Wszy w przedszkolu. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica?

2024-10-10 15:23

Wszawica to powszechna choroba, którą można zarazić się w dużych skupiskach osób. Najczęściej występuje w przedszkolach i szkołach, dlatego opiekunowie powinni wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica? Jak wygląda leczenie wszawicy?

Wszawica w przedszkolu

i

Autor: Getty images

Wszy w przedszkolu to problem całej placówki, zarówno dzieci, jak i opiekunów. Aby się ich pozbyć, konieczna jest współpraca rodziców z placówką, gdyż wszawicy można się pozbyć tylko poprzez równoczesne prowadzenie kuracji u wszystkich, zarażonych dzieci.

Dlatego też, jeśli u przedszkolaka występują objawy takie jak świąd skóry głowy, zaczerwienienie oraz widoczne są czarne pasożyty oraz ich białe jaja, konieczne jest szybkie leczenie z użyciem preparatów na wszy. O czym jeszcze należy pamiętać podczas leczenia wszawicy i jak wygląda profilaktyka wszawicy w przedszkolu?

Spis treści

  1. Jak rozpoznać wszy u dziecka?
  2. Rodzaje wszawicy w przedszkolu
  3. Wszy w przedszkolu – jakie preparaty stosować u dziecka?
  4. Wszy w przedszkolu – konieczna jest współpraca rodziców
  5. Kilka rad odnośnie wszawicy u przedszkolaka
  6. Profilaktyka wszawicy

Jak rozpoznać wszy u dziecka?

Wszy można zauważyć gołym okiem – są to niewielkie, czarne pasożyty w kształcie ziarenek sezamu. Pasożytują zazwyczaj na owłosionej części skóry, żywią się krwią i mają ok. 0,3-6 mm długości, chitynowy pancerz oraz są pozbawione skrzydeł.

Wykluwają się z jaj (to tzw. gnidy), które także można łatwo zauważyć na włosach przedszkolaka, gdyż są białe i występują u nasady włosów. Wyglądem gnidy przypominają łupież, jednak w przeciwieństwie do niego, trudniej je usunąć. Z jaj po około tygodniu wylęgają się wszy, które już po blisko 3 tygodniach mogą się rozmnażać. Wtedy też składają ponownie jaja, a po ponad miesiącu zdychają.

Pierwszym i najbardziej dokuczliwym objawem wszawicy jest swędzenie, które najczęściej dotyczy okolicy potylicznej (nad karkiem), skroniowej (za uszami) i ciemieniowej (na środku) głowy. Warto wiedzieć, że wszy pasożytują na owłosionej części skóry i właśnie tutaj po ukąszeniu powstaje zgrubienie, które piecze i wywołuje świąd.

Wśród innych objawów u dziecka mającego wszawicę pojawiają się takie jak: zaczerwienienie skóry, a także liczne ranki i zadrapania tzw. przeczosy. Niestety, świąd najczęściej jest tak silny, też na skórze powstają stany zapalne, co sprzyja zakażeniom. Wśród najrzadszych objawów, jakie występują jest tzw. kołtun, czyli twór powstający na skutek zlepienia się włosów z wydzieliną ropno-surowiczą.

Rodzaje wszawicy w przedszkolu

Wyróżnia się różne rodzaje wszawicy, jednak najczęściej występującą jest wszawica głowowa. Tego rodzaju wszy panoszą się na całym świecie i co warto podkreślić, nie zawsze są oznaką braku higieny.

To powszechne pasożyty, którymi najczęściej można zarazić się w dużych zbiorowiskach ludzi np. w przedszkolach, szkołach, akademikach, hostelach itp. Chociaż wszawica głowowa kojarzona jest z chorobą dzieci i młodzieży, to mogą się nią także zarazić dorośli.

Z reguły jednak zarażają się nią maluchy, które mają nie w pełni wyrobione nawyki i np. korzystają ze wspólnej gumki do włosów, zabawek, szczotki lub nakrycia głowy. Do zarażenia może dojść także na skutek korzystania ze wspólnej pościeli, materaca itp.

Rzadszymi odmianami wszawicy jest wszawica łonowa i odzieżowa. W pierwszym przypadku dotyczy ona głównie owłosienia łonowego (chociaż występuje także np. na rzęsach) i powoduje takie same objawy, jak wszawica głowowa, z tym, że w okolicy podbrzusza i łona.

Dodatkowo, ten rodzaj wszy jest mniejszy, gdyż ma zaledwie 2 mm. Z kolei wesz odzieżowa przytwierdza się do ubrań (najczęściej w ich szwach, załamaniach itd.). Ten rodzaj wszy jest groźny, gdyż może przenosić pałeczki duru brzusznego.

Wszy w przedszkolu – jakie preparaty stosować u dziecka?

Wszawica to choroba powszechna, której nie da się usunąć poprzez zwykłe mycie włosów ciepłą wodą z dodatkiem szamponu. Wszy są na to odporne, dlatego, aby się ich pozbyć, należy zastosować odpowiednie preparaty na wszy – w aptekach dostępne są: szampony, pianki, płyny, płukanki, spray itp.

Kuracje te zazwyczaj są skuteczne i pozwalają pozbyć się pasożytów w krótkim czasie. Należy jednak podkreślić, że bez względu na rodzaj preparatu, bardzo ważne jest stosowanie go zgodnie z instrukcją. Trzeba aplikować wskazaną tam ilość oraz pilnować czasu, jaki należy trzymać go na włosach.

Zazwyczaj powyższe preparaty na wszy stosuje się przez kilka dni i używa powtórnie po ok. 10 dniach, gdy z kolejnych jaj rozwiną się dorosłe, zdolne do rozmnażania pasożyty. Specjaliści podkreślają także, aby u przedszkolaka, u którego pojawiły się wszy, zastosować pełną, zalecaną na opakowaniu preparatu kurację.

Środki na wszy bardzo często działają już od początku aplikowania ich na włosy, co sprawia, że opiekunowie nie przykładają się do kolejnych aplikacji bądź zaprzestając ich stosowania w ogóle. Niestety, należy zdawać sobie sprawę, że w takich sytuacjach wszawica u przedszkolaka bardzo szybko powróci i będzie konieczne powtórzenie kuracji.

Wszy w przedszkolu – konieczna jest współpraca rodziców

Gdy u dziecka chodzącego do przedszkola wystąpią wszy, konieczne jest powiadomienie o tym dyrektora placówki. Aby sprawdzić, czy wszawica nie występuje u innych dzieci, konieczna jest kontrola czystości skóry głowy u wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, a także u jego pracowników. Najczęściej kontrolę wykonuje pielęgniarka, która przeprowadza procedurę w swoim gabinecie.

Kolejnym etapem jest poinformowanie opiekunów tych dzieci, u których stwierdzono wszy i poinstruowanie ich, co powinni zrobić, aby pozbyć się pasożytów. Dodatkowo, pielęgniarka informuje dyrektora placówki o skali zjawiska. Istotne jest, że kuracja zwalczająca wszy musi odbywać się nie tylko u dzieci, ale także u domowników.

Po ok. 10 dniach przeprowadzana jest ponowna kontrola czystości głowy. Bardzo ważne jest także to, aby działania odbywały się u wszystkich dzieci mających wszawicę w tym samym czasie – tylko wtedy będzie można się ich ostatecznie pozbyć. Niestety, wystarczy by jedno lub kilkoro dzieci nie podjęło kuracji, aby wszawica rozprzestrzeniła się ponownie.

W takich przypadkach pielęgniarka powiadamia dyrektora o nieskuteczności działań, co skutkuje podjęciem współpracy przedszkola z ośrodkiem pomocy społecznej, który sprawdza realizowanie obowiązków opiekuńczych wobec konkretnych przedszkolaków.

Kilka rad odnośnie wszawicy u przedszkolaka

Najczęściej oprócz terapii z użyciem specjalistycznych preparatów, konieczne jest także wyczesywanie włosów. Opiekunowie powinni zatem codzienne przeglądać włosy przedszkolaka – dokładnie, pasmo po paśmie, najlepiej nad wanną, głową do dołu.

Do tej czynności konieczne jest użycie gęstego grzebienia, który pomoże nie tylko wyczesać wszy, ale także gnidy (sprawdzą się także dostępne w aptekach specjalne grzebienie używane podczas wszawicy). Jest to istotne, gdyż pozostawienie jaj, spowoduje nawrót choroby.

Trzeba również pamiętać, że wszawica to nie tylko choroba dziecka, ale również wszystkich domowników. Gdy opiekun zauważy wszy u przedszkolaka, kuracji powinna być poddana cała rodzina. Dodatkowo, rodzic powinien poinformować placówkę, do której uczęszcza maluch, gdyż wszawica szybko się rozprzestrzenia.

W domu zarażonego dziecka należy zarządzić generalne porządki. Wszelkie materiały, czyli ubrania, pościel, koce itp. należy wyprać w wysokiej temperaturze. Inne przedmioty, w których mogą być wszy i ich jaja, należy zamknąć na 2 tygodnie w szczelnym worku.

Trzeba również pamiętać o dokładnym odkurzeniu i umyciu wszystkich przestrzeni w domu. Ponadto, warto wiedzieć, że wesz ludzka pasożytuje tylko na człowieku, dlatego nie ma potrzeby przeglądania np. sierści zwierząt domowych.

Profilaktyka wszawicy

Wszawica bardzo łatwo się rozprzestrzenia, dlatego też istotna jest edukacja dziecka w tym temacie. Przedszkolak powinien wiedzieć, aby nie używać m.in. grzebienia, szczotki, czapek oraz innych przedmiotów osobistych należących do rówieśników.

Istotne jest także, aby regularnie kontrolować skórę głowy dziecka, szczególnie np. po powrocie z kolonii. Wystarczy po umyciu rozczesać włosy nad białym ręcznikiem i sprawdzić, czy pasożyt lub jego jaja są obecne na tkaninie lub grzebieniu.

Należy także pamiętać o właściwej higienie włosów, czyli częstym ich myciu (nie rzadziej niż raz w tygodniu) i dokładnym szczotkowaniu. Dodatkowo, gdy opiekun wie, że dziecko będzie przebywało w grupie, może upinać jego włosy, co zminimalizuje szanse na zarażenie.