Spis treści
- Inteligencja dziecka a sposób odżywiania
- Jak rozwijać inteligencję dziecka?
- Sen wspiera rozwój umysłowy
- Rozwój mózgu zaczyna się już w życiu płodowym!
- Stymulacja zmysłów a rozwój mózgu
- Aktywność ruchowa dziecka wpływa na rozwój mózgu
W naszym społeczeństwie, coraz usilniej dąży się do ukształtowania naprawdę mądrych i świadomych młodych ludzi. Liczne kursy, szkolenia, warsztaty dla przedszkolaków, uczniów i studentów, a nawet dla kilkumiesięcznych niemowlaków – to wszystko ma na celu rozwijanie rozmaitych zainteresowań i podnoszenie poziomu inteligencji dziecka.
Na uczelniach, wciąż powstają nowe kierunki studiów, na które nie brakuje chętnych. To dobrze rokuje na przyszłość. Zadbanie o rozwój inteligencji dziecka już od najmłodszych lat jest świetną ideą. Jednocześnie media, opierając się na licznych badaniach, coraz częściej alarmują o małym czytelnictwie wśród młodszych i starszych. A że przykład idzie z góry, łatwo przewiedzieć, że dziecko pewnie nie będzie czytać, jeśli jego rodzice tego nie robią.
Co zatem zrobić, aby nie zaniedbać rozwoju dziecka, by skutecznie podnosić poziom jego inteligencji, rozwijać pasje i zainteresowania? Czy są konkretne ćwiczenia, sposoby nauki, które sprawią, że nasze dziecko będzie błyskotliwe i będzie się wyróżniać inteligencją wśród kolegów?
Inteligencja dziecka a sposób odżywiania
Naukowcy z New York University's Steinhardt School stwierdzili, że inteligencja dziecka zależy w dużym stopniu od sposobu jego odżywiania. Podstawą jest dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas DHA, który jest ważnym budulcem mózgu (w 60 proc. jest on zbudowany z tłuszczów), ale również ze względu na jego właściwości zdrowotne: DHA jest niezbędny do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego, poprawia funkcje poznawcze, proces pamięci i rozwój mowy, poprawia też przepływ krwi w mózgu człowieka.
Dla dziecka ważna jest również dieta matki w ciąży, a także jej sposób odżywiania podczas karmienia piersią – przeprowadzone badania dowodzą, że dzieci karmione piersią mają wyższe IQ.
Naukowcy z Rady Badań Medycznych dowiedli, że karmienie mlekiem z piersi matki ma duży wpływ na inteligencję dziecka, ale w połączeniu z innymi czynnikami. Istotne jest między innymi: wykształcenie matki, jej rasa, sprzyjający klimat rodzinny oraz status socjoekonomiczny. Według szacunków, starsze matki częściej i chętniej karmią dzieci piersią.
Są one zwykle lepiej sytuowane finansowo, bardziej świadome swego macierzyństwa i tworzą bardziej sprzyjające środowisko domowe. Mniej skłonne do karmienia piersią są kobiety młodsze, słabiej wykształcone i biedniejsze. Wniosek: dzieci karmione naturalnie są bystrzejsze, bo ich mamy są mądrzejsze.
Jak rozwijać inteligencję dziecka?
Rozwój intelektualny dziecka jest najbardziej dynamiczny w pierwszych latach życia. Naukowcy dowiedli, że dzieci, które od urodzenia uczone są liter, cyfr i mowy, już w wieku trzech lat mają większą łatwość czytania, pisania i budowania zdań. Dlatego warto czytać i opowiadać bajki małemu dziecku, a starszemu podsuwać ciekawe książki do przeczytania.
Kolejnym sposobem rozwijania inteligencji dziecka jest otaczanie go muzyką. Melodia stymuluje prawą półkulę mózgu, co może korzystnie wpłynąć na kreatywność dziecka, rozwój pamięci i talentów. Na przykład muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na sposób przyswajania wiedzy – dzięki spokojnym dźwiękom muzyki starych mistrzów dziecko szybciej nauczy się czytać, z większą łatwością będzie przyswajać języki obce, a także rozumieć przedmioty ścisłe.
Świetnym pomysłem, by stymulować rozwój dziecka jest też np. śpiewanie piosenek Mogą to być utwory muzyczne zarówno w polskim, jak i obcym języku. Dzieci z zadziwiającą łatwością powtarzają słyszane słowa, mimo że ich nie rozumieją. To wspaniała zabawa, połączona z owocną nauką.
Bardzo ważne jest także trenowanie pamięci. Nauka wierszyków ćwiczy pamięć, która jest fundamentem w rozwijaniu inteligencji dziecka. Zapamiętywanie słów, obrazków, twarzy, nazw – to wszystko ułatwi dziecku zdobywanie wiedzy również w późniejszym okresie. Za każdym razem angażując dziecko do nauki, warto pamiętać, że najlepsze efekty daje nauka połączona z zabawą.
Sen wspiera rozwój umysłowy
Sen jest niezbędny do rozwoju umysłowego. W jego trakcie mózg niemowlęcia intensywnie pracuje: przetwarza i porządkuje zdobyte w czasie aktywności doświadczenia i informacje, tworzy nowe połączenia nerwowe. To wymaga czasu, dlatego malutkie dziecko śpi nawet 14 godzin na dobę. Także w późniejszym wieku sen jest ważny: poprawia zdolność uczenia się, pamięć i koncentrację u dziecka.
Rozwój mózgu zaczyna się już w życiu płodowym!
Badania pokazują, że fragmenty DNA odpowiedzialne za inteligencję pochodzą w większym procencie z komórki jajowej niż z plemnika. Wpływ matki na mózg dziecka jest olbrzymi również w okresie ciąży. Układ nerwowy, którego jest częścią, powstaje już w pierwszych tygodniach życia płodowego. W tym czasie bardzo wiele zależy np. od twojej diety.
Kwas foliowy odpowiada za zamknięcie cewy nerwowej, co gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu. Jod zapobiega upośledzeniu umysłowemu, a kwas DHA wpływa na funkcjonowanie neuronów. Wszystkie te składniki znajdują się w suplementach, które lekarz przepisuje każdej ciężarnej. Rozwój mózgu jest uzależniony również od twojego stylu życia: alkohol czy nadmiar hormonów stresu (kortyzol, adrenalina) wpływają negatywnie na zdolności poznawcze płodu.
Stymulacja zmysłów a rozwój mózgu
Pierwsze lata życia to okres najintensywniejszego rozwoju mózgu. W tym czasie dziecko zdobywa masę nowych doświadczeń, a każde z nich to nowe synapsy, które wpływają na potencjał umysłowy i wzmacniają procesy uczenia się. Dlatego w tym czasie ważna jest stymulacja zmysłów: każdy dotyk, zapach, obraz pobudza mózg do pracy.
Badania pokazują, że lepiej zapamiętuje on doświadczenia, które odbierane są przez wiele zmysłów jednocześnie. Można to uzyskać za pomocą odpowiednich aktywności z dzieckiem lub podsuwając mu zabawki o różnych fakturach, kształtach czy temperaturze, grające, świecące i z elementami wymagającymi manipulacji dłońmi.
Aktywność ruchowa dziecka wpływa na rozwój mózgu
Dzieci, które mają zaspokojone potrzeby takie jak głód, poczucie bezpieczeństwa, bliskość z rodzicami – lepiej skupiają się na odkrywaniu świata i rozwoju nowych umiejętności. Każda aktywność niemowlęcia jest rejestrowana przez jego mózg. Im trudniejsza i bardziej złożona, tym lepiej dla jego rozwoju.
Doskonałym przykładem jest tu raczkowanie. Naprzemienne wykonywanie ruchów nogami i rękami sprawia, że pracują obie półkule mózgowe malucha, tworząc przy okazji nowe połączenia nerwowe – za kilka lat będą one świadczyć o inteligencji człowieka. Warto zachęcać dziecko do raczkowania.
Przeczytaj też:
Jak stymulować rozwój niemowlaka, aby wychować geniusza?
Zabawy wspierające rozwój umysłowy dziecka - dziecko mądre od kołyski