci przestały żuć ubrania?

Widzimy więc, że żucie ubrań nie musi oznaczać niczego groźnego. Jest jedynie ułatwieniem, aby poradzić sobie z emocjami i skupieniem uwagi. Nie mniej żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko chodziło ciągle w mokrych, pogryzionych i rozciągniętych ubraniach. Poza tym, żucie bluzki nie wygląda zbyt estetycznie.

Najmłodszym dzieciom możemy podarować gryzaki, które uśmierzą ból przy wyżynaniu się pierwszych zębów. Na rynku są dostępne różne gryzaki bezpieczne dla niemowląt. Wybierzmy taki model, który dziecko łatwo chwyci i w razie potrzeby będzie mogło zagryźć. Pamiętajmy także o regularnym myciu gryzaków.

Dla starszych dzieci możemy wybrać piłkę antystresową, którą będą mogły ściskać w sytuacjach wymagających skupienia lub zapanowania nad emocjami. Należy jednak pamiętać, aby wybierać zabawki dostosowane do wieku dziecka i wybierać produkty dobrej jakości.

Dodatkowo podarowanie dziecku zabawek antystresowych ma dla niego takie korzyści, jak:

  • wzmacnia mięśnie dłoni,
  • rozwija małą motorykę,
  • poprawia koncentrację,
  • rozluźnia mięśnie,
  •  wycisza i uspokaja.

Czytaj także: Mama ostrzega: przez zabawkę typu pop-it moje dziecko mogło się udusić