Bycie nieidealnym w rodzicielstwie może mieć swoje plusy. Dzięki temu, przy odrobinie zaangażowania i chęci, uczymy dzieci, jak można naprawiać własne błędy, jak przepraszać i jak dawać sobie w rodzinie bezwarunkową miłość.
Nie sprawimy, że nasze dzieci nie znajdą ani jednej naszej wady, gdy w przyszłości będą myślały o dzieciństwie. Nie o to też przecież chodzi. Są jednak chwile, które zapadają w pamięć najbardziej. To właśnie dzięki tym momentom, we wspomnieniach czasy dzieciństwa będą najszczęśliwszym okresem. A rodzice - najwspanialszymi przyjaciółmi. Czy właśnie nie na tym polega rodzicielski sukces?
Momenty, które dzieci zapamiętają
O najważniejszych dla dzieci momentach w życiu rodzinnym pisała na swoim instagramowym profilu @thatcalteacherlife pedagożka imieniem Stephanie. Kobieta wymieniła 10 sytuacji, które są dla naszych dzieci ważne. To właśnie te chwile, a nie drogie prezenty, zdrowe posiłki czy nienaganny porządek w domu, zapamiętają nasze dzieci. Warto o tym wiedzieć, by móc rozsądnie ustalić nasze rodzicielskie priorytety. Oto co nasze maluchy za kilkanaście lat będą wspominać z rozrzewnieniem.
10 rzeczy, które mają znaczenie dla dzieci
- Wybaczanie błędów
Gdy potrafimy wybaczać, nie karzemy ciszą, nie wzbudzamy wyrzutów sumienia, to dla dzieci najlepszy dowód bezwarunkowej miłości.
- Poświęcanie całej uwagi
15 minut niepodzielnej uwagi i skupienia się na dziecku, może być cenniejsze niż cały wspólny weekend spędzony w telefonach. Dzieci chcą czuć, że są dla rodzica ważne i wyjątkowe, że zasługują na jego czas.
- Pytanie o zdanie i uczucia
Gdy przemyślenia naszych dzieci są dla nas ważne, pytamy o nie, doradzamy się, wspólnie dyskutujemy, dzieci czują się istotną częścią rodziny, a przy okazji wzmacniamy ich poczucie własnej wartości.
- Wspieranie w realizacji marzeń i celów
Rodzic, który pozwala dziecku na własne marzenia i cele, to rodzic, którego dziecko zapamięta jako przyjaciela. Jeśli damy dzieciom możliwość znalezienia i rozwijania własnych pasji, a nie realizacji naszych niedokończonych planów, będą czuły nasze wsparcie i akceptację tego, jakie są naprawdę.
- Wspólne świętowanie sukcesów
Okazując radość z mniejszych i większych osiągnięć naszych dzieci, pokazujemy, jak dla nas są ważne. Dziecko doceni, że nie bagatelizujemy jego starań i umiemy cieszyć się jego szczęściem.
Przeczytaj także: "Dlaczego jesteś smutny" to złe pytanie. Tak rozmawiaj z dzieckiem, by uzyskać odpowiedź
- Dawanie dobrego przykładu
Ciężko posłuchać rodzica, który wymaga od dziecka czegoś, czego sam nie spełnia. W takiej sytuacji w dziecku rodzi się sprzeciw. Tylko będąc pozytywnym wzorem, możemy bez terroru wymagać od naszych dzieci różnych rzeczy.
- Nauka życiowych umiejętności
Nie da rady, by dziecko zapamiętało z dzieciństwa wszystko. Są jednak rzeczy, które zapadają w pamięć. Pierwsze upieczone w asyście mamy ciasto, nauka jazdy na rowerze, pływania, czy pierwszy wbity gwóźdź - każda z takich istotnych umiejętności zdobytych z pomocą rodzica zapadnie dziecku w pamięć.
- Wspólne zabawy i wakacje
Niezwykły czas, gdy całą rodziną jesteśmy razem to idealny pretekst do budowania wspaniałych wspomnień.
- Rodzinne przygody
Z tego rodzinnego czasu, dzieci najlepiej zapamiętają przygody. Mogą zapomnieć wakacje w dobrym hotelu, ale już wyjazd pod namioty będą wspominać całe życie. Nie zapamiętają luksusowej restauracji, ale nocne ognisko zorganizowane na plaży. Dzieci kochają odkrywać ekscytujący świat wraz z rodzicami.
- "Przytulasy"
Dzieci zapamiętują czułość rodzica. Gdy mama głaskała po głowie do snu, albo gdy tata masował bolący brzuszek. Każdy codzienny przytulas będzie na wagę złota. Ale uwaga, jak odkryli badacze, nie liczą się uściski od niechcenia, tylko czułość okazywana aż do momentu uczucia bliskości. Każdy z nas kojarzy, co to za uczucie. Miłe, prawda? Właśnie ono zapadnie dziecku w pamięć.
Przeczytaj także: Dziecko prosi o okazanie miłości, ty myślisz, że to bunt. Zwróć uwagę na 4 sygnały
Drobnostki? Mają największe znaczenie
Gdy myślimy o rodzicielstwie, często w naszych głowach pojawiają się myśli typu "nigdy", "zawsze". Planujemy wielkie rzeczy, tworzymy obraz idealnej siebie. Tylko... tak się nie da. Nikt nie jest doskonały, każdy popełnia błędy - to coś normalnego, również (a może przede wszystkim?) w odniesieniu do rodzicielstwa. A chcąc zapewnić dziecku wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa, wcale nie musimy nie wiadomo jak kombinować, liczą się małe gesty.
Czytając powyższe wskazówki mogłaś już odnieść wrażenie, że to takie "drobnostki", to coś normalnego i oczywistego, ot zwykła codzienność. Tak! I to coś, co ma największe znaczenie. I my, gdy wracamy do lat dzieciństwa, pamiętamy "małe" rzeczy. Zapach ciasta, przygotowywanie stroju na bal przebierańców, wyszukiwanie patyków, idealnych do stworzenia procy. Przytulenie po ciężkim dniu, "kocham cię" usłyszane przed wyjściem do szkoły. Pamiętaj, że nie musisz dążyć do ideału, dla dziecka już nim jesteś.
Przeczytaj także: Tak wychowasz dobrego człowieka. 5 zachowań, które warto przekazywać dziecku