Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"?

2019-12-20 15:41

Wbrew powszechnej opinii i wierzeniom ludowym, etykieta stanowi, że mówienie "smacznego" jest niezbyt eleganckie. Zdarzają się sytuacje, kiedy zwrot ten jest uważany za niekulturalny. Kiedy i komu wypada powiedzieć "smacznego", a kiedy nie należy tego robić?

Dlaczego nie wypada mówić smcznego?

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kto komu może życzyć "smacznego"?
  2. Kto komu NIE powinien życzyć "smacznego"?
  3. Kiedy NIE WOLNO mówić "smacznego"?

Kto komu może życzyć "smacznego"?

Życzenie komuś smacznego posiłku, według zasad savoir-vivre jest czymś zupełnie zbędnym, a w niektórych sytuacjach nawet niekulturalnym.

Jeżeli jednak bardzo zależy nam na tym, żeby to stwierdzenie nie znikło całkowicie z naszego życia, wówczas wypowiadamy je tylko w sytuacji, gdy własnoręcznie przygotowaliśmy posiłek. Etykieta zezwala na używanie tego zwrotu jedynie przez samego kucharza lub kelnera.

Kto komu NIE powinien życzyć "smacznego"?

Pomimo, że życzenie "smacznego" przed posiłkiem nie jest zbyt eleganckie, to nie powinno to nikogo obrażać. Jednak są sytuacje, kiedy stwierdzenie to staje się bardzo nietaktowne. Tego zwrotu nie powinni używać:

  • Mężczyźni względem kobiet, jeżeli to kobieta przyrządziła posiłek. Dodatkowo mężczyzna nie powinien zaczynać posiłku, zanim kobieta nie włoży do ust pierwszego kęsa.
  • Gospodarz względem swoich gości, jeżeli to nie on przygotował posiłek. Słowo "smacznego" z ust gospodyni też jest niezbyt eleganckie, ale dopuszczalne przez etykietę.
  • Goście popełniliby gafę, gdyby życzyli smacznego innym uczestnikom posiłku.
  • Dzieci gospodarzy, ponieważ byłaby to swojego rodzaju sugestia, że posiłki przyrządzone przez ich matkę nie są zbyt smaczne.
  • Goście restauracji, ponieważ w ich ustach to słowo brzmiałoby jak wyrażenie niepokoju, że przyniesiony posiłek niekoniecznie jest smaczny.

Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Kiedy NIE WOLNO mówić "smacznego"?

Bezwzględnie nie powinno się mówić "smacznego" osobie, która już zaczęła spożywać swój posiłek! Jest to wręcz uważane za przejaw złego wychowania. Trudno jest bowiem podziękować za życzenie smacznego posiłku, nie łamiąc kolejnej zasady etykiety, według której nie mówi się z pełnymi ustami. W tym wypadku pominięcie tego życzenia nie będzie uważane za przejaw złego wychowania.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko dyskrecji? 4 porady dla rodziców gadatliwych maluchów

źródło: www.mowimyjak.se.pl