Dobre relacje dziecka z rodzicami wpływają nie tylko na uczucia i więź, która ich łączy. To również znacznie lepsza współpraca i przestrzeganie zasad. Mają bowiem lepszą motywację, aby za nimi podążać i pomagać w codziennych obowiązkach.
Badania pokazują, że na każdą negatywną interakcję rodzica z dzieckiem, potrzeba aż czterech pozytywnych interakcji, aby zapewnić silną więź. Bardzo często pamiętamy, aby dziecku o czymś przypomnieć, aby je pouczyć, skrytykować lub poprawić. Czasami jednak zapominamy, aby wypowiedzieć również dobre słowo, aby spędzić wspólnie czas, aby lepiej je poznać.
Dlatego jest tak ważne, aby rodzice wdrożyli w życie nawyki, które wzmocnią ich relacje z dziećmi.
Zobacz także: Tylko 5 minut, a setki korzyści. Zrób to, jeśli wyrzucasz sobie, że masz dla dziecka za mało czasu
Spis treści
- Uściski na dzień dobry i na dobranoc
- Czas dla każdego dziecka osobno
- Odłóż telefon
- Zabawa z dziećmi
- Naucz się akceptować uczucia dziecka
- Słuchaj, nie oceniaj
- Zwolnij
Uściski na dzień dobry i na dobranoc
Przytulanie dziecka to nawyk, który powinien wejść nam w krew już od najmłodszych lat. Od tego warto zaczynać każdy dzień i na tym kończyć. Nieważne, czy dziecko było marudne, płaczliwe, czy wróciło z jedynką do domu. Każdy dzień kończmy pozytywnym przytuleniem, pogłaskaniem po głowie lub buziakiem w czoło.
Czas dla każdego dziecka osobno
A jeżeli już jesteśmy przy poświęceniu czasu i masz więcej, niż jedno dziecko, to warto wygospodarować, chociażby 10 minut w ciągu dnia z każdym z nich. Niech to będą chwile tylko dla was. Warto spędzić je na tym, co lubicie robić najbardziej.
Odłóż telefon
Istotnym nawykiem podczas rozmowy z dzieckiem, powinno być także odkładanie telefonu lub całkowite jego wyłączanie. Nie wystarczy położenie telefonu na widoku tuż obok, bo i tak jak przyjdzie jakaś wiadomość, to będziemy rozproszeni i zerkniemy na ekran.
Dzieci, które widzą rodzica z telefonem w ręku, czują, że to nie one są dla niego w tym momencie najważniejsze. Zostawienie telefonu w zupełnie innym pokoju, jest sygnałem dla dzieci, że naprawdę chcemy ich wysłuchać. Dzięki temu będą również bardziej skłonni, aby podzielić się z nami tym, co jest dla nich ważne.
Zabawa z dziećmi
Nawykiem powinna stać się również zabawa z dziećmi, która bardzo pogłębia więź. Może to być budowanie z klocków, zabawa w chowanego, w berka lub w teatrzyk ulubionymi maskotkami pociechy. Ważne, aby zabawie tej towarzyszył śmiech i dobra atmosfera.
Naucz się akceptować uczucia dziecka
Akceptacja uczuć dziecka to jedna z trudniejszych rzeczy, której trzeba się po prostu nauczyć. Zrozumienie emocji, które napędzają jego zachowanie, to podstawa do dobrej więzi i komunikacji.
Zrozumienie bólu, złości i okazanie współczucia, sprawia, że dziecko będzie czuło się znacznie lepiej w naszym towarzystwie.
Słuchaj, nie oceniaj
Nawykiem powinno być również aktywne słuchanie. Nie przerywanie, domyślanie się, co chce powiedzieć nam nasze dziecko i ocenianie tego, co już powiedziało.
Czasami trudno ugryźć się w język, gdy w trakcie wypowiedzi malucha, bardzo chcemy o coś dopytać. Może się jednak zdarzyć, że jeżeli to zrobimy, przerwiemy mu i zejdziemy na zupełnie inny temat. A ono tak bardzo chciało się z nami podzielić właśnie tym szczególnym wydarzeniem w przedszkolu lub w szkole.
Jeżeli wysłuchasz do końca, dziecko uzna, że warto dzielić się z tobą podobnymi chwilami.
Zwolnij
Dzisiejsze czasy nie należą do najłatwiejszych. W codziennym pędzie niekiedy nie potrafimy się zatrzymać. Ciągle jesteśmy gdzieś spóźnieni, coś musimy zrobić, do kogoś zadzwonić lub coś sprawdzić.
Jeżeli dziecko będzie od nas często słyszało komunikat „Za chwilę”, „Jeszcze tylko minutka”, to w pewnym momencie przestanie przychodzić. To samo dotyczy zabawy z zegarkiem w ręku lub spoglądania na godzinę, gdy dziecko coś do nas mówi.
Spędzając czas z dziećmi, zapomnijmy o obowiązkach i mijającym czasie. Bądźmy tu dla niego i nigdzie się nie spieszmy. Poobserwujmy płatki śniegu lub szyszki rozrzucone pod drzewem. Nie ponaglajmy, nie pospieszajmy.
Niech to będą niezapomniane chwile tylko dla was. To nawyk, który wart jest wszystkiego, do czego, jak nam się wydaje, musimy zdążyć.
Czytaj także: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej
Jeśli mówisz tak do dziecka, to przemoc. Psycholog o "niebezpiecznej trosce" przy stole