12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?

Łatwo się rozprasza, nie uważa na lekcjach, często jest rozkojarzone... Takie problemy ma wiele dzieci, zwłaszcza teraz, po roku nauki zdalnej. O dziwo, najlepszą pomocą na poprawę koncentracji może być wtedy zabawa. Oto 12 zabaw na skupienie uwagi.

12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?

i

Autor: Getty images Jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?

Umiejętność koncentrowania się na jednej czynności i skupienia uwagi rozwija się wraz z wiekiem. Kilkulatki dopiero się jej uczą. Nic dziwnego, że w zerówce i w pierwszych klasach szkoły podstawowej wiele dzieci wciąż ma z nią problemy. Na szczęście można temu zaradzić. Pomogą w tym zabawy, które wymagają skupienia uwagi.  Oto 12 sposobów na przyjemny i zabawny trening koncentracji.

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Spis treści

  1. Zabawy na skupienie - Puzzle, to jest to!
  2. Układanki, mozaiki, tangramy uczą koncentracji
  3. Kto pierwszy znajdzie...
  4. Książki-wyszukiwanki na skupienie
  5. Klocki - wymagają uwagi
  6. Pisanie za plecami
  7. Skup się: co tu się zmieniło?
  8. Łańcuchy słów
  9. Co to za dźwięk?
  10. Worek niespodzianek
  11. Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato
  12. Planszówki, czyli wszystko gra

Zabawy na skupienie - Puzzle, to jest to!

Układanie puzzli rozwija nie tylko koncentrację, ale także spostrzegawczość, pamięć, wytrwałość w dążeniu do celu oraz precyzję ruchów i zdolności manualne. Dlatego zachęcaj dziecko do tej zabawy. Jeśli zwykłe puzzle go nie interesują, można zaproponować mu wersję przestrzenną lub magnetyczną.

Temat układanki warto dostosować do zainteresowań młodego człowieka. Może spodoba mu się stworzenie z małych kawałków mapy świata, słynnej budowli, układu słonecznego czy labiryntu ulic? Oczywiście najlepiej do układania do takich zaawansowanych puzzli zaprosić całą rodzinę.

Układanki, mozaiki, tangramy uczą koncentracji

Podobnie ja puzzle pomagają dziecku ćwiczyć skupienie uwagi, pamięć, spostrzegawczość, cierpliwość oraz precyzję rąk. Ich wybór w sklepach jest ogromny. Można postawić na tradycyjne tangramy, mozaiki czy magiczne kostki albo w zależności od upodobań dziecka wybrać trójwymiarowy szkielet dinozaura, składany miniaturowy domek czy skomplikowany pojazd kosmiczny.

Rzecz jasna wszystko do samodzielnego złożenia. Dobra zabawa i mnóstwo satysfakcji gwarantowane.

Czytaj również: Masa plastyczna: jak zrobić masę plastyczną? 5 przepisów

Terapia ręki - co to jest i kiedy stosuje się ją u dzieci?

Kto pierwszy znajdzie...

Doskonałym sposobem na ćwiczenie koncentracji w zabawie jest rzucenie dziecku wyzwania: „Kto pierwszy znajdzie...”. Zadanie zależy oczywiście od okoliczności. W parku możecie wypatrywać np. niebieskich kwiatów lub wiewiórek, na drodze - samochodu określonej marki, w lesie - żuka wędrującego po ścieżce, na plaży – kobiety w słomkowym kapeluszu, w domu - wszystkiego, co jest okrągłe albo drewniane. Ta zabawa najlepiej sprawdza się w większym towarzystwie.

Książki-wyszukiwanki na skupienie

Jeśli dziecku podoba się zabawa w poszukiwanie, warto zaproponować mu książkę wyszukiwankę. Duże, zdumiewająco pełne szczegółów ilustracje przyciągają wzrok i fascynują. To niesamowite, ile postaci można pomieścić na jednym obrazku! Jak w tym gąszczu kogoś znaleźć? Zadanie nie jest łatwe, ale dziecko na pewno będzie się przy nim świetnie bawić. A przy okazji niepostrzeżenie poćwiczy skupienie uwagi i spostrzegawczość.

Najbardziej znane wyszukiwanki to książki z serii „Gdzie jest Wally”, ale tego typu pozycji można znaleźć w księgarniach znacznie więcej.

Klocki - wymagają uwagi

Zachęcaj dziecko do zabawy klockami. Dobieranie właściwych elementów, wyszukiwanie ich w gąszczu innych, mozolne łączenie, wymyślanie konstrukcji i cierpliwe wznoszenie coraz większych budowli - wszystko to stanowi doskonały bodziec do rozwoju. Bawiąc się dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, sprawność manualną, wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, logiczne myślenie, umiejętność planowania ale przy okazji oczywiście także skupienie uwagi.

Pisanie za plecami

Poproś dziecko, by stanęło tyłem do ciebie i „napisz” mu coś palcem na plecach. Może to być litera, cyfra lub nawet krótki wyraz. Ciekawe, czy dziecko zgadnie, bo to takiego? Niestety, nie? Spróbujcie jeszcze raz. Ta zabawa wymaga nie lada skupienia, więc za pierwszym razem może się nie udać. Ale nie zniechęcajcie się, ćwiczenia czynią mistrza. Oczywiście, żeby było sprawiedliwie zgadywać należy na zmianę.

Skup się: co tu się zmieniło?

Powiedz dziecku, aby uważnie rozejrzało się po pokoju, a następnie każ mu na chwilę wyjść. Gdy znajdzie się po drugiej stronie drzwi, szybko wprowadź w pomieszczeniu jakąś zmianę np. odsłoń firankę, schowaj do szafy poduszkę, przestaw wazon ze stołu na okno. Zaproś dziecko z powrotem do pokoju. Ciekawe, czy zauważy, co się zmieniło? Udało się? To znakomicie, teraz twoja kolej. Ta zabawa to dobry trening koncentracji, spostrzegawczości oraz pamięci.

Łańcuchy słów

Zaproponuj dziecku zabawę w łańcuchy słów. Zasady są proste. Jedna osoba mówi jakieś słowo. Kolejna powtarza je i dodaje drugie. Ważne, żeby zaczynało się ono na literę, na którą kończyło się pierwsze. Następny uczestnik ma zadanie nieco trudniejsze: musi powtórzyć dwa wymienione wcześniej wyrazy i dodać trzeci, oczywiście zgodnie z regułami gry.

Z czasem łańcuch słów wydłuża się i coraz trudniej go zapamiętać. Sprawdźcie, kto pierwszy się pomyli! Bawiąc się będziecie ćwiczyć nie tylko koncentrację, ale też pamięć.

Co to za dźwięk?

Ta zabawa wymaga wcześniejszego przygotowania. Nagraj telefonem różne domowe dźwięki. Może to być gwizdanie czajnika, skrzypienie drzwi, chlupot wody pod prysznicem, szelest kartek książki, miauczenie kota, szum odkurzacza. Im większa różnorodność tym lepiej. Zadaniem dziecka jest odgadniecie, jaki dźwięk słyszy. Niektóre wydają się oczywiste, ale są też takie, które trudno rozpoznać. Słuchając trzeba się bardzo skupić.

Worek niespodzianek

Dyskretnie wrzuć do woreczka z materiału kilka drobnych przedmiotów np. łyżeczkę do herbaty, klocek, szczotkę do zębów, małego misia. Następnie poproś dziecko, żeby włożyło rękę do środka i spróbowało nie podglądając odgadnąć, co tam się znajduje. Możesz też poprosić dziecko, by wyjęło konkretny przedmiot. Zabawa pomaga rozwijać koncentrację i sprawność manualną. Ta ostatnia bardzo przydaje się przy nauce pisania.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Nawet jeśli dziecko zna już wszystkie litery, nie rezygnuj z czytania mu przed snem. Wspólna wieczorna lektura to nie tylko świetny sposób na zarażenie dziecka miłością do książek i okazja, by poczuć radość z wzajemnej bliskości, ale również wspaniała lekcja uważnego słuchania. Trzeba tylko wybrać odpowiedni tytuł.

Niech to nie będzie proste opowiadanie dla maluchów, lecz ciekawa powieść pełna przygód. Aby śledzić trzymającą w napięciu akcję i skomplikowane losy bohaterów trzeba naprawdę się skupić! Zmobilizujesz dziecko do tego od czasu do czasu przerywając czytanie i zadając pytanie na temat tekstu.

Czytaj również: Kreatywne dziecko: 5 zasad, jak rozwinąć kreatywność u dziecka

5 książek idealnych na prezent dla dziecka - jaka książka na urodziny, komunię, Dzień Dziecka?

Planszówki, czyli wszystko gra

Graj z dzieckiem w planszówki. Zarówno te tradycyjne logiczne, jak nowoczesne strategiczne czy przygodowe, są doskonałym sposobem na przyjemny trening koncentracji. A dodatkowo uczą młodego człowieka cierpliwości, uważnego obserwowania przeciwnika, wyciągania wniosków oraz planowania działań.

Wzbogacają też słownictwo, pomagają w nauce liczenia, poszerzają wiedzę. I, co ważne pozwalają poznać zarówno smak zwycięstwa jak i porażki. Podobne zalety mają gry karciane, a nawet zręcznościowe.