Stulejka u dzieci, czyli za wąski napletek

2012-12-18 13:45

Stulejka polega na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia jego ściąganie. Stulejka u dzieci jest częstą przypadłością u małych chłopców wymagająca zabiegu chirurgicznego. Dowiedz się, kiedy mamy do czynienia ze stulejką, a kiedy z przyklejonym napletkiem.

stulejka czyli za waski napletek

i

Autor: photos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Jak rozpoznać stulejkę?
  2. Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada o higienie miejsc intymnych u niemowlaków, m.in. o odprowadzaniu napletka

Stulejka to stosunkowo częsty problem małych chłopców, choć może również dotyczyć dorosłych mężczyzn. Wielu rodziców uznaje za stulejkę stan, który wcale nią nie jest! Nie można mówić o stulejce, gdy napletek jest przyklejony, ale widoczne jest ujście cewki moczowej, a dziecko nie ma żadnych dolegliwości.

Przeczytaj również: Intymne problemy małych chłopców: wodniak jądra, wędrujące jądro, wąski napletek

Dobrze wiedzieć

Sklejony, a właściwie przyklejony napletek występuje częściej niż stulejka u dzieci – wymaga odklejenia za pomocą specjalnych maści.

Jak rozpoznać stulejkę?

Stulejka to tak wąski napletek, że w ogóle nie widać ujścia cewki moczowej. Podczas siusiania odpływ moczu bywa utrudniony, dlatego napletek nadyma się jak balonik. Pod napletkiem gromadzą się wtedy resztki moczu, w których – w cieple pieluszki – szybko mnożą się zarazki, wywołując zapalenie. W takiej sytuacji niezbędna jest porada chirurga, zwłaszcza jeśli dochodzi do stanów zapalnych cewki moczowej - lekarz zdecyduje o leczeniu: poszerzeniu otworu napletka lub jego częściowym wycięciu

Przeczytaj również: Obrzezanie chłopców: co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada o higienie miejsc intymnych u niemowlaków, m.in. o odprowadzaniu napletka

miesięcznik "M jak mama"