Ciągle słyszysz "nie chce mi się"? Tak zmotywujesz dziecko do działania

2024-01-29 11:59

Marudne, znudzone dziecko, ciągle stękające i powtarzające "nie chce mi się"? Bez zapału, energii, jakby ktoś przełączył je na tryb trwania, a ty wciąż musisz mu o wszystkim przypominać? Jeżeli masz dość i chcesz zmotywować pociechę do działania – wypróbuj te sposoby na zwiększenie motywacji u dziecka.

Jak zmotywować dziecko? Oto 7 niezawodnych sposobów

i

Autor: Getty Images Jak zmotywować dziecko do działania? Oto 7 niezawodnych sposobów

Niektóre dzieci mają własną motywację. Nie trzeba ich budzić do szkoły, przypominać, aby spakowały plecak na następny dzień. Co więcej, stawiają sobie cele, wyszukują dodatkowe informacje na tematy, które je interesują, mają hobby, któremu się poświęcają.

Są jednak dzieci, którym nic się nie chce i najchętniej nie robiłyby nic poza tym, co konieczne. Czymś się interesują, ale nie angażują się w to z wielkim zapałem. Szkoła jest przykrym obowiązkiem i koniecznością rannego wstawania. Nawet na każdą chęć wyciągnięcia z domu reagują znudzonym "nie chce mi się".

Jeśli zastanawiasz się, co zmotywuje dziecko do działania, wypróbuj te sposoby. Może któryś z nich okaże się kluczem do jego wewnętrznej motywacji, pomagając mu osiągnąć poczucie spełnienia i dumy z dobrze wykonanego zadania.

Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu? Oto nasze rady

Spis treści

  1. Tabela celów
  2. Dobry plan to podstawa sukcesu
  3. Rywalizacja jest motorem do działania
  4. Rozmawiajcie o zainteresowaniach
  5. Zachęcaj do odkrywania pasji
  6. Świętujcie wspólnie osiągnięcia
  7. Pokaż, że w nie wierzysz
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Tabela celów

Na początek warto stworzyć tabelę celów, która posłuży do zwizualizowania tego, co jest do zrobienia.

Sporządź razem z dzieckiem listę celów krótkoterminowych i listę celów długoterminowych. Upewnij się, że cele są osiągalne, ale wymagają wysiłku i pracy dziecka.

Dobry plan to podstawa sukcesu

Drugim krokiem jest stworzenie dobrego planu do ociągnięcia celów. Pomóż dziecku stworzyć odpowiednią strategię, aby cel był na wyciągnięcie ręki.

Dobry plan może zawierać odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Co jest twoim celem?
  • Co musisz zrobić, aby go osiągnąć?
  • Jaki jest czas na osiągnięcie danego celu?

Plan może zawierać cele związane ze szkołą. Na przykład nauczenie się określonego materiału na sprawdzian. Kolejnym krokiem powinno być spisanie, co jest potrzebne, aby osiągnąć ten cel. Tu można wpisać niezbędne zagadnienia do opanowania. Na końcu wyznaczyć datę sprawdzianu.

Cele to jednak nie tylko szkoła. To również uczenie się nowych umiejętności, wspólne wycieczki z rodzicami, albo podnoszenie sprawności fizycznej.

Czytaj także: "Posłuchaj, co do ciebie mówię" nie zawsze działa. Tak zwrócisz uwagę dziecka

Rywalizacja jest motorem do działania

Zachęcenie do zdrowej rywalizacji może okazać prawdziwym motorem do działania. Ważne jest jednak, aby sama rywalizacja wiązała się z pozytywnym nastawieniem i mocnymi stronami dziecka. Bądźmy pełni dumy, gdy dziecko osiągnie sukces w konkursie lub w wyścigu.

Rywalizacja nie może być łączona z negatywnym nastawieniem, ośmieszaniem kogokolwiek, wyśmiewaniem, wytykaniem błędów lub słabością przeciwnika.

Rozmawiajcie o zainteresowaniach

Bardzo ważne jest, aby rodzic rozmawiał z dzieckiem o jego zainteresowaniach. Uważnie słuchał nawet jeżeli uważa, że zbieranie papierków po cukierkach nie jest ciekawym hobby. Interesując się jednak, co lubi dziecko, co je ciekawi i pasjonuje, pokazuje, że nam na nim zależy.

Nawet z tematu papierków po cukierkach może wyjść coś wielkiego. To wstęp do szukania informacji na temat największej fabryki cukierków, poznawania najdziwniejszych smaków, a na koniec wspólnego oglądania, jak właściwie takie cukierki powstają. To przykład jeden na milion, ale właśnie tak pobudza się ciekawość.

Zachęcaj do odkrywania pasji

Zdarza się, że dziecko nie ma szczególnych zainteresowań. Warto jednak zachęcać dziecko do ich odkrywania. Niekiedy wymaga to kilku prób, ale na każdym etapie należy wspierać dziecko. Zachęcać do poszukiwania, dopóki nie dowie się, czym jest jego największa pasja.

Świętujcie wspólnie osiągnięcia

Kiedy dziecko osiągnie swój cel, pokaż, jak bardzo jesteś z niego dumna. Świętujcie razem ten wielki sukces. Możesz też nagradzać za ciężko pracę. Nie chodzi tu o wręczanie wielkich nagród. To może być drobiazg, wspólne wyjście do sali zabaw, wyjście na basen, wieczór filmowy przed telewizorem lub kupienie ciastka w ulubionej cukierni.

Dla dziecka jednak już samo to, że osiągnęło swój cel, jest najlepszą nagrodą.

Pokaż, że w nie wierzysz

Kluczem do osiągnięcia celów i motywowania dziecka jest wiara, że się mu uda. Jako rodzice nie możemy jej utracić. Musimy być wręcz pewni, że nasze dziecko osiągnie sukces. Warto zatem powtarzać, że mu się uda, a przede wszystkim odrzucić wszelkie wątpliwości i obawy.

Pozytywne nastawienie podnosi również pewność siebie dziecka. Pozytywna energia popycha do działania i ciężkiej pracy, aby same były zadowolone ze swoich osiągnięć.

Czytaj także: 5 sposobów na złagodzenie matczynego stresu. Dzięki nim poczujesz wyraźną ulgę

Słowo "grzeczny" wyrzuć do kosza. Jak mówić do dziecka, aby je wspierać, a nie krzywdzić?